Podfa Kůstek byl donucen utéct z Kůstkova. Ale není na tomhle dobrodružství sám, protože ho doprovází jeho bratranci Ferda a Švanda. Cesta je zavedla až do údolí, kde o Kůstkově nikdy neslyšeli, zato zde mají draky a krysáky. Seznámili se s Trnkou a babčou Ben, s nimiž se zúčastnili Kravích dostihů. Mezitím se krysáci shromáždili a pod vedením Králpsa zaútočili na údolí a vesnici Sudovou. V tomto okamžiku začíná čtvrtá kniha. V ní naleznete hned dva díly a sice Ostrozub, vládce východního pomezí a Starcova jeskyně.

V první půlce se Ferda se Švandou snaží vrátit krysáčí mládě ke smečce. V této části se kromě nich objevuje ze známých postav pouze dvojice hloupých krysáků a posumí mláďata, která známe z knihy Útěk z Kůstkova. Poznáme ovšem postavu novou – Ostrého Zuba, který vládne v horách. Jedná se o postavu, která není černobílá, a Jeff Smith předvádí, jak v pár větách dokáže perfektně vystihnout celou podstatu charakteru. Na pozadí příběhu se dozvídáme něco z historie pohoří a o síle snění.

Druhá část, která je v celkovém pořadí vlastně šestým dílem, nás přivádí z hor zpět do údolí, a sice do Starcovy jeskyně a přilehlých lesů. Opět se setkáváme se všemi hlavními hrdiny a konečně se dozvídáme, jaký důvod mají události, které se v údolí udály od chvíle, kdy se v něm Kůstci objevili.

Kůstek 4 b

Jeff Smith opět ukazuje i svůj kreslířský talent. Například na partě mláďat – sirotků, kterým sežrali krysáci rodiče. V této skupince deseti až patnácti zvířat se tak vyskytuje mýval, prasátko, hadi, ptáci a mnoho dalších. Děj (obou příběhů) je napínavý, překvapivý a ubíhá plynule, takže celou knihu přečtete v podstatě jedním dechem. Přestože je zde poměrně hodně vysvětlování, nijak to příběh nezpomalí. A tak nezbývá než se těšit na poslední tři díly. Ten nejbližší s názvem Ghost circles by měl v nakladatelství Crew vyjít již v červenci.

 

Kůstek 4: Ostrozub, vládce Východního Pomezí

Autor: Jeff Smith

Nakladatel: Crew

Překlad: Michael Bronec

Počet stran: 240

Vazba: brožovaná

Rok vydání: 2013

 

Komentáře

komentářů

About The Author