Doušek věčnosti

Petra Neomillnerová

Tina Salo přichází podruhé. Co čekat? Stejné tváře, stejné koleje, stejné tempo, ale jiné dobrodružství. Komu se líbil díl první, druhý jej rozhodně nezklame. Protože ví, do čeho jde, těší se na to, co nalezl v úvodním svazku série a to mu bude dopřáno.

.
Vztahy se vyvíjejí – Kay už není nepřítel, ale milenec – a s tím ruku v ruce vyvstávají i problémy v podobě dorážející Gothel, která chce syna zpět. Je pěkné, že čas neplyne „staticky“ ve smyslu, všechno při starém, jen se teď Tino nachystej na další akci, ale hezky „dynamicky“ vytváří nová spojenectví a nové vazby se vším všudy – s výhodami i „handicapy“.
Tentokrát se vše motá kolem party motorkářů, jejímiž členy jsou vlkodlaci. V poslední době totiž došlo k několika smrťákům a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat jen o náhodné bouračky. Upírka tak proniká více do struktury klanů vlkodlaků. Dozvídá se nové a zajímavé střípky z jejich minulosti.

.

Komu se líbil díl první, druhý jej rozhodně nezklame.

Tato práce a problém je však ze začátku pozvolna, ale poté velice rychle a brutálně překryt novým a větším nebezpečím – Tininým otcem Dyrem. Ten stejně jako dcera může chodit pod sluncem, nevadí mu stříbro a také rád pije z upírů.
Všechno směřuje ke konečnému konfliktu a Tina si uvědomuje, že více než kdy předtím, právě kvůli svým vztahům, je zranitelnější, protože ohrožení anebo dokonce smrt jejích blízkých se rovná zbrani, před kterou se nedokáže bránit.
Všechny tři věci z úvodu jsou dodrženy. Mimo starých známých potkáme i pár nových postav, ale zajímavější je spíše rozkrývání minulosti těch už známých, vyjma Dyreho, sice plochého v rovině svých velkolepých plánů. Koleje zůstávají stejné značky, tj. česká upířina. A tempo… tempo graduje s rostoucí teplotou motoru, nakloněním a zvyšující se rychlostí motorek, především harleyů. Tyto zběsilé jízdy si čtenář dozajista užije.
A tak kromě pár nesrovnalostí v drobnostech jako největší mínus vidím otloukání vlkodlaků. Jejich důstojnost je pryč. Ona vlastně jim v tomto světě ani nikdy nebyla dána. Možná jsou to hromotlukové, chlápci s metrákem masa, ale před drobnou upírkou vypadají jako myši před kočkou. Je to jedna z charakteristik autorky, se kterou se buď ztotožníme anebo ji odmítneme.

.
Přesto si ale myslím, že i vlkodlaci by v něčem měli být výjimeční. Měli by v sobě skrývat moc a nebezpečí, které může ohrozit i upíra. Pak se přece upír nemusí být nikoho a ničeho kromě svých vlastních, ale co už.
Salo II a Salo jsou si podobné. Dvojka jen častěji jezdí na motorce a byt už neobývá sama. Když vyrazíte do Prahy s ní, bát se nemusíte. I když dokáže pořádně kousnout a zlomit všechny kosti v těle, postará se o vás, protože dlouhověký chlad podstaty upírů ji nepohltil celou. Slyšíte? Už túruje Davidsona, tak pospěšte, ať se nemusíte štrachat pěšky:).

.
Hodnocení: 50 %
.
Zařazení: druhý díl série Tina Salo
Dílo: Doušek věčnosti
Autor: Petra Neomillnerová
Nakladatelství:  Brokilon (2011)
Vydání: druhé
Redakce: Robert Pilch, Zuzana L’alíková
Obálka: Koutmedia & Karel Kadlec
Počet stran: 248
Cena: 238 Kč