Scott Snyder. Scott Snyder. Scott Snyder. Zapamatujte si tohle jméno. Věřte mi, že o něm v průběhu následujících let na našem trhu často uslyšíme. Nejen ve spojitosti s Batmanem.

Ale právě o netopýřím muži si nyní budeme povídat. Snyder udělal to, co fanoušci většinou nevítají zrovna s nadšením – vstoupil do určitého universa a tak trošku pozměnil dosavadní pravidla hry. Ale ne v podobě šílených zvratů, jako to dělá Garth Ennis, ale v podobě položením otázek, které už dávno měly být zodpovězeny – ale dodnes nejsou. A otázka v Sovím tribunále zní – co je to Gotham? Gotham je…, doplňte dle libosti.

Co znamená “The New 52”

Americké nakladatelství DC Comics v roce 2011 udělalo restart všech svých sérií, kterých je 52. Nazvali to “The New 52” a rozjeli tak znovu veškeré řady od čísla jedna. “Batman” je jednou z mnoha sérií, která se věnuje Batmanovskému universu. Dalé vychází například Batman: Temný rytíř, Batman a Robin, Batgirl, Batwoman a další.

Batman od DC Comics patří mezi ty nejstarší komiksové postavy a jako taková potřebuje občas vzpružit, změnit zažité pořádky, jít o dům dál. Protože, buďme upřímní, kolikrát ještě budeme sledovat útěk Jokera z Arkhamu? A kolikrát uvidíme Two Face házet mincí? A kolikrát před nás bude Tučňák strkat ten svůj rypák s monoklem? Scott Snyder vnesl do Batman universa svěží vánek s novým záporákem, který by si zasloužil zařadit se po boku zmíněných gangsterů – nebo spíše o něco výš… aby na ně mohl shlížet ze svého hřadu.

V knize se několikrát objeví následující říkanka, která je skutečně chytlavá. Uvádím i anglický originál, aby vynikl skvělý překlad.

SOVÍ TRIBUNÁL TĚ SLEDUJE CELOU NOC A DEN

VLÁDNE GOTHAMU ZE SVÉHO HŘADU, JENŽ Z ŽULY A VÁPENCE JE JEN

SLEDUJE, JAK SE BAVÍŠ, KŘEPČÍŠ, SLEDUJE, JAK KLIMBÁŠ Z ÚNAVY

ZMIŇ SE O NĚM, VYSLOV JEHO JMÉNO A ZATNE TI PAŘÁT DO HLAVY

***

Beware the Court of Owls, that watches all the time,

ruling Gotham from a shadowed perch, behind granite and lime.

They watch you at your hearth, they watch you in your bed,

speak not a whispered word about them, or they’ll send The Talon for your head.

sovítribunál1

Batman totiž objeví tajný spolek zabijáků, kteří jsou v Gothamu odnepaměti, ale dosud nebyli vidět. Proč? To se v této knize nedozvíme, ale rozhodně nás to zajímá. Tajemství, která Batman postupně odkrývá, plodí další tajemné otázky a není snadné poznat, jestli jde Soví tribunál po Batmanovi, nebo Brucei Waynovi. Jako vykonavatele rozsudku vysílá Soví tribunál Pařáta, který má s oběma srovnat účty. Jenomže Batman není žádné ořezávátko, a Bruce Wayne zrovna tak.

Netřeba dlouho chodit kolem horké koše – Soví tribunál je vynikající komiks, jeden z nejlepších o Batmanovi, který u nás vyšel. Je moderní, ale ctí předlohu, je akční, ale také nutí čtenáře přemýšlet, je uvěřitelný (v rámci žánru) a zábavný.

sovítribunál1a

Kresba dominuje hlavně v akčních scénách a panoramatech, při dialozích je trochu slabší – nemáme na co koukat, tváře jsou bez výrazných detailů – průšvih přichází v momentě, kdy se baví čtyři černovlasí chlapci v oblecích, to se pak člověk orientuje podle obsahu bublin (a účesů jednotlivých debatérů) než podle obličejových prvků. Nutno ovšem podotknout, že psychedelická část v bludišti a obálky (hlavně “soví” Batman)  jsou na aplaus ve stoje.

batman-sova

Tohle je pro mě nejlepší kresba z celé knihy. Dokonale vystihuje podstatu příběhu.

Kdybych měl novinku nakladatelství CREW nějak shrnout, napsal bych, že se jedná téměř o dokonalé dílo – a ještě ke všemu si můžete vybrat, zda koupit brožované či vázané vydání. A abych nezapomněl – na konci nás čeká pořádný kus scénáře, takže se můžete na vlastní oči přesvědčit, jak vzniká takový masterpiece, jakým Soví tribunál rozhodně je. Těšme se tedy na Soví město, které by mělo vyjít v listopadu tohoto roku.

Název: Batman: Soví tribunál

Autoři: Scott Snyder (scénář), Greg Capullo (kresba)

Nakladatelství: CREW

Překlad: Štěpán Kopřiva

Počet stran: 176 (hardback či paperback)