Vidíte lidi, kteří se uprostřed ulice změní v jiné, nebo zmizí? Páchají vám sebevraždu na zápraží neznámí mladíci? Odbíhá vám dcera do parku, aby tam ve společnosti dalších podobných dívek pořádala kouzla s břečťanem? Ztrácíte se občas v jiném, snovém světě, kde probíhá věčný zápas mezi sluncem a měsícem? Pak je nejvyšší čas zavolat do Detektivní kanceláře Sirius.

 

book_211Realita je stejně křehká jako lidská mysl. Je proto nadmíru jasné, že když chcete vyšetřovat případy za hranicí běžné reality, potřebujete zaměstnance, jejichž mysl je nějakým způsobem pošramocená. Tajemný pan Sirius si nevybral špatně. Severská runařka Margot, která nemůže zapomenout na sebevraždu svého bratra a stále pátrá potom, kdo ho k tomu dohnal. Mladík jménem Albrecht, jenž je nositelem zlého oka. Vidocq francouzský kriminálník s rukama jako lopaty. A šílená Sangria. Jižanská kráska provozující krvavou magii.

Kniha nás provede postupně deseti případy. Ne všechny se odvíjejí v našem světě. Ne, že by to příliš pomohlo, jelikož i když se příběh odehrává v Praze, tak zápletka má hodně daleko k tomu co by normální lidé považovali jako normální. Ale mimo tento svět nás autorka přivádí ještě do druhého světa. Do světa Fearie. Kouzelný svět, kde se odvíjí příběhy. Kde existují magické i napůl magické bytosti. A kde je věčná rivalita mezi dřevem a kovem a mezi měsícem a sluncem.

Přestože každý případ z oněch deseti je nezávislý, na pozadí všech se odehrává ještě jeden, ten hlavní. V jeho vyvrcholení se dozvíme nakonec i něco o pozadí detektivní kanceláře a jejího jmenovatele.

Autorka si s dějem hraje s lehkostí, která se u českých autorů vidí jen málokdy. Dílky skládačky do sebe zapadají jeden za druhým a každý příběh přidá tu jeden, tu deset. Výsledný obraz není naštěstí příliš složitý, takže nebezpečí, že by se čtenář ztratil, nehrozí.

Prostředí, ve kterém se kniha odehrává, je víceméně komorní. I když se pohybujeme po městech a pláních Faerie, má čtenář spíše pocit snovosti, než kompaktního světa. Jestli šlo o účel, nebo chybu se mi nepodařilo odhalit. Ať tak, či onak, atmosféra je osobitá a zažere se pod kůži.

Osob v knize není mnoho. Vykreslení jejich psychóz a démonů je vybrané. A nezůstává pasivní, ale vyvíjí se. Ať už slouží osobě, či ji pomalu a jistě ničí. Z čtveřice hlavních postav vyčnívají Margot spolu s Albrechtem. Jednak jsou jedny z hlavních figurek hrajících dějovou linii na pozadí, ale autorka se jim věnuje s větší péčí než zbylým dvěma. Osobně mi přijde, že to je trochu na škodu. Vidocq, kriminálník býčího vzezření, tak svůj potenciál pořádně hýbat dějem vůbec nevyužije. A stejně tak Sangria. Její šílenství je nejosobitějším v knize. Přesto ji autorka drží na uzdě. S její zálibou v krvi asi z obavy, co by jí postava mohla pod rukama rozjet za masakry.

Stylisticky nejde knize nic vytknout. Čte se lehce. Kapitoly, které nejsou dlouhé a jejichž pointa je víc než zřetelná, odsypávají jedna za druhou. Pokaždé, když už hrozí ztráta koncentrace, přistane čtenáři do náručí další střípek, který povzbudí jeho zvědavost.

Detektivní kancelář Sirius je velmi vkusná a na české poměry vyčnívající městská fantasy. I přes moji větší oblibu jednotných knih, než dlouhých několikadílných eposů, mě zamrzel konec knihy. Pokračování na sebe volněji navazující by rozhodně mé pozornosti neuniklo.

 

Současná Praha. Den střídá noc; po ulicích chodí lidé a mezi nimi nepovšimnuty bytosti, které lidmi nejsou – nebo jimi jsou jen napůl. Někdo to ale dovede rozpoznat…

Zaměstnance detektivní kanceláře Sirius spojuje ochota a schopnost vyšetřovat případy, kdy příčiny lidských neštěstí pocházejí z nadpřirozeného zdroje.

Prokletý Albrecht, runařka Margot, silák Vidocq a pomatená krasavice Sangría. Vydávají se po stopách zmizelých dětí, podivných jevů; hnáni touhou po záchraně či pomstě. Putují až na sám kraj, kde končí lidskost a začíná bezedná hlubina snů a nočních můr.

A jak to bývá ve zlých snech – mnohý příběh zde nekončí dobře… (anotace)

 

Vydal: Straky na vrbě; 2013
Autor: Lucie Lukačovičová
Obálka: Jana Šouflová
Ilustrace: Helena Sedláčková
Počet stran: 353

Vít Martin Matějka