Vítejte zpět v St. Luise, zpět v Anitině domě plném kožoměnců, s kostlivcem…, tedy upírem ve sklepě a přeplněné posteli… No ano. Je na místě udělat si seznam, abychom neztratili přehled. Určitě jsem na spoustu mužů zapomněla – klidně mě doplňte: k Jean-Claudovi, Micahovi, Asherovi a Jasonovi, jako Anitiným milencům, se přidají hlavní hvězdy tohoto dílu: Nathaniel, Damian a staronový milenec Richard (nemluvě o náhodných kolemjdoucích, kteří se nachomýtnou ke krmení ardeur).

Co víc k tomuto dílu říct? V Anitině kanceláři se objeví hysterická matka, jež ztratila syna při brutálním přepadení. Na hřbitově při standardním oživování dojde k nečekaným událostem. Místní oddělení pro supernaturální trestné činy přizve Anitu k vraždám striptérek. Z ohledání plavovlasých mrtvol dojde popravčí k závěru, že ve městě řádí nová skupina upírů vedená mocným vyšším. Mezi jednotlivými erotickými scénami se míhají náznaky děje.

anita-blake-12-inkubovy-snyTento díl tak měl být nejspíše o psychologii a vývoji postav i celé série. A jistě, k nějakému posunu tu došlo. Anita a její triumvirát pokročili na novou úroveň moci. Vztahy mezi Anitou a všemi chlapci se zase trochu vyjasnily. Anita opět balancuje svoji morálku a svléká si další vrstvu jako kabát. Jistě i zjištění, že si se svými chlapci v rámci triumvirátu vyměnila nejen nadpřirozené schopnosti, ale i charakterové vlastnosti není nedůležitá. Jenže všechno je to podané, jako když nalijete bramboračku na talíř. Směs mnoha ingrediencí, která bude chutnat dobře, jen pokud se ji podaří spojit v jeden lahodný celek.

Autorka si udržuje svůj standard popisů, svižných, místy vtipných dialogů i celkové odsýpání příběhu. Tak proč mi tolik vadí chybějící rámec, když u předchozího dílu jsem si na jeho absenci nestěžovala? Možná, že se z Anity prostě jen stává protivná hrdinka. Absence jejích morálních zábran dělají z jakýchkoli emocí frašku.  A myslela jsem si o sobě, že jsem svobodomyslná, ale když už to dělá opravdu s každým na potkání, ani ta erotika není tak zajímavá jako dřív. Je to stejné jako rozdíl mezi sexem v seriálech Pravá krev a Dívka odjinud. V prvním je to prostě jen nudný sex, v druhém nechybí důležité koření  – emoce.

Příběhy popravčí upírů Anity Blake bývaly nadpřirozenou detektivkou s promyšleným příběhem a napínavou nadpřirozenou zápletkou, doplněné o emoce, které zmítaly pravověrnou věřící a provinční paničkou, v níž byla Anita vychovávána. Těmto časům odzvonilo, ale na to už jsme si zvykly. Zdálo se, že se naše oblíbené příběhy přeměnily ve vzrušující erotickou emocionální jízdu, ve které se vyvíjejí vztahy mezi protagonisty a občas se také střílí a zableskne se děj. Jenže i těmhle časům už odzvonilo (alespoň pro tentokrát). S klidným svědomím můžeme říct, že se vyprávění Laurell K. Hamiltonové změnilo v nadpřirozené, rychle stravitelné porno, postrádající hlavu a patu. Doufejme, že příště bude víc akce a méně sexu.

Nakladatel: Epocha; 2013
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Překlad: Zuzana Ľalíková
Obálka: Jakub Jíra
Redakce: Jana Kunová
Rok vydání: 2013
Počet stran: 696
Cena: 499,- Kč