Darebák, v originále Bad Boy, je příběh o mladém chlapci, který se v dystopickém prostředí pokouší uniknout ze spárů vládních agentů, robotů a lidí, kteří se nazývají jeho rodiči, ačkoli jimi nejsou. Napsal jej Frank Miller (Sin City, 300) a původně vycházel v britském časopise Gentlemen’s Quarterly, a to v roce 1997. Před pěti lety jej vydalo nakladatelství Dynamite Entertainment v pevných deskách v běžném knižním formátu. A nyní se dostal na český trh.

Nakladatelství Comics Centrum nás (nejen) letos zasypává samými lahůdkami, a nebude tomu jinak ani v létě. Před pár dny vyšel Darebák, a to ve formátu 25×32 cm, tedy stejný rozměr, v jakém u nás vyšla Drsná škola. Aby toho nebylo málo, CC se postaralo o kompletní grafickou úpravu, opravení chyb a dalších drobností. Výsledkem je tak unikátní světové vydání, které těší právě české oko.

Darebák a

Potěcha začíná už u obálky jako takové – název knihy „Darebák“ je lesklý a plastický, to samé platí o textu a obrázku na zadní straně coveru. O ilustraci na obálce se postaral kreslíř celého komiksu Simon Bisley – existuje ještě jedna obálka, kterou má na svědomí sám Miller, a k ní se můžete dostat díky limitované edici (v době psaní tohoto článku ještě pár kusů zbývá). Viděl jsem část této edice na vlastní oči, a je to vážně paráda.

Dost ale o specialitách českého vydání, pojďme k obsahu. Frank Miller na pár stránkách rozjíždí příběh, který by klidně mohl být románem, filmem, seriálem či rozsáhlejší komiksovou řadou. Ale není. Sledujeme mladíka Jasona, kluka, kterému začíná puberta a místo, aby proháněl holky, nechá se prohánět roboty. Probouzí se v nemocnici a neví, co se děje, ale tuší, že něco není v pořádku.

Darebák b

Všimněte si, jak kresba zasahuje do hranic panelů a funguje jako jejich pojítko.

Příběh položí spoustu otázek a skoro na žádné neodpoví. Konec je na jednu stranu otevřený, na druhou uspokojivý, protože Miller odvyprávěl to, co odvyprávět chtěl. Darebák pokládá otázky, které už jste patrně někdy slyšeli, ale k tomu dodává postavu mladého chlapce, který sám musí přijít na to, co se s ním vlastně děje. Těžko říct, jestli je výraznější právě příběh mladého Jasona, nebo svět, ve kterém se odehrává – to ať si každý čtenář rozhodne sám.

 

UKÁZKA

 

Kresba je zajímavá – v žádném případě není tak detailní jako Drsná škola (kdyby to náhodou chtěl někdo srovnávat díky stejnému formátu obou knih), ale funguje jiným způsobem, kterému velký rozměr neškodí. Nejvíc asi zaujme sytost barev. To platí hlavně o pozadí panelů, která často fungují pro navození dynamičnosti a obsahují jen jednu barvu přelévající se do různých odstínů. Úžasná je obličejová mimika postav a poté nejrůznější, téměř abstraktní detaily (například ruce strážných robotů, které na jednom z panelu připomínají hororový výjev hodný pařátů hraběte Draculy).

Největší doménou je však kocour Adolf, kterého jsem si pro sebe pojmenoval kočka Šklíba, a dal bych ruku do ohně za to, že po ní Bisley pošilhával, když Adolfa kreslil – platí to nejen pro fyzickou podobu, ale i pro úlohu, kterou v příběhu svádí.

Darebák je tedy další lahůdkou, která by neměla chybět v žádné knihovničce, a to nejen díky speciálnímu vydání. Bad Boy je prostě unikát.

Darebák obálkaNázev: Darebák

Autoři: Frank Miller (scénář), Simon Bisley (kresba)

Vydalo: ComicsCentrum

Počet stran: 48 (pevné desky)

Nezapomeňte se ale mrknout na stránky Comics Centra – v obchodech se komiks prodává za 549,-, na stránkách nakladatelství za 384,-.