Japonský komiks, neboli manga, není žánr, který by mě lákal. Zvláštní kresba, podivné postavičky, které si jsou podobné, velké oči… a ještě se to čte naopak. Celé té mánii kolem východní kultury jsem se úspěšně vyhýbal, protože mi prostě nic neříkala. Asi bych ani neměl důvod začít s jejím objevováním. Jenomže nakladatelství CREW přišlo s novinkou Gantz a tvrdí, že tato série je vhodná i pro ty, kteří se s mangou doteď nesetkali. Tak jo, sebral jsem hozenou rukavici a začetl se do své první mangy v životě.

Jakmile knížečku otevřete “po našem”, varuje vás nápis STOP a pár vět vás seznámí o tom, že japonská literatura se čte odzadu a zprava doleva a kvůli požadavkům nakladatele v téhle podobě vycházejí mangy všude po světě. A také se tam píše, že si rychle zvyknete. A je to pravda, zvyknul jsem si opravdu rychle.

 

Sledujeme hlavního hrdinu (Kei Kurono), který čeká na metro. Vypadá to, že nemá rád lidi – o všech ostatních si myslí, že jsou tupí, nebohé babičce ani neporadí, jak se dostane na tu a tu zastávku a když do kolejiště spadne bezdomovec, rozhodně nepatří mezi ty, kteří by se mu hnali na pomoc.

Bohužel pro něj si na hrdinu hraje jeho bývalý spolužák a pohledem Keie donutí mu s bezdomovcem pomoct. Oba chlapci bezdomovce před metrem zachrání a jsou po zásluze odměněni – souprava je rozšmelcuje na kusy.

Tímto den blbec pro Keie ještě nekončí. Objevuje se společně se spolužákem v místnosti, kde na ně udiveně zírají další lidé. Všichni dostali druhou šanci – zemřeli sice, ale mohou se vrátit mezi živé – pokud vyhrají v nelítostné soutěži, jejíž pravidla nejsou tak docela daná.

Jak už jsem naznačil, nemohu srovnávat s jinými japonskými komiksy, ale mohu říct jedno – číst první Gantz mě bavilo. Navzdory mým předsudkům jsem se v postavách vyznal a kresba mi přišla umírněná – rozhodně nečekejte obří oči, jako jsem je čekal já.

pcs_0-1378731130

Co si budeme nalhávat, od Gantz jsem chtěl hlavně dvě věci: násilí a úchylárny. Obojího se mi dostalo, ale pevně věřím, že oba prvky se budou ještě stupňovat, a ukojí tak primitivní choutky o něco víc.

Ale nemyslete se, i děj jako takový to má zajímavý, plus některé prvky jsou skutečně fascinující – alespoň pro mě, jakožto neznalce tohoto žánru. Což je zpráva pro všechny nemangáky – zkuste Gantz – za málo peněz získáte hodně zábavy a nikdo vás nenutí kupovat další díl, který vyjde co nevidět. Další info a možnost předplacení zde.

Název: Gantz 1
Autor: Hiroja Oku
Nakladatelství: CREW
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 224 (paperback)