Vytrvalé dunění v pravidelném rytmu. Pod koly ubíhají míle a míle pražců. Zplodiny z dieselového motoru zanechávají na patře podivnou železitou pachuť. Vlak se kolébá ze strany na stranu a uhání dál, směrem k obzoru, kde se horbloha střetává s dolblohou. Náhle však něco rytmus vlaku přeruší – země se otřásá a na dohled se mezi kolejemi tvoří vysoká hromádka kypré hlíny. A na světlo světa vylézá… krtek!

 .

Koleje kam se podíváš

Harpuny létají vzduchem a boří se do hebkého kožíšku nebohého krtka. Dobrá, zas tak nebohého ne, protože když by na to přišlo, sežral by vás i s botama a měsíc nepranýma ponožkama. A ještě by si pomlaskával. Svět kolejmoří je totiž pekelně drsný.

Svým způsobem prostředí vypadá dost postapokalypticky – všude se válejí kousky rozličných technických vymožeností,

Želva ryjící (Magnigopherus polyphemus) Se souhlasem přetištěno z archivů Dobročinné společnosti streggockých krtkařů

Želva ryjící (Magnigopherus polyphemus)
Se souhlasem přetištěno z archivů Dobročinné společnosti streggockých krtkařů

které se vzaly bůhví odkud, a dost často ani není jasné, jakému účelu slouží. Svět má několik výškových pater, přičemž v tom nejvyšším je nedýchatelná atmosféra a žijí tam nepředstavitelné obludky. Kam se na ně hrabou krtkouni! Celou zemi křižuje nespočet mil kolejí a po nich jezdí vlaky – takřka výlučný způsob zdejší dopravy. Náš příběh začíná na krtkovlaku Médés – mohutném stroji s neohroženou posádkou, která jede na lov krtků. (Svým způsobem je to jen zástěrka pro to, aby kapitánka vlaku mohla pátrat po velkém žlutém krtkovi, na kterého má z osobních důvodů zálusk.)

Hrdinou knihy je Šam ap Súrap – mladíček, který neví, co od života chce, a tak se jím zatím jen protlouká. Když ale cestou domů narazí na vrak vlaku, stane se něco, co Šamovi změní život. A nejen jemu – objev, který chlapec učiní, je totiž naprosto fenomenální. Jistě, hraničí s kacířstvím, Šamovi kvůli němu hrozí smrt (a jiná nebezpečí), ale i tak je to objev krtkouních rozměrů!

 .

Dobrodružství na prvním místě

China Miéville zde vytvořil komplexní příběh s bohatou historií a barvitým pozadím. Do detailu promýšlí fungování svého světa, a s těmito detaily také konfrontuje čtenáře. Je to tedy jakási mozaika z drobností, která při vzdálenějším pohledu tvoří celek, a to celek velice zdařilý.

Kolejmoří je taková klukovina – styl, jakým je kniha psaná, je vyloženě hravý, ale zároveň také pěkně vymazlený. Ze začátku mi trochu trvalo si na tento styl zvyknout, protože jsem v textu nacházela věci, které by se leckdy daly považovat za stylistické neobratnosti, ale po několika kapitolách mi došlo, že tohle k New Weird v podání Miévillea prostě patří. Všechna ozubená kolečka nakonec zapadla na svá místa a příběh pracoval jako perfektně promazaný stroj.

Je to v jádru především velké dobrodružství, kdy jsme svědky toho, jak náš hrdina dospívá, získává zkušenosti a jde si, alespoň svým způsobem, za svým snem, a to i přes všemožné překážky (Piráti!). I když sledujeme především osud Šama, nejedná se vyloženě o lineární text – najdeme zde několik vedlejších kolejnic, po niž se ubírají vagóny s vlastními příběhy. Nakonec se ale většina z nich spojí v monstrózní soupravu, s níž nás vlakaři kolejmoří dovezou do cíle. Jaký ten cíl bude, to už si přečtěte sami.obrázek ke knize

 .

Nelze nic jiného, než vyzdvihnout um, s nímž China Miéville svou zatím poslední knihu napsal. Dobře vystavěný příběh, který vzdává poctu velikánům dobrodružné literatury pro mládež. Napětí, akce, příjemní hrdinové i drobné libůstky autora, to vše dělá z Kolejmoří knihu, která se dobře čte a je určena všem věkovým kategoriím.

Lovu krtků zdar!

 .

Název: Kolejmoří

Autor: Miéville, China

Nakladatel: Laser-books
Překlad: Milan Žáček
Rok vydání: 2013
Počet stran: 352

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...