Drazí (nejen) komiksoví nadšenci, jak možná víte, v sobotu se v pražských Holešovicích konal CRWECON. Ačkoli jsem tam chtěl strávit původně celý den, okolnosti mě donutily využít pohostinnosti klubu Cross jen na pár hodin. Ale rozhodně se to vyplatilo.

.

.

.

.

crwecon titulka

Plán byl trochu upravený oproti tomu původnímu, ale kdo není flexibilní, nemůže v tomto světě přežít. Proto jsem 30 minut poslouchal co pro nás plánuje vydavatelství Hachette Fascicoli v podobě Ultimátního komiksového kompletu. Opět jsme se přesvědčili o tom, že UKK je komplet nanejvýš záhadný, hlavně co se vybraných kousků týče. Pro české publikum budou některé komiksy naprostou novinkou, jejíž původ je však českému čtenáři zatajen. Seznam komiksů, které u nás vyjdou, si můžete prohlédnout na wiki.

Poté jsem stihl vydavatelský panel a s ním spojené představení nové podoby časopisu CREW. Vydavatelského panelu se zúčastnili CREWák Petri Litoš, Comics Centráci (Václav Dort, Martin Trojan) a BBarťák (Jiří Buchal). Albatros svého zástupce neměl, ale Petr Litoš alespoň ukázal jejich prezentaci a plánovanou publikaci 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete. K otázce, zda se to dá vůbec stihnout a zda je výčet komiksů něčím jiným než subjektivním pohledem editora, se postupně vyjádřili všichni tři zástupci dalších nakladatelství.

Nejvíc času si ukrojil Václav Dort a přinesl zprávy, které málokoho potěší – Parchanti skutečně nebudou v ČR vycházet dál, v ohrožení je také Goon. Dále apeloval na čtenáře, ať si kupují komiksy přímo ze stránek Comics Centra (a potažmo CRWE a BBartu), protože je to pro nakladatele výhodnější než nákup od distributora. Předložil však novinky, které potěší nejedno komiksové oko – nový Ragemoor (limitovaná i běžná edice) se prodává dobře, takže se chystá další pecka – Bad Boy – obsah limitky zatím neznáme, ale už teď můžeme říct, že tento legendární kus od Franka Millera se chystá ve stejném rozměru, v jakém vyšla Drsná škola.

bad boy cover

Chystá se také dotisk Hellboyů – ten druhý (Probuzení ďábla) vyjde v novém vydání. Chystá se další Ú.P.V.O. a Václav Dort by rád taky vydával sérii Abe Sapien, ale to je zatím pouze jeho zbožným přáním. S premiérou filmu Sin City 2 je plánován dotisk komiksů – sedmičky se dočkáme určitě. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na “novou Vránu” – Skinnig the Wolves.

BBart na nás bude valit již rozjeté série (Banda, Transmetropolitan, Americký upír, 100 nábojů, DMZ a mnoho dalšího), co půl rok, to další díl. Můžeme se těšit také na nové série “DC NEW 52, přičemž se k nim chystá limitovaná edice (50 ks), takže sběratelé, buďte připraveni. Cena by měla být 990,-. Dále jsme se dozvěděli, proč BBart zlevnil některé omnibusy – došla práva… a že se Green Lantern (k překvapení samotného Buchala) prodává lépe než než Daredevil.

green lantern

CREW nám krom nové podoby časopisu slíbila vydávání dalších kusů již rozjetých sérii – Hellblazer možná skončí knihou Popel a prach, ale doufejme, že se CREW odhodlá k vydávání dalších, protože tahle série rozhodně patří mezi ty povedenější. A řítí se na nás další Mistrovská díla evropského komiksu (Metabaroni a Borgia).

MetaBaroni

Jako posledního jsem stihnul Vojtu Rabyniuka, který se věnoval mnou oblíbenému Hellblazerovi, resp. Johnu Constantinovi – a ano, bylo to vtipné a dokonce to mělo i informační hodnotu. Vojta to vzal vskutku zvostra a my se tak dozvěděli, s kým Constantin bojoval, koho miloval a s kým píchal.

john constantine

“dělám to s lesbou… dostanu nějakou cenu?”

 

 

To je vše, co jsem stihl, ale nutno říct, že se mi program líbil a i přes vydýchaný vzduch v malém sále se jednalo o příjemnou akci, na které jste navíc mohli pořídit komiksy s komicky vysokou slevou nebo kousky od ostatních komiksových nadšenců. Děkuji všem organizátorům a budu se těšit zase příští rok.