Australská autorka Marianne Curleyová se zapsala do povědomí českých čtenářů románem Dávná kletba a trilogií Strážci času. Všechny její knihy u nás vydává nakladatelství Jota, které obohatilo český trh i prvním dílem fantasy trilogie Avena, jež představuje sérii plnou napětí, lásky, přátelství, intrik, tajemství a zvratů.

Existují čtyři dimenze. Země, říše smrtelníků; Skade, lidská představa pekla; Avena, kde žijí andělé; Peridis, místo, kam putuje lidská duše a které odpovídá vaší představě nebes. (s. 63)

Ebony vždycky věděla, že je jiná než ostatní lidé, ale ani v těch nejdivočejších snech si nedokázala představit, jak moc se liší. Rodičům se nezamlouvá její pátrání po předcích, což dívka nechápe. Celý život Ebony skrývali v údolí, kde mají farmu, a ona teď uvažuje nad důvodem. Jedné noci se vykrade z domu a vyrazí s nejlepší kamarádkou Amber do nočního klubu. Tam potkává pohledného chlapce a něco uvnitř ní se začne hlásit ke slovu. Jordan je posléze těžce zraněný. Na prahu smrti uzavírá dohodu s anděly. Pomůže jim najít ztraceného anděla, a za to dostane šanci na lepší život. Ebony nemá ponětí o tom, že není člověk, ale unesený anděl z Aveny. Jenže to neví ani Jordan.

Avena_Skryta na web.inddŠestnáctiletá Ebony Hawkinsová se až do loňského roku učila doma, a nyní se snaží začlenit mezi studenty na Cedaroakeské střední. Dokáže běhat rychleji než starší kluci a slyší šeptané rozhovory z opačné strany hřiště. Své schopnosti se naučila skrývat, přesto vyčnívá svou krásou a fialovýma očima. Jordan Blake si toho hodně prožil – otec trčí ve vězení a máma zemřela na předávkování heroinem. Nepůsobí však jako životem protřelý mladík, jehož se autorka pokouší interpretovat. Mnohdy jedná naivně až hloupě, ale totéž se dá říct i o Ebony.

Skrytá vykazuje prvky fantasy, romantiky a nadpřirozena. Děj s originální zápletkou se odehrává v současném Cedar Oakes West a ubíhá svižným tempem. Čtivý příběh je vyprávěn v první osobě střídavě z pohledu Ebony a Jordana, díky čemuž čtenář snáze pochopí jejich myšlenky a pocity. Kapitoly jsou označeny číslem a jménem hrdiny, což usnadňuje přehlednost. Zároveň tyto přechody vyplňují okamžiky, které by jinak nedávaly smysl nebo působily neúplným dojmem. Postavy mají svou specifickou mluvu a chování, takže se střídá spisovná a hovorová čeština, kterou obohacují slangové výrazy a vulgarismy.

. 

Místy děj maličko pokulhává, jako když Ebony stojí vedle Jordana, kamarádka na ni zavolá jménem a zaslechne to jenom ona. Jordan posléze uvažuje nad tím, jak se asi dívka jmenuje. Čtenáře může iritovat záhadná nehoda, která se kdysi dávno odehrála mezi Jordanem a jeho někdejším nejlepším kamarádem a udělala z nich nepřátele. Důvod autorka prozradí až ve druhé části knihy.

Marianne Curleyová vysvětluje nadpřirozené záležitosti pozvolna a nenásilně, a proto není těžké pochopit pravidla tohoto světa. Zmiňuje, kde andělé získávají peníze, jaké mají schopnosti a zvyklosti, proč jsou některá místa strašidelná, a neopomněla ani na různé vychytávky v podobě trička z Aveny, jež se přizpůsobí křídlům. Charakter postav nemá sice příliš propracovaný, ale zato různorodý. Thane, anděl světla, mi chvílemi připomíná Castiela ze seriálu Supernatural kvůli váznoucí komunikaci s lidmi, která často končí nedorozuměním. Jordan se stává pro Ebony jakýmsi mezníkem mezi anděly a lidmi, ačkoliv sám sotva chápe, co se okolo něj děje. A pak tu máme temného prince Lucu, který neváhá jít přes mrtvoly, aby dostal to, co chce.

Kniha je zacílena především na dospívající publikum a romanticky laděné duše. Pokud máte v oblibě sérii Zavržený, Nadpozemská, Škola noci, Akademie Evernight nebo Údolí stínů, jistě u vás uspěje i Skrytá. Finále se odehrává v duchu boje dobra se zlem a otevřený závěr navnadí čtenáře na pokračování.

 .

Nakladatel: Jota; 2013
Počet stran: 288
Původní název: Avena: Hidden
Překlad: Naďa Funioková
Obálka: René Senko
Redakce: Martina Sendlerová, Petr Kovář