Šestnáctiletá Gillian je nevýrazná a dětsky vypadající studentka střední školy. Její život se ale naprosto změní poté, co si projde vlastní smrtí a setká se s tajemnou postavou z onoho světa. Před umrznutím ji zachrání anděl, který se ze začátku zdá být jako skvělý přítel a spojenec, ale pod maskou strážného anděla se skrývá mstivost a zloba…

Gill se po setkání s Andělem cítí jako v pohádce. Z šedé myšky se najednou stane obletovaná, atraktivní a sebevědomá dívka. Vše je naprosto dokonalé, dokud Anděl nezačne klást podivné požadavky a nedonutí tak Gill spáchat hned několik špatností.

Co se samotné hlavní hrdinky týče, téměř celou dobu mi přišla pouze jako Andělova loutka. Anděl sice Gillian zachránil před smrtí, ale způsob, jakým sebou nechala dívka manipulovat, jen aby získala popularitu a svou platonickou lásku, byl až zarážející. Je pochopitelné, že Gill svému zachránci důvěřovala, ale i slepá důvěra má své hranice…

Kromě Gill a Anděla se setkáme s několika vedlejšími postavami, které ale nejsou nijak podrobněji vylíčeny a promyšleny. Nejzajímavější postavou je samozřejmě Anděl, jehož pravou tvář čtenář odhalí až v posledních kapitolách. Nepropracovanost vedlejších postav tedy autorka skvěle vyrovnala na příběhu a osudu tohoto Tajemného anděla.

Autorka se opět nevyhnula své oblíbené frázi „spřízněné duše“, a tak se i v této knize můžeme s tímto osudovým vzplanutím setkat. Zároveň jsem si všimla, že L. J. Smithová si tu největší akci skoro v každé knize nechává až na úplný konec. Podle mého názoru to Tajemnému andělovi jenom uškodilo, protože skoro celá kniha pojednává pouze o tom, jak Gillian stoupá v žebříčku popularity a získává kluka svých snů. Celkový nápad včetně zápletky se vydařil, ale dal by se zpracovat mnohem lépe.sys.php

L. J. Smithová se tentokrát nesoustředila přímo na samotnou Říši temnot a nepopisuje její historii ani pravidla, což byla příjemná změna. Zároveň ale při čtení můžeme narazit na některé postavy z předchozích dílů, například na upíra Ashe. Také si v závěru můžeme všimnout zmínce o Kruhu úsvitu, který byl v předchozích dílech také často zmiňován, ale zatím jsme se s ním blíže nesetkali.

Ve srovnání s ostatními díly musím Tajemného anděla velice pochválit. Kniha má spád, a i když se pořádné akce dočkáme až na konci, setkáme se s úplně jiným typem příběhu než v předešlých dílech.

Na pátý titul ze série Říše temnot od autorky L. J. Smithové se můžeme těšit v říjnu tohoto roku opět u nakladatelství Fragment. Tentokrát se kniha bude jmenovat Spřízněná duše. Nevím jak vy, ale už jsem na toto slovní spojení trochu alergická, takže budu doufat, že si tvůrkyně Říše temnot udrží laťku minimálně ve stejné výši tak, jak ji nasadil Tajemný anděl.

 

Název: Říše temnot: Tajemný anděl (Night World: Dark Angel)
Autor: L. J. Smith
Překladatel: Milena Hordinová
Díl: čtvrtý
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Počet stran: 208
Vazba: brožovaná