Potomci draků obývají naši Zemi již desetiletí. Jejich úhlavními nepřáteli jsou lovci a enkrosové. Jacinda, výjimečná drakie dštící oheň, už prožila spoustu vypjatých a těžkých situací, ale tentokrát to možná bude nad její síly. Poté, co uprchla od kmene, zamilovala se do lovce a málem přišla o svá křídla ji nyní čeká šílená mise do pevnosti enkrosů…

.

Poslední díl trilogie Drakie nabízí nejenom parádní zakončení této série, ale také poslední dávku napětí, romantiky i akce. Jacinda si tentokrát předsevzala, že musí zachránit drakii z jejího kmene, která se naneštěstí nachází na tom nejnebezpečnějším místě pro každého drakiho: v pevnosti enkrosů.

Jacinda spolu s Cassianem, Willem a svou sestrou Tamrou připraví záchrannou výpravu, kterou se ale nepodaří uskutečnit přesně podle jejich plánu. Útěk z pevnosti se zkomplikuje a Cassian se rozhodne obětovat pro ostatní. Jak nakonec všichni uprchlíci dopadnou? Zemře Cassian v pevnosti, nebo se mu podaří z prekérní situace vyvléknout?

V předchozích dílech se autorka snažila zaměřovat na vnitřní stavy a pohnutky hlavní hrdinky, ale tentokrát to byl podle mého názoru nejvýraznější prvek celé knihy. Sophie Jordanová si skvěle pohrála s psychikou Jacindy, a to nejenom když byla hrdinka zavřená v pevnosti spolu s ostatními svého druhu, ale zároveň dokázala skvěle popsat rozpolcenost dívčiných citů. Její horoucí lásku k Willovi i hluboké citové pouto ke Cassianovi, které se vytvořilo díky drakijskému svazku.

.2884

Na druhou stranu mě Návrat zklamal hned v několika věcech. Očekávala jsem mnohem lépe popsaný samotný boj s enkrosy a doufala jsem i v naprosté zničení jejich sídla. Také mi nepřišlo moc reálné, že by si žádný draki neuvědomoval sledovací čip ve své hlavě, který enkrosové voperovali každému v pevnosti. Obzvlášť za předpokladu, že tento zákrok probíhal při plném vědomí.

Jistým zpestřením byl obrovský zdivočelý draki, který měl šedivou barvu a všichni ho považovali za mutanta či obyčejné zvíře. V pevnosti vydržel nejdéle ze všech drakijů, a to hlavně díky své obrovské síle. Léta v zajetí se na něm ale výrazně podepsala. Problém mu dělala nejenom drakijština, ale nedokázal se ani převtělit do lidské podoby.

Na závěr nepatří nic jiného než rozloučení s drakijským světem Sophie Jordanové, stejně jako s Jacindou a ostatními hrdiny jejího světa. Pro opravdové fanoušky této autorky mám ale dobrou zprávu. Vyšla kniha Breathless, která se věnuje jedné z přítelkyň Jacindy, a to vodní drakii Azurce. Jedná se sice jen o krátkou novelu, která zatím nebyla u nás v Česku vydaná, ale pokud se nebojíte čtení v původním jazyce, můžete si tento titul pořídit například do své čtečky elektronických knih na stránkách autorky Sophie Jordanové (http://www.sophiejordan.net).

 .

Název: Drakie: Návrat (Hidden: A Firelight Novel)

Autor: Sophie Jordanová

Překlad: Miroslava Urešová

Díl: třetí

Počet stran: 261

Vazba: vázaná

Nakladatelství: CooBoo