Druhý díl třídílné fantasy ságy Kronika královraha začínajícího amerického autora Patricka Rothfusse je zároveň druhým dnem v hostinci U Pocestného kamene. Druhý den vyprávění hostinského Kota nese název Strach moudrého muže a přivádí čtenáře zpět na universitu v Arkanu.

.

Příběh navazuje tam, kde skončil první díl, a tak pokračuje každodenní boj chlapce Kvotha o získání financí nejen na školné, ale také na umoření dluhů u staré známé lichvářky Devi. Ani nevraživost mezi Kvothem a šlechtickým synkem Ambrosem nebyla utlumena a hrany jejich soupeření jsou čím dál ostřejší – tak ostré až řežou do krve. Po boku našemu hrdinovi stále stojí přátelé Sim a Wilem.

Pokračují také noční výpravy na střechu univerzity a společně s křehkou  Auri do Podvěcí – tajemného Aurina světa pod universitou. Z jejich přátelství nevyprchala krása ani vřelost a tento fakt nakonec Kvothemu nečekaně dopomůže k získání přízně mistra Jmenovače Elodina. Jmenování je nejtajemnější disciplína vyučovaná nastrach 2 univerzitě a ze všech se nejvíc podobá kouzlení. Jenže Elodinovy hodiny Jmenování jsou evidentně motivovány filmy o bojových sportech z „osmdesátek“, kdy se hrdina tradičně věnoval tréninku zametání cestiček před šaolinským chrámem, pěnil vzteky nad nesmyslností svého počínání a jeho mistr mu říkal: „Je to jako bys plaval v oceánu chladivé vody a volal: žízním.“ Stejně tak Kvothe nemůže, přes veškerou Elodinovu snahu, najít smysl ve výuce. Ovšem, kdo by se divil vzhledem k mistrovu prazvláštnímu chování.

Osudová dívka Denna s jistou stereotypností vstupuje do chlapcova života v nečekaných chvílích a stejně tak nečekaně z něj zase odchází. Za celou knihu v jejich vztahu dojde jen k pramalému posunu a i ten je způsoben spíše vývojem samotných postav než jejich snahou o krok vpřed.

A pak přijde soud. Ano, další z Ambrosových kousků, který prý není třeba podrobně popisovat, ovšem jeho důsledkem je Kvothův dočasný odchod z univerzity. Kvothe tedy vyráží na cestu „honit vítr“, jde do světa s nadějí, že pryč z Ambrosova dosahu konečně najde sponzora jako hudebník a možná se mu podaří znovu najít Jméno větru.

.

Nálada knihy se tady trochu mění. Zatímco universita díky času, který jí byl věnován, vyvolává dojem živoucího organismu, a přestože místy působí zdlouhavě, svou propracovaností okouzluje, další část vyprávění v porovnání s ní působí až uspěchaně. Ovšem jen v porovnání s ní. Kvotheho příchod do říše Fae i neočekávaný bojový výcvik mezi Ademy přináší další spoustu střípků do mozaiky Rothfussova světa. A jsou to kouzelné střípky, plné detailů a mistrovského stylu vyprávění, kterým autor oplývá. Pohádkovost říše Fae svým způsobem malinko stírá vyvolaný dojem reálnosti, ale který fantasta by si na to stěžoval. Ačkoli problém může být v nabytém dojmu, že by stačilo nastoupit na povoz tažený koňmi a nakonec bychom do Arkana museli dorazit. Člověku je pak líto zjištění, že tomu tak asi nebude. I když, kdo ví? Epizodnost obou částí také trochu vyvolává dojem prvoplánovitosti. Jedná

Obálka k novému vydání

Obálka k novému vydání

se o dvě události, které hrdinovy zvýší úroveň na pomyslném žebříčku zkušenostních bodů.

Způsob jakým je příběh předkládán, stejně jako u prvního dílu, zaslouží velikou pochvalu. Svět žije mnoha podrobnostmi a samotným životem postav a svižné dialogy zcela nahrazují zdlouhavé vsuvky z historie. Oproti prvnímu dílu vše nestojí a nepadá na Kvotheho hloupostech, ze kterých se snaží více či méně úspěšně vyhrabat. Zbrklý chlapec se v citlivém vyprávění přeci jen pomalu stává mužem.
Autor stále udržuje čtenáře v napjatém očekávání, cože se v Kvotheho životě vlastně stalo, že se uchýlil za hostinský pult a kvůli přemíře otázek a nedostatku odpovědí se ubohý čtenář nemůže dočkat posledního dílu.

 .

Název: Strach moudrého muže (Kroniky královraha II)

Autor: Rothfuss, Patrick

Nakladatel: TritonArgo
Překlad: Jana Rečková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 1000
Provedení­: hardback
Stav: nové vydání

Komentáře

komentářů

About The Author

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou... Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010. KatyRZ@mfantasy.cz