Evangeline Amesová se uchýlila do vesničky Little Dixby, aby si tu uklidnila nervy poté, co se stala obětí přepadení. V místím knihkupectví se poprvé setkává s novým majitelem starobylého opatství Křišťálových zahrad – Lucasem Sebastianem. Stejný muž ji o pár dní později zachrání před jistou smrtí z rukou nájemného londýnského vraha, když ho zažene do útrob zahrad plných nebezpečné paranormální energie. Začíná vyšetřování nejen záhadných útoků na Evangeline, ale také nevysvětleného úmrtí Lucasova strýce. Samozřejmostí je pak rozvíjející se milostný vztah mezi Evangeline a Lucasem.

Paranormální zápletka příběhu je vystavěná nejen na zvláštních schopnostech hlavních hrdinů – Evangeline umí nacházet vše, co hledá, a Lucas má nepříjemný talent vcítění se do temných duší násilníků a vrahů – ale poměrně originálně také na paranormálních schopnostech samotné zahrady. Rostliny pěstované na pozemcích opatství jsou po staletích ovlivňovány zdrojem vody, což jim dodává zvláštní schopnosti. V poslední době se ale povaha celé zahrady změnila, a rostliny se staly nebezpečnými, až do takové míry, že mezi nimi umírají lidé. Co takovou změnu způsobilo?Tajuplna zahrada - A. Quick

Vzhledem k tomu, že autorka čtenáře napíná hned několika zločiny k řešení, v knize se neustále něco děje, a čtenářovy mozkové závity tak mohou jet ve snaze o odhalení pointy stále na plné obrátky.

Krátký příběh je plný zajímavých nápadů, čímž ovšem trpí romantická linie, která nemá dost prostoru. Vztah hlavních protagonistů se nijak zvlášť nevyvíjí. Láska na první pohled je zkomplikovaná pouhým komunikačním nedorozuměním. Mezi Evangeline a Lucasem to nejiskří a jejich linie je tak nudná.

Kniha se odehrává ve staré Anglii – bližší určení historického období ode mě, po několika málo zmínkách o oblečení a koňském spřežení, nečekejte, přiznávám, že nejsem odborník. Dialogy jsou ve snaze o nápodobu historické zdvořilosti nepříjemně šroubované a nevyvolávají dojem reálnosti, což místy až ruší. Jinak autorka své řemeslo zvládá dobře, ve vyprávění nejsou hluchá místa a čtenář se ke konci prolistuje velmi rychle.
Tajuplná zahrada, první díl volně navazující série Dámy v přestrojení, dokonale plní účel odpočinkového dobrodružného čtení, jen snad romantická duše si v ní úplně nepřijde na své.

 

Název: Tajuplná zahrada

Autor: Quick, Amanda

Díl v sérii: 1. díl série Dámy v přestrojení
Nakladatel: Baronet
Překlad:  Daniela Čermáková
Obálka: Emil Křižka
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288