Jistě si všichni dobře pamatujete davové šílenství okolo konce světa, který měl podle mayského kalendáře nastat 21. prosince loňského roku. Christy Raedeke si ale mayské proroctví vyložila trochu jinak a ve své knize spojila legendu o konci světa, svou lásku k mystickým příběhům, cestování a feng-šuej.

 .

Druhá kniha série Mayské proroctví začíná shrnutím předchozího titulu, ve kterém čtenář nalezne všechny podstatné a důležité momenty prvního dílu. Nemusíte tak během čtení složitě pátrat v paměti, stačí si přečíst zhruba dvoustránkové zhodnocení počáteční knihy série, a máte vystaráno.

Poté, co se hlavní hrdinka Caity dozvěděla, že je předurčena sehrát důležitou roli při záchraně lidské civilizace, uběhla už pěkná řádka dní, ale i přesto je konec všech jejích problémů stále v nedohlednu. V patách je jí nebezpečná organizace Fraternitas a navíc se Caity musí vyrovnat se zradou svého milovaného strýčka Li, který ukradl velmi důležité a vzácné knihy. Bez těchto svazků nemá Caity skoro žádnou šanci splnit svůj úkol.

Na cestě za záchranou lidstva jí ale pomáhají přátelé Justine a Alex. Skvělým zpestřením celé série je podle mého názoru také opička Pan Papírek, která komunikuje pomocí origami. Jedná se o velice inteligentní zvířátko druhu malpa kapucínská a doprovází Caity prakticky na každém kroku.mayske-proroctvi-hadi-spirala

Po dobrodružství na Velikonočních ostrovech se hrdinka vrací zpět na skotský ostrov Huracan, ale vysněného klidu se nedočká ani tady. Musí projít desítky brožurek a vybrat si jednu internátní školu, která by jí nebránila splnit poslání. Ze spousty možností si nakonec vybere školu v Buenos Aires, která nese název La Escuela Bohemia (“bohémská škola“), protože během studií na této škole může procestovat skoro celý svět.

Jako velké plus bych uvedla, že postavy, které Christy Raedeke vytvořila, nejsou zdaleka tak černobílé, jak se může na první pohled zdát. Samozřejmě jsou tu určitě skupiny lidí, které si můžeme zaškatulkovat (například organizace Fraternitas), ale v knize můžeme nalézt i postavy, které mohou kopat na obou stranách hřiště zároveň.

Samotná kniha je psaná jednoduchým jazykem. Autorka dává přednost dialogům postav, než zdlouhavým popisům prostředí, a tak děj plyne celkem plynule a svižně. Jediné co bych v rámci jazykových prostředků knihy zkritizovala, jsou některá cizí jména, která překladatelka v mnoha případech neskloňuje. Je mi záhadou, proč tomu tak je, ale setkala jsem se už i s horšími překlady.

 Pokud se vám líbil první díl Mayského proroctví, pak se vám jistě bude líbit i pokračování této série od Christy Raedeke. Podle mého názoru se povedl o něco lépe než předchozí díl, a i když je Caity ve spoustě případů odkázána na pomoc svých přátel, má v sobě jistou vnitřní sílu a odhodlání, které musí pohltit každého fanouška této série. Nezbývá nám tedy než čekat na závěrečný díl, na který se můžeme těšit opět od nakladatelství Fragment.

.

Název:  Mayské proroctví: Hadí spirála (Prophecy of Days: The Serpent´s Coil)

Autor: Christy Raedeke

Překlad: Drahomíra Michnová

Počet stran: 277

Díl: druhý

Vazba: brožovaná

Vydavatel: Fragment

Rok vydání: 2013

Lucie Benčíková