První Nářez nakladatelství CREW vydalo v roce 2009. V momentě, kdy se blíží do kin druhý film, vychází u nás také druhý komiks. Opět za ním stojí dvojce Millar – Romita jr. a opět se jedná o brutální řežbu. Ale říká se, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky – a je to pravda.

 .

První Nářez skončil tak, že se mladý Dave přestal vídat s desetiletou Mindy (Zabíjačkou), která po smrti Taťuldy bydlí u své matky a nevlastního otce – policajta. Dave si tak najde jinačí superkamarády a stává se součástí super party, která si říká Věčná spravedlnost. Jejím velitelem je plukovník Pravda a je tím správným vzorem pro ostatní členy superparty. Jenomže, jak již víme, Kick-Ass je o obyčejných lidech, kteří si říkají superhrdinové, ale žádné superschopnosti nemají. Jsou tedy stejně zranitelní, jako všichni ostatní.

Což platí i o těch zlých superhrdinech – mladý Zuřivec se vrací a říká si Čurák, protože je to větší sranda – jedná se o podlého šílence, kterého baví týrat nevinné lidi – nejvíce ty, kteří mají něco společného s Nářezem.

 .

Ve druhém Nářezu je téměř všeho víc – více postav, více krve, více brutality…, ale méně humoru – ani první díl nebyl příliš k popukání, ale byl rozhodně psán s větším nadhledem. Dvojka je už vyloženě o tom, jak moc posrat se může hra na hrdiny a jak skutečné nebezpečí hrozí přátelům hlavního hrdiny. V komiksu jsou tak tři čtyři scény, u kterých přemýšlíte nad tím, jestli musely být až tak brutální. Musely. Aby nám všem došlo, jak moc jsou všechny ty ostatní komiksy mírumilovné.CLiNT1_07-14_KickAss STRIP.1.indd

Millar nám tu jednoznačně ukazuje, jak úsměvně pohádkové jsou všechny ty superhrdinské komiksy, a počíná si s danou tematikou o chlup lépe, než u nás nedávno vydaná Banda Gartha Ennise.

 .

Možná je to překladem, ale výrazně ubylo vulgarismů – zatímco v první knize se slovo „kurva“ tlačilo do každé druhé věty našich hrdinů (což působí dobře v angličtině, v češtině to trochu pokulhává), ve dvojce už spíše uvěříme tomu, že mezi postavami probíhá skutečný dialog. Na druhou stranu si nikdo nebere servítky v opravdu vypjatých situacích.

Finále celého příběhu působí až příliš megalomansky a je už opravdu hodně přitažené za vlasy. Úplný závěr je pak natolik otevřený, že vydání pokračování Zabíjačka (které CREW plánuje na 2014) se jeví jako neskutečně vzdálené.

Kick-Ass 2 – Nářez 2 je v první řadě komiks o tom, jak krutí jsou skuteční „záporáci“ a jak bezmocní jsou „kladňáci“. Je to o tom, že kdo dělá dobré skutky, bude za ně po zásluze potrestán. Je to o tom, že není dobré hrát si na superhrdinu nebo gaye. A pak je tam taky hodně krve a trošku srandy.

narezNázev: Kick-Ass 2 – Nářez 2

Autoři: Mark Millar (scénář), John Romita jr. (kresba)

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 208

poznámka na okraj: Po přečtení komiksu jsem hodně zvědavý na chystaný film – první díl je komiksu poměrně věrný (až na odchylky vztahu Davea a jeho třídní lásky), ale Nářez 2 je o chlup brutálnější a krutější – pokud filmaři půjdou v jeho stopách, můžeme se těšit na skutečně kruté drama.