Letos v létě napravilo nakladatelství CREW jeden velký rest, který náš komiksový trh měl. Do našich, nadšením se třesoucích rukou, vložili jeden z nejlegendárnějších příběhů z Batmanovského universa – Killing Joke, trefně přeložený jako Kameňák. Společně s ním v jednom svazku také najdeme příběh Muž, který se smál a menší epizodku na závěr.

Než se zmíním o komiksu samotném, musím vyzdvihnout vazbu. Kameňák a další příběhy se prodává pouze v hardbacku, takže nikdo nepřijde o vskutku krásnou obálku. Když sundáte papírový přebal, můžete se pokochat obrázkem karty (samozřejmě žolíka), názvem sbírky a jmény autorů, to vše stříbrně vytlačeno do desek knihy. Na hřbetě pak nesmí chybět také znak nakladatelství CREW.

Jakmile se dokocháte, otevřete knihu a po otočení stránky se strašidelně šíleným Jokerem se budete kochat znovu. Hned z prvního panelu na vás dolehne atmosféra pošmourného Gothamu, z jehož temnoty o sobě nejistě dávají vědět policejní sirény a mdlé světlo vycházející ze žárovek staré fabriky. Za kresbu může Doug Mahnke (Maska) a povedlo se mu scénář Eda Brubakera (Criminal, Captain America) doplnit naprosto impozantně.

kamenak1

 

A o čem že Muž, který se smál, vlastně je? O Jokerovi. A o Batmanovi. Ale pozor, není to další z mnoha příběhů, kdy tito dva podivíni v prapodivných oblečcích bojují proti sobě, kdepak. V tomto příběhu se setkají úplně poprvé, a to v době, kdy Batmana zná jen Jim Gordon a pro všechny ostatní je jen jakousi městkou legendou.

Kameňák pak už přichází s tradičním schématem, kdy Joker uteče z Arkhamu a dělá bordel. Jenomže tady se trošku přitvrdí. Z Jokera je skutečně hnusný a krutý bastard a snad poprvé ve mně vyvolával více hnusu než pobavení. Navíc postaví Batmana, komisaře Gordona i čtenáře před onu oblíbenou otázku, CO je šílenství a kdo ve skutečnosti je a kdo není blázen? A lze k nepříčetnosti dovést zdravého a inteligentního člověka, který žije podle nejvyšších morálních hodnot? Joker se pokusí dokázat, že ano – a nemá slitování.

joker

Oba z příběhů sledují Jokerův původ – zatímco v tom prvním se na něj díváme jako na Red Hooda, v tom druhé nám ho Alan Moore představí ještě jako normálního člověka, který se snaží uživit svou těhotnou dívku. Že nikdo z nás nestál o to, abychom viděli Jokera předtím? Že tím mizí jakési tajemství? Že se v nás Moore snaží vyvolat sympatie k magorovi, který žádné sympatie nezaslouží? Souhlasím. Na druhou stranu je retrospektiva tak skvěle nakreslená (respektive vybarvená), že by byla škoda o ni přijít. Samotná hlavní dějová linka Kameňáku je vykreslena přesně tak šíleně, jak poroučí scénář, který sahá po psychedelických obrazech i větách a jde dokonce tak daleko, že zvedne koutky i sucharovi Waynovi. A pokud jste slintali nad Snyderovým Sovím tribunálem, zde poznáte, že Batman měl co dočinění s šílenstvím již mnohem dříve, jen v trochu jiné podobě.

Kameňák a jiné příběhy je skvělé čtení nejen pro znalce Batmanova universa – Muž, který se smál přímo navazuje na Batman: Rok jedna (jehož dotisk je již na pultech), takže se tento rok můžete s Batmanem a Jokerem seznámit. Nejen, že se to dobře čte, ale také to skvěle vypadá.

Název: Kameňák a jiné příběhy

Autoři: Alan Moore, Ed Brubaker, Brian Bolland (scénář); Doug Mahnke, Brian Bolland (kresba)

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 132 (pevné desky)