Clara je Triplare, což je označení pro bytost, která je ze tří čtvrtin anděl a z jedné čtvrtiny člověk. Každý potomek s andělskou krví má na zemi určité poslání, jež se postupně dozvídá z vizí. Kvůli té první se Clara musela přestěhovat do Wyomingu. Tam se seznámila s Christianem, svým osudovým partnerem, a Tuckerem, chlapcem, do něhož se zamilovala.

Osmnáctiletá Clara Gardnerová se snaží vyrovnat s maminčinou smrtí, bolestivým rozchodem s Tuckerem a bratrovým útěkem před policií kvůli založení lesního požáru. Nepřeje si nic jiného, než zapomenout na problémy a žít obyčejný život vysokoškolačky na Stanfordu, která nemá kromě učení a problémů s kluky žádné jiné starosti. Pohodovou idylku však kazí vrána, jež Claru neustále pronásleduje, a nová vize, která je temná, mlhavá a děsivá. Když pak dívku začne trénovat otec v boji se svatozářným mečem, pochopí, že svůj původ nezapře. Připravuje se totiž na setkání s velice nebezpečným protivníkem.

Clara se musí rozhodnout, kterého ze dvou úžasných kluků miluje víc. S Chrisem se cítí šťastná a v bezpečí, ale rozchod s první láskou ji poznamenal. Chce přijít na to, zda jsou si s Chrisem opravdu souzeni nebo je to pouze přání Boha. Jenže ať se snaží, jak chce, nedokáže na Tuckera zapomenout. Dívčiny priority se změnily, působí maličko dospěleji, přesto nastávají okamžiky, kdy jedná zbrkle a naivně. Clařiny schopnosti se neustále rozvíjí a sílí, pročež udiví svými dovednostmi.

nespoutanaNakladatelství CooBoo vydalo závěrečný díl andělské trilogie Nadpozemská, který je plný napětí, dramat, přátelství, lásky a boje dobra se zlem. Fantasy příběh nabízí romantiku i dobrodružství a v menším měřítku také prvky detektivky nebo akce. Telepatická konverzace a psaný text je označen kurzívou, a díky tomu se čtenář neztrácí při přechodu z normálního rozhovoru k telepatii a naopak.

Cynthia Handová popisuje okolí stručněji, ale vynahrazuje to propracovaným charakterem postav a jejich emočním rozpoložením. Srozumitelně vysvětluje další andělské záležitosti, jako je boj s mečem vytvořeným ze svatozáře nebo přechod z místa na místo kdekoliv mezi nebem a zemí, ale i napříč časem. Cesta do pekla se liší od té v prvním díle, ale autorka vysvětluje důvod a upozorňuje na to, že je hned několik způsobů jak se tam dostat. Příliš fantazie na popis tohoto místa však nepoužila. Věnuje pozornost především dějové linii a navození ponuré atmosféry.

Kniha je vyprávěna v první osobě z pohledu Clary a pozvolna navazuje na závěr druhého dílu s názvem Zasvěcená. Pomalejší rozjezd záhy přechází ve svižný děj, jenž se odehrává ve Wyomingu a Kalifornii. Nespoutaná má uzavřený konec, ačkoliv některé věci zůstávají nedořešené – především osud Lucy nebo Jeffreyho. Na scénu se vrací Samjeza, ale nepřítelem číslo jedna se stává jeho bratr Asael. Odhalení Chrisovy minulosti přináší nové poznatky o jeho rodině a andělech. Angela rovněž překvapí nečekaným vývojem událostí.

Pokud máte v oblibě sérii Zavržený, Akademii Evernight, Stmívání, Dnem i nocí nebo Skrytá, jistě u vás uspěje i tato čtivá série. Záměrně píšu série, protože bez předchozích dvou dílů nemá smysl tuto knihu otevírat. Nadpozemsky nepolíbený čtenář by pravděpodobně nepochopil všechny nadpřirozené záležitosti a vztahy mezi jednotlivci.

Autorka: Hand, Cynthia
Název: Nespoutaná (Boundless)
Nakladatel: Vydal: Albatros Media – CooBoo; 2013
Překlad: Ivana Svobodová
Obálka: Howard Huang
Počet stran: 384