Je na čase dobýt zpět Arkonu. Dosadit na rujánský stolec vhodného knížete a poslat aelfské zplozence zpátky do hlubin Helheimu. To jsou úkoly, které v tomto díle leží před Roganem. Aelfové utrpěli sice porážku, ale jedna vyhraná bitva ještě nedělá vyhranou válku.

 .

První bojová linie

V recenzi na první díl jsem psala, že Rogan se stal spíše šedou eminencí – našeptávačem, který ostatní nutí dělat to, co chce. Na stránkách druhého dílu se ale vrací Rogan jako starý dobrý bijec rvoucí se do první bojové linie, sršící spravedlivým hněvem a kosící nepřátele po desítkách. I když je daleko od Kančí hory, krvavý oheň si cestu najde. Hlavy a údy létají vzduchem, krev stříká, střeva se válejí po pláži… A to je jen zlomek toho, čeho je Rogan schopen, když se naštve. Plány se uvádějí do chodu, slovo dostávají sekery a meče. Jednotlivé kapitoly jsou jen boje střídající jiné boje. Hrdinové, a s nimi ani čtenáři, nedostanou šanci na odpočinek. Pekelné mocnosti se probouzejí, nastává čas krvavých obětí a bohové sestupují na zem. Vše ukazuje na velkolepou bitvu, z níž může vyjít jen jediný vítěz.

 .

I když byla většina příběhů s černokněžníkem spíše „one-man-show“, a v tomto svazku se tento trend do značné míry vrací, nevyprchává ani kouzlo politických intrik. Juraj Červenák rozehrál boj o rujánský stolec opravdu ve velkém stylu. Několik armád, velmožů v jejich čele… a všichni chtějí to samé: Vladu. Uznejte sami, že to je docela prekérní situace. Kromě Štěčanů, vikingů a Voliňanů se zde objevují nově i Vlčané, kteří v boji proti aelfům také sehrají svou roli. Nemluvě o vzbouřených Ránech, kteří seE:_PraceCervenak - C6 Zlato Arkony 2Zlato-Arkony-2-obalka.eps schovávají v rujánských lesích. A samozřejmě je tu i pár osamělých postav, na něž bychom měli upřít pozornost.

 .

Oblíbenci

Zlato Arkony II je pestrá mozaika různých charakterů, které jsou i přes svůj značný počet dobře zpracované a věrohodné. Což ovšem neznamená, že vám nějak výrazně musí přirůst k srdci. Já osobně si nedokázala oblíbit Kručinu ani Ogněslava, oba mě rozčilovali až na hranici únosnosti. Fandila jsem snad jen jediné postavě, s níž to nakonec dopadlo dobře, takže jsem mohla být spokojená.

 .

Množství postav, s nimiž si Juraj Červenák ve své knize pohrává, ukazuje na to, že se jeho styl od prvního Rogana hodně změnil. Čemuž se vzhledem k uplynulé vodě mezi jednotlivými díly nelze ani divit. Jedno se ale nezměnilo. Rogan je zatraceně sympatický parchant, jeho příběhy jsou čtivé a nepostrádají šmrnc. Goryvlad se jako vždy postará o úsměv na vašich rtech svým černým humorem, i když zrovna v tomto svazku není tak patrný jako jindy. A i on se dostane do situací, za něž byste mu nejraději vyprášili kožich.

Prostě slovanská fantasy jak má být! Jdu vyhlížet další díl.

.

Název: Zlato Arkony II (Černý Rogan)

Autor: Červenák, Juraj

Nakladatel: Brokilon

Překlad: Robert Pilch

Obálka: Michal Ivan

Rok vydání: 2013

Počet stran: 360