Čtvrtá kniha z dosud šestidílné série Noční lovci vypráví příběh poloviční upírky Cat Crawfieldové a jejího nemrtvého manžela Bonese. Cat byla vychována tak, aby od narození nenáviděla všechny upíry, což platilo pouze do okamžiku, než potkala Bonese, do něhož se zamilovala.

 .

Cat skončila se svou prací pro tajné oddělení ministerstva vnitra, které má na starosti likvidaci nebezpečných upírů a ghúlů. Užívá si s Bonesem dovolenou, jenže romantická idylka se záhy změní v boj o život. Ve snech se jí začne zjevovat upír jménem Gregor a tvrdí, že Bones není její manžel. Tento nemrtvý vidí do budoucnosti stejně jako Mencheres. Navíc ovládá schopnost unášet lidi ze snů; a Cat je z poloviny člověk. Se Snovým zlodějem má společnou minulost, jen si na ni nepamatuje, protože jí Mencheres v šestnácti vymazal paměť. Dva nebezpeční upíři soupeří o tutéž ženu, a tentokrát Bones čelí mocnějšímu protivníkovi.

predurcena-do-hrobu-color-small_thumbCat patří k akčním hrdinkám, které si čtenář rychle oblíbí. Často se dostává do potíží kvůli své prostořekosti, ale naštěstí se o sebe umí postarat. Přezdívku Zrzavá smrtka získala vysokým počtem nemrtvých, jež sprovodila ze světa. Cat a Bones jsou výbušní, a pro ránu nebo urážku nejdou daleko. Kvůli Gregovi se odcizují a jejich vztah se ocitá ve svízelné situaci. Bones, Mistr upír, vzbuzuje respekt a nahání hrůzu. Vždy si zakládal na tom, že ovládá své emoce, ale s Cat prožívá vše naplno. Ještě nikdy nezažil pocit, že mu chce někdo ukrást milovanou osobu. Zábavné okamžiky nastávají, když na sebe hrdinové žárlí, nebo při střetu Justýny, Catiny matky, a jakéhokoliv nemrtvého.

 .

Poutavý příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu Cat a dává čtenáři možnost nahlédnout do myšlenek a pocitů hlavní protagonistky. Skrz vzpomínky na minulost poznáváme naivní a bezbrannou šestnáctiletou dívku, jež se současné lovkyni příliš nepodobá. Jeaniene Frost stručně připomíná předchozí události a doplňuje časový úsek po skončení třetího dílu s názvem Nenávist až za hrob. Poodhaluje další informace o upíru Spadeovi, který si střihne hlavní roli v knize První rudá kapka, jež navazuje na události po Předurčené do hrobu. Kniha se dá číst i bez znalosti předchozích dílů, ale byla by škoda nechat si je ujít, jelikož Noční lovci nabízí vše, co si může čtenář od městské fantasy přát.

Předurčena do hrobu vykazuje prvky detektivky, romantiky a hororu. Propracovaný a pestrý charakter postav zaručuje, že si každý najde svého oblíbence. Svižný děj je plný akce, humoru, erotiky, napětí a dramatických scén. Dialogy podbarvuje ironie a nadsázka, ale hlavní dominantou jsou emoce, prýštící z každé stránky, a jiskření mezi protagonisty. Lokality se neustále mění a hrdinové navštíví Paříž, Londýn, Bavorsko, New Orleans, Rakousko nebo Bukurešť.

.

Americká autorka Jeaniene Frost poodhaluje další nadpřirozené záležitosti, mezi něž patří schopnost číst myšlenky, zachytávat sny nebo létání. Až na pár zasvěcených osob nemají lidé o existenci nadpřirozených bytostí ponětí. Mytologii a historická fakta si přizpůsobuje dle potřeby, a proto často překvapí originálním pojetím. Používá slangové výrazy a vulgarismy, což dodává příběhu říz. Nakladatelství Fantom Print má šťastnou ruku při volbě sérií a překladatelů, kteří odvádí výbornou práci, a proto se nemůžu dočkat pátého dílu s názvem Spřízněni v hrobě.

 .

Nakladatel: Fantom Print; 2013
Série: Noční lovci 4
Počet stran: 304
Překlad: Petra Kubašková
Autor obálky: Larry Rostant