Druhý díl třídílné fantasy ságy Kronika královraha začínajícího amerického autora Patricka Rothfusse je zároveň druhým dnem v hostinci U Pocestného kamene. Druhý den vyprávění hostinského Kota nese název Strach moudrého muže a přivádí čtenáře zpět na universitu v Arkanu.

.

Příběh navazuje tam, kde skončil první díl, a tak pokračuje každodenní boj chlapce Kvotha o získání financí nejen na školné, ale také na umoření dluhů u staré známé lichvářky Devi. Ani nevraživost mezi Kvothem a šlechtickým synkem Ambrosem nebyla utlumena a hrany jejich soupeření jsou čím dál ostřejší – tak ostré až řežou do krve. Po boku našemu hrdinovi stále stojí přátelé Sim a Wilem.

Pokračují také noční výpravy na střechu univerzity a společně s křehkou  Auri do Podvěcí – tajemného Aurina světa pod universitou. Z jejich přátelství nevyprchala krása ani vřelost a tento fakt nakonec Kvothemu nečekaně dopomůže k získání přízně mistra Jmenovače Elodina. Jmenování je nejtajemnější disciplína vyučovaná nastrach 2 univerzitě a ze všech se nejvíc podobá kouzlení. Jenže Elodinovy hodiny Jmenování jsou evidentně motivovány filmy o bojových sportech z „osmdesátek“, kdy se hrdina tradičně věnoval tréninku zametání cestiček před šaolinským chrámem, pěnil vzteky nad nesmyslností svého počínání a jeho mistr mu říkal: „Je to jako bys plaval v oceánu chladivé vody a volal: žízním.“ Stejně tak Kvothe nemůže, přes veškerou Elodinovu snahu, najít smysl ve výuce. Ovšem, kdo by se divil vzhledem k mistrovu prazvláštnímu chování.

Osudová dívka Denna s jistou stereotypností vstupuje do chlapcova života v nečekaných chvílích a stejně tak nečekaně z něj zase odchází. Za celou knihu v jejich vztahu dojde jen k pramalému posunu a i ten je způsoben spíše vývojem samotných postav než jejich snahou o krok vpřed.

A pak přijde soud. Ano, další z Ambrosových kousků, který prý není třeba podrobně popisovat, ovšem jeho důsledkem je Kvothův dočasný odchod z univerzity. Kvothe tedy vyráží na cestu „honit vítr“, jde do světa s nadějí, že pryč z Ambrosova dosahu konečně najde sponzora jako hudebník a možná se mu podaří znovu najít Jméno větru.

.

Nálada knihy se tady trochu mění. Zatímco universita díky času, který jí byl věnován, vyvolává dojem živoucího organismu, a přestože místy působí zdlouhavě, svou propracovaností okouzluje, další část vyprávění v porovnání s ní působí až uspěchaně. Ovšem jen v porovnání s ní. Kvotheho příchod do říše Fae i neočekávaný bojový výcvik mezi Ademy přináší další spoustu střípků do mozaiky Rothfussova světa. A jsou to kouzelné střípky, plné detailů a mistrovského stylu vyprávění, kterým autor oplývá. Pohádkovost říše Fae svým způsobem malinko stírá vyvolaný dojem reálnosti, ale který fantasta by si na to stěžoval. Ačkoli problém může být v nabytém dojmu, že by stačilo nastoupit na povoz tažený koňmi a nakonec bychom do Arkana museli dorazit. Člověku je pak líto zjištění, že tomu tak asi nebude. I když, kdo ví? Epizodnost obou částí také trochu vyvolává dojem prvoplánovitosti. Jedná

Obálka k novému vydání

Obálka k novému vydání

se o dvě události, které hrdinovy zvýší úroveň na pomyslném žebříčku zkušenostních bodů.

Způsob jakým je příběh předkládán, stejně jako u prvního dílu, zaslouží velikou pochvalu. Svět žije mnoha podrobnostmi a samotným životem postav a svižné dialogy zcela nahrazují zdlouhavé vsuvky z historie. Oproti prvnímu dílu vše nestojí a nepadá na Kvotheho hloupostech, ze kterých se snaží více či méně úspěšně vyhrabat. Zbrklý chlapec se v citlivém vyprávění přeci jen pomalu stává mužem.
Autor stále udržuje čtenáře v napjatém očekávání, cože se v Kvotheho životě vlastně stalo, že se uchýlil za hostinský pult a kvůli přemíře otázek a nedostatku odpovědí se ubohý čtenář nemůže dočkat posledního dílu.

 .

Název: Strach moudrého muže (Kroniky královraha II)

Autor: Rothfuss, Patrick

Nakladatel: TritonArgo
Překlad: Jana Rečková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 1000
Provedení­: hardback
Stav: nové vydání