Nakladatelství Jota vydalo třetí knihu z dosud sedmidílné série Horečka od americké autorky Karen Marie Moning. Pohodlný a bezstarostný život někdejší barmanky Mac skončil ve chvíli, kdy někdo zavraždil její starší sestru Alinu. Odjela tedy do Dublinu vypátrat sestřina vraha, ale pomsty se zatím nedočkala. Mac pochází ze starodávného keltského rodu vidoucích – lidí, kteří vidí Danany, děsivá stvoření z jiného světa, jež mezi námi tajně žijí tisíce let. Aniž by tušila jak, stal se z ní jeden z hlavních hráčů smrtelně nebezpečné hry o budoucí osud lidstva.

V´lane zhluboka vzdechl. „Jak že to vy lidé říkáte? Samá práce a žádná zábava– „
„Taky říkáme, že trocha práce člověka nezabije, zato zábava s vámi by klidně mohla.“ (s. 223)

Zeď mezi lidským a dananským světem se hroutí a vzniklými průchody k nám proudí zástupy krvelačných netvorů. Poprvé za dlouhých sedm tisíc let mají lidé a Dananové společný cíl – zachránit svět. MacKayla Laneová už tuší, kdo by mohl být sestřiným vrahem, ale není dost silná na to, aby jej dokázala zabít. Přeje si někam patřit a dozvědět se víc o svém rodu, ale vidoucí ji mezi sebe nechtějí přijmout. Barronsovi ani dananském princi V´laneovi příliš nedůvěřuje, protože s ní oba dva neustále manipulují. Jediná Mac dokáže vycítit Temnou knihu Sinsar Dubh. Při jejím hledání se stává takřka nepostradatelnou, a to jí dává možnost klást si podmínky.

.

Mac se pokouší přežít ve světě plném temných stínů, jen má tu smůlu, že zkušenosti často nabývá bolestivým nebo potupným způsobem. Bez toho, aniž by se naučila pořádně používat své schopnosti vidoucí, však nemá sebemenší šanci na přežití. Namísto toho se raději zabývá výrobou svítilny nebo prcháním před Temnou knihou. Původně Mac zasvěcoval do nadpřirozených záležitostí Barrons, ale v tomto díle se zdá sdílnější V´lane. Nechápu, proč dívka nepodnikne kroky proti tomu, aby jí mohl V´lane kdykoliv sebrat kopí, jedinou zbraň proti Dananům. Místy jedná nelogicky a hloupě, přesto působí dospěleji než v prvním díle.

horecka-dananuPůvod pohledného Jericha Barronse zůstává neobjasněn. Na pouhého smrtelníka má příliš velkou moc, i když stále existuje možnost, že ji mohl získat díky dananským artefaktům. Udržuje s Mac čistě pracovní vztah, ačkoliv je patrné, že ho dívka přitahuje. Impozantní Barrons dovede učinit poučnou a zábavnou lekci dokonce i z odolávání vnitřního hlasu Dananů (ovšem zábavnou pro čtenáře, nikoliv pro hrdinku).

.

Karen Marie Moning v prologu připomíná předchozí události a zasvěcuje Horečkou neznalé čtenáře do světa nadpřirozených tvorů a kouzel. Oplývá talentem vyprávět scény dramaticky a napínavě. Bytosti v tomto příběhu jsou děsivé a temné. Autorka je popisuje s fantazií sobě vlastní, vkládá jim specifické charakterové rysy a schopnosti. Poodhaluje rovněž osud Pána a vládce, V´lanea, knihy Sinsar Dubh a vidoucích, ale daří se jí vyvolávat víc otázek, než dává odpovědí.

Horečka Dananů nabízí tajemství, nebezpečí, záhady, keltskou mytologii a v menším měřítku také akci a erotiku. Fantasy román vykazuje prvky detektivky, psychologie, hororu a romantiky. Nečekejte však milostnou zápletku, ale svižně odsýpající dobrodružství s ponurou atmosférou. Válka mezi lidmi a nadpřirozenými bytostmi pokračuje a mnohdy je těžké určit, kdo stojí na straně dobra a kdo na straně zla.

Poutavý příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu dvaadvacetileté Mac, která místy promlouvá přímo ke čtenáři, což může působit rušivým dojmem. Děj se odehrává v Dublinu a navazuje přesně tam, kde druhý díl s názvem Krvavá horečka skončil. Hlavní zápletka se stále týká odhalení Alinina vraha a vypátrání Temné knihy, ale do popředí se dostává záchrana světa. Na konci knihy se nachází obrázek tetování Jericha Barronse a slovník z deníku Mac, který objasňuje charakteristiku schopností, bytostí, osob a artefaktů.

Otevřený konec knihy připraví čtenáři emoční a možná i morální šok. Ze závěrečné scény doslova tuhne krev v žilách ze strachu nad následky. Snová horečka bude pravděpodobně mnohem temnější a nervy drásající. Rozhodně se nemůžu dočkat, až budu mít v ruce pokračování a zjistím, co se bude dít dál.

Vydal: Jota; 2013
Původní název: Faefever
Překlad: Jan Sládek
Obálka: Eileen Carey, Abdullah Badawy
Redakce: Martina Sendlerová, Petr Kovář
Počet stran: 428
Provedení: paperback