Sláine. Jméno, které mate většinu prodavačů v nespecializovaných komiksových obchodech. Slejn? Slájn? Slájne? Podstatné je jedno: jakmile toto jméno někdo zaslechne, představí si hromotluka Conanovského typu, s velkou sekyrou, malým trpajzlíkem po boku a schopností změnit se v obludnou hroudu svalů v podobě barbarského berserka.

Mohli jste se s ním setkat na stránkách časopisu CREW a nyní se nakladatelství CREW rozhodlo zařadit Sláinea do jedné z nejzajímavějších sérií, které u nás vychází – Mistrovská díla evropského komiksu. Sláinea totiž stvořil Irčan Pat Mills, a to v roce 1983. Sláine je tedy stejný jako irské počasí – krutý, nesmlouvavý a nevypočitatelný.

sláine1

Sbírka vydaná CRWÍ se jmenuje Sláine: Poklady Británie a obsahuje dva příběhy. Ten první (Jméno meče) se odehrává v historickém období, které dobře zná Robin Hood. Zde narazí Sláine na převtělení své lásky Niamh – jeho zuřivá manželka-bojovnice je nyní v těle ctnosté jeptišky, která absolutně odmítá jakékoli spojení s primitivním barbarem…, jak fyzické, tak duševní.

Druhý příběh je poněkud “méně osobní”, ale neméně zajímavý – Sláine musí najít takzvané poklady Británie, aby zachránil umírajícího krále Artuše, kterého přizabije jeho vlastní… ale, přečtěte si to sami. Druhý příběh obsahuje několik dramatických (a komických) epizodních situací, ve kterých se hřmotný bojovník a jeho vyčůraný trpasličí služebník Ukka snaží dané poklady získat.

sláine2

V knize si můžeme prohlédnout kresbu hned od tří autorů, takže o různorodost nouze není. Všechny styly (ač jsou na první pohled velmi rozdílné), mají jedno společné – atmosféru. Anglické hrady, lesy, jezera – syrovost prostředí vás donutí vychutnávat si každou stránku déle, než je možná nutné. Navíc je třeba ocenit “nemainstreamovost” a poctivost, s jakou jsou panely tvořeny.

Scénář se může zdát jednoduchý, ale skrývá jemné nuance, které potěší snad každého komiksového nadšence. Postavy také nezůstávají pozadu. Sláine není Conan, kdepak. Sláine je trošku větší parchant, šovinista a někdy myslí jen tím, co schovává pod bederní rouškou. A Ukka mu tohle všechno moc rád připomíná (a občas za to dostane po tlamě).

sláine3

Kniha je konzistentní a působivá. Panely na sebe při akčních scénách dynamicky navazují, ale nepůsobí to lacině. Sem tam si pro sebe celou stránku ukradne jedna velká detailní kresba, kterou je třeba si důkladně prohlédnout, abyste odhalili vše, co do ní autor skryl. Což platí i o scénáři – každý text je třeba pečlivě vnímat a sledovat příběhové linie, které se dotýkají známých legend a pracují s nimi podle svého.

Máme tu tedy další mistrovské dílo a nikdo z vás by ho neměl nechat ležet ladem. A i když “meč a magie” nebo fantasy obecně není vaše sousto, měli byste to se Sláinem alespoň zkusit. Prodává se jak v pevné vazbě, tak v brožované, a skrývá 220 úžasných barevných stran, které skutečně stojí za podívání.

SlainePokladyBritanieNázev: Sláine – Poklady Británie (Mistrovská díla evropského komiksu)

Autoři: Pat Mills (scénář), Greg Staples, Dermot Power, Clint Langley (kresba)

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 220 (možnost koupět pevné nebo brožované vazby)