Nakladatelství Fantom Print vydalo první knihu z devítidílné série Strážkyně Riley Jenson z pera Keri Arthur. Australská autorka stvořila barvitý svět plný sympatických a nevšedních hrdinů, a výsledkem je dílo, od něhož se čtenář nedokáže odtrhnout.

Riley Jensonová, kříženec vlkodlaka a upíra, pracuje pro organizaci specializující se na chytání nadpřirozených zločinců. Jednoho dne zmizí její dvojče, bratr Rhoan, a Riley nezbývá nic jiného, než opustit bezpečí kanceláře a vydat se ho hledat. Za několik posledních měsíců zmizelo deset strážců a ona nehodlá dopustit, aby byl její bratr jedenáctým. Bohužel se blíží měsíční horečka, k níž je náchylný každý vlkodlak. V tomto období s ní zmítají hormony a musí se pářit, jinak s ní není k vydržení. Naštěstí má dva stálé partnery, kteří její touhu ochotně uspokojí. Na prahu bytu nachází nahého a zatraceně sexy upíra Quinna, který trpí částečnou ztrátou paměti. Někdo se ho pokusil zabít a on netuší kdo nebo proč. Také Riley čelí několika útokům a málem přijde o život. Vypadá to, že ten, kdo unesl jejího bratra, má spadeno i na ni.

volani-uplnkuDevětadvacetiletá Riley pracuje v Direktoriu jako děvče pro všechno, protože nemá žaludek na chladnokrevné zabíjení, které je strážcům vlastní. Jenže šéf si vzal do hlavy, že se na tento post hodí a nutí ji změnit názor. Pohnutá minulost sourozenců objasní, proč jsou samotářští a nedůvěřiví. Zrzavá vlkodlačka s nevymáchanou pusou k sobě neustále přitahuje maléry. Umí se o sebe postarat, ale na pořádný boj není trénovaná. Má dva milence – Talona a Mishu. Jejich volný vztah okořeňuje děj a přináší řadu nečekaných poznatků i překvapení. Volnomyšlenkářská hrdinka pomalu zažívá víc sexu než akce a občas tyto činnosti nechtěně kombinuje.

Jednoho dne se budu muset naučit ovládat zvědavost, než mě dostane do takového průšvihu, z jakého se už nevyhrabu. (s. 126)

Poutavý příběh se odehrává v Melbourne a je vyprávěn v první osobě z pohledu Riley. V hrdince se sváří vlkodlačí nátura a upíři instinkty, a proto zaujmou jak její myšlenky a schopnosti, tak chování. Keri Arthur srozumitelně vysvětluje nadpřirozené záležitosti od regenerace a rasových předsudků, až po upíří ovlivňování mysli. Lidé v autorčině fantasticky upravené realitě o existenci nadpřirozených bytostí vědí a mají z nich strach. Nelidé, jak se říká upírům a dlakům, mají plno pravidel, a pokud je někdo nedodržuje, zaměří se na něj Direktorium.

Keri Arthur propracovala vztahy mezi jednotlivci od specifického chování, zvyků až po gesta. Z rozhovorů čiší napětí, odpor, jiskření, kamarádské rýpání nebo solidarita. Čtenář doslova cítí Gautierovu nenávist vůči Riley, usmívá se při přátelském pošťuchování se šéfem Jackem nebo vtipkování s kamarádkou Kelly. Vztah mezi Quinnem a Riley je komplikovaný a nabitý jiskřením – záhadný upír opovrhuje vlkodlaky, za což můžou špatné zkušenosti s nimi, přesto ho to k této rase přitahuje.

Městská fantasy vykazuje prvky detektivky, hororu, romantiky a dobrodružství. Některé okamžiky se dají snadno předvídat a pátrání po únoscích a nepřátelích mohla autorka lépe dotáhnout. Text podbarvila dvojsmysly, žhavými dialogy a peprnou konverzací. Dochází na nadsázku, humor, slangové výrazy i vulgarismus. Svižný děj je nadupaný akcí, emocemi, erotickou atmosférou, dramaty a manipulacemi.

Otevřený závěr knihy dává tušit, jakým směrem se bude ubírat druhý díl, a za sebe mohu prohlásit jen jedno: už abych ho měla doma. Pokud máte v oblibě sérii Noční lovci, Kate Daniels, Mercedes Thompson, Anita Blake, Horečka, Rachel Morgan nebo Vlci, jistě u vás uspěje i tato kniha.

Nakladatel: Fantom Print; 2013
Autor: Arthur Keri
Žánr: urban fantasy
Série: Strážkyně Riley Jenson 1
Překladatel: Petra Kubašková
Autor obálky: Larry Rostant