Kelsey potřebuje brigádu. Shodou okolností se dostane k práci v cirkuse, který zrovna přijel do města. Pýchou cirkusu je nádherný bílý tygr Dhiren. Kelsey se s ním brzy spřátelí; předčítá mu své oblíbené knihy a svěřuje se mu se svým životem. Jak se zdá, tygr si ji také oblíbil. Jednoho dne se Kelsey neudrží a vysloví nahlas své přání, aby byl tygr volný. Ani ve snu by ji ale nenapadlo, jaké bude mít její přání následky.

Z Ameriky do Indie

Dhiren je ve skutečnosti zakletým indickým princem, který se do této nezáviděníhodné chlupaté podoby dostal již více jak před třemi stoletími. Než ale Ren tuto pravdu Kelsey vyjeví, vytáhne ji drobnou lstí na cestu do Indie. Kelsey nakonec souhlasí, že jemu i jeho bratrovi, který dopadl stejně jako Ren, pomůže kletbu zlomit. Začíná tak dobrodružství plné indické mytologie a parného dusna džungle. Kromě bohů a spousty hadů, dojde také na lásku a životní zklamaní. Ne nutně v tomto pořadí.

Autorčin styl je poměrně jednoduchý, ale svým způsobem je v jeho lehkosti jistá krása. K tomuto příběhu se podobný styl vyloženě hodí. Nezatěžuje odbornostmi a nehraje si s žádnými uměleckými kudrlinkami. Koneckonců je kniha psána z pohledu hlavní hrdinky, která zrovna oslavila osmnácté narozeniny, a kdyby z jejích úst zazněla profesorská mluva, působilo by to přehnaně škrobeně a nereálně.

Hrdinka jako taková je ze začátku poměrně sympatická, i když postupem času, když udělá pár naprosto zbytečných hysterických scén, její plusové body klesají. Sama jsem ovšem byla překvapená, že mě nerozčilovala tolik, jak to mají podobné hrdinky ve zvyku. Většinou jsem dokázala její chování celkem akceptovat, i když byly okamžiky, kdy bych ji nejraději vytahala za uši. Postavy obou bratrů jsou slušně propracované, i když více místa zatím dostal pouze Ren. Jeho mladší bratr Kišan působí ale už od začátku uvolněnějším a bezstarostnějším dojmem. Trocha prostoru je věnována také panu Kadamovi, i když ten působí prvoplánovitě jako pohádkový dědeček a prostředník, který ostatní usmiřuje. Kromě toho je také mozkem celé operace „zlomení kletby“ – bez něj by si hrdinové ani neškrtli.

Originální kulisy

Musím uznat, že prostředí Indie se mi zdá originální a zajímavé. Autorka ho popisuje vcelku obstojně a dokáže ve čtenářích vyvolat obrazy. Nedokážu říci, jak dalece jsou její popisy podloženy skutečností, ale na mě působily věrohodně. Atmosféru dotváří také sem tam použité slovíčko v hindštině. Indická mytologie je velice pestrá a doufám, že do jejích tajů nahlédneme v dalších dílech více, protože rozhodně má co nabídnout. Celkově je toto prostředí pro knihu velice osvěžující a odlišuje ji od řady jejích souputnic.Tygrovo prokletí

Příběh jako celek vyznívá v závěru trochu naivně. Přeci jen vše je až moc sluníčkové – hrdinka dostane práci s divokými šelmami, aniž by měla pro takovou práci jakoukoli kvalifikaci. Ren je samozřejmě neskutečně bohatý, takže žádné vybavení nebo přání není překážkou (Proč si normálně vydělávat a řešit v knize banality typu kde vezmou na benzín, když musí přejet půlku Indie?), hrdinka se topí v luxusu a všechny zkoušky zvládnou hned napoprvé bez nějakého většího zádrhele… Ale překvapivě mi to u téhle knihy nevadilo. I s tímto lehce naivním vyzněním se mi kniha dobře četla, sedla mi do nálady a bavila mě. A to i přesto, že dojde na obměny klišé scén „Miluji tě, ale nemůžeme být spolu.“, které mě většinou rozčilují, protože jsou zbytečné.

Je to zkrátka dobrodružný příběh říznutý dospívající láskou, kterému nechybí atmosféra a ve své kategorii se rozhodně řadí k tomu lepšímu, co nám současný trh může nabídnout. Kdyby se v knize vychytaly drobné logické chyby (hrdinka má na stole horkou čokoládu, ale o dva řádky níže pije kakao; zatáhne si kolem postele závěs, o němž bylo předtím napsáno, že visel kolem vany, …), které všímavého (případně rýpavého) čtenáře mohou rušit, byla by kniha ještě o kategorii lepší.

Pokud si chcete odpočinout a přečíst si knihu se zajímavým nápadem a prostředím, rozhodně je Tygrovo prokletí vhodnou volbou. Dokáže skvěle navodit atmosféru léta, které nám pomalu protéká mezi prsty, a třeba vám prosluní blížící se sychravé podzimní dny.

Název: Tygrovo prokletí (Tygří sága I)

Autor: Houck, Colleen

Překladatel: Karolina Medková

Nakladatelství: CooBoo (Albatros)

Rok vydání: 2012

Počet stran: 408