Tanec s carevnou je tu, a my se již pošesté můžeme ponořit do příběhu na slunci chodící upírky Tiny Salo. Minule jsme nakoukli do hlavy Kayovi, teď už je to zase stará dobrá Tina.

Ta se rozhodne, že zachrání starého Timoteje z ruských stepí, a vyráží tedy do země, které vládne zima a vodka. Bere s sebou Kaye a partičku dalších upírů, mezi kterými je i její bývalý milenec. Aby toho nebylo málo, do všeho se připlete Dyre, Tinin milující otec. Tak milující, že ji samou láskou občas přizabije. A jejího partnera znásilní.

.

Petra Neomillnerová pokračuje ve stejném tempu, jaké nastavila v předchozích dílech, a Tanec s carevnou je svižné a čtivé dílo. Ze samotné podstaty věci je to odpočinková literatura, brakovka v tom nejlepším smyslu slova. Zábavná, přitažená za vlasy, ale kvalitní.tanecscarevnou

Čtenář musí některé věci vnímat s rezervou – například vztah Tiny a jejího otce je hodně zvláštní, jednu dobu spolu bojují na život a na smrt, o minutu později se baví jako hodná dcerka s tatínkem. Dále v knize je tento bod ještě barvitější a dostává se do prapodivných, leč dobře vysvětlených rozměrů.

.

V knize se stane hned několik zásadních věcí, které nebudu prozrazovat. Mohu jen naznačit, že se dozvíme více o tom, čím je vlastně Tinin otec, co si zažil a proč se chová tak, jak se chová.

Tina samotná se zdá díl od dílu drsnější a emancipovanější – šovinističtí muži s vysokým egem mohou její přístup k partnerovi vnímat velice negativně, ale ti se ve čtení tak daleko asi nedostali. Tina prostě jede jako vítr a nezastaví se před ničím a nikým.

Tanec s carevnou se povedl, jedná se u slušný díl, ačkoli u mě pořád vedou Vlci sudet.

.

Název: Tanec s carevnou (Tina Salo VI)

Autorka: Petra Neomillnerová

Nakladatelství: Brokilon