Pokud jste zaregistrovali film s Tomem Hanksem, který i v našich kinech běžel pod názvem Road to perdition, pravděpodobně se dodnes divíte nad tím, proč ho u nás skoro nikdo nezná. I přes poutavé herecké obsazení (Hanksovi sekundoval v roli nájemného vraha Jude Law) se filmu prostě nepovedlo dostat do širšího povědomí českého diváka. Inu, vkus lidí je nevypočitatelný. Nakladatelství Comics Centrum se nám však rozhodlo ukázat, v čem tkví krása komiksového příběhu Maxe Allana Collinse a před 7 lety vydalo Cestu do pekel.

Cesta do pekel má vše, co má dobrý příběh mít – charismatického hlavního hrdinu, napínavý děj a atmosféru. K tomu přidejte poměrně realistické pojetí, smysl pro údernou akci, a máte tu sympatický koktejl.

Cesta_28

parádní práce s perspektivou

Příběh je poměrně prostý – Michael O’Sullivan je mafián, voják v řadách bosse Looneyho, nemilosrdný vrah, kterému přezdívají Anděl smrti. Jak už to tak ve třicátých letech asi skutečně bylo, Michael doma nemluví o své práci a manželka se na nic neptá – a když se zeptá, je okřiknuta. Michael má dva syny: Petera a Michaela juniora, přičemž z pohledu Michaela mladšího je celý příběh vyprávěn. Abychom se vyvarovali většího vyzrazení děje, zmiňme jen, že tragický osud zapříčiní, že Anděl smrti je spolu se svým synem nucen cestovat autem napříč zemí, zároveň se ukrývat a zároveň i mstít.

Cesta_19

atmosféra třicátých let v USA

Cesta do pekel by se mohla stát kultem – děj je prostý, ale dává smysl a černobílá kresba je nanejvýš účelná a pochopitelná. Na jedné straně jsou maximálně čtyři panely a Richard Piers Rayner přesně ví, jak svůj prostor využít. Skvěle pracuje hlavně s perspektivou a obličeji postav, které třeba o dva panely později zemřou, ale jsou stejně detailní jako postavy Anděla a jeho syna. Nejvíc se mi však líbily pohledy na město, na zasněžené silnice či na dobové automobily – škoda, že jich je podobných obrázků v komiksu minimum.

 

Kultovní ráz dílu dávají i situace, které mohly vstoupit do dějin stejně jako ty v Puzově Kmotrovi – ruku na srdce, kdo nemá rád téma třicátých let v USA? Mafie, jazz, kabarety, prohibice…, žít bychom v nich asi nechtěli, ale čteme a koukáme na ně rádi.

 Cesta_30

Za zajímavé považuji rozhodnutí překladatelského týmu, že Michael junior svému otci vyká. Určitě to má zdůraznit úctu, kterou k němu měl, i dobovou realističnost, ale musím se přiznat, že jsem se s tímto prvkem sžíval po celou dobu čtení.

 

Celkově je Cesta do pekel parádní počtení a těžko říct, proč si nevysloužila status kultu, na který jistojistě aspiruje. Navíc vznikala poměrně dlouho a překonávala nejrůznější překážky, jak se můžete dočíst v předmluvě autora. Za zmínku stojí samozřejmě také vydání, kdy pevná vazba je skutečně pevná a papír je kvalitní. Ale to už je takový trademark Comics Centra, které má mimochodem na skladě pár posledních kusů Collinsova mafiánského opusu – a to je nabídka, která se neodmítá.

Název: Cesta do pekel

Autoři: Max Allan Collins (scénář), Richard Piers Rayner (kresba)

Nakladatelství: Comics Centrum

Počet stran: 304 (pevné desky)