WarCraft… to není v dnešní době jen slůvko označující herní svět, je to pojem, který se stal legendou a obletěl celý svět…, je to kult!

A jako takový se snaží svým fanouškům přinášet neustále nové věci, ať se jedná o vylepšování online hraní nebo o doplňování příběhů, které ze hry známe, o knihy a v neposlední řadě i o komiksy. Pracovat na takovém projektu pod dohledem samotného Blizzardu je čest. Své by o tom mohli vyprávět i Walter Simonson, Ludo Lullabi a Sandra Hope, tvůrci nové komiksové řady World of WarCraft.

 .

Předem musím upozornit na jednu důležitou věc: Nejsem hráčem World of WarCraft. Ačkoli se toto prohlášení může zdát více než kacířské, nemíním před nikým tuto skutečnost zatajovat. Takže v recenzi nečekejte nadšení z toho, jaké herní odkazy jsou zde rozvedeny a na jaké otázky zde můžete nalézt odpovědi.

Layout 1Na druhou stranu jsem ale vášnivým čtenářem knih ze světa WarCraftu, takže nějakého toho nadšení ohledně odkazů se možná přece jen dočkáte.

 .

Začneme asi tím nejdůležitějším – postavami. WarCraft jako takový nám nabízí nepřeberné množství originálních a zajímavých charakterů, z nichž do komiksu se jich vešla jen hrstka. Nicméně se ale i tak budete nacházet ve vybrané společnosti, protože na každé postavě si dal scénárista Simonson záležet.

Rozjezd nás čeká hned na začátku, kdy orkský otrokář Rehgar přijde o svého nejlepšího gladiátora a jeho účast na zápase v aréně v Dire Maulu je tak silně ohrožena. Jaké je jeho štěstí (překvapení?), když cestou na známé klání narazí na válečníka, kterého vyplavilo moře. Když se ukáže, že je muž stále naživu, Rehgar neváhá, lidského červa okamžitě zajme a přidá ho tak ke svému párku elfů, z nichž chce utvořit vítězný gladiátorský tým. Jenže to má malý háček. Druid a tvaroměnec Broll je noční elf, a ti se rozhodně nemají v lásce s krvavými elfy, takže se tihle dva elfíci neustále jen hádají a dělají si naschvály. A Žrádlo, jak je přezdíván poslední člen týmu, trpí ztrátou paměti, takže nějaký zápas je to poslední, co ho zajímá.

Postavy tak od začátku pracují s určitými archetypy, rasovými předsudky a v neposlední řadě se také potýkají s generačními rozdíly.Layout 1 Postupem času jsou ale vystavovány situacím, které z nich dělají jedince povznesené nad takové malichernosti, jako je rasa a barva pleti. Ať už se jedná o zápas v Dire Maulu, jejich následné rozdělení a drobná dobrodružství, zmoudření či přemožení démonů minulosti…, vždy jde o uvěřitelný a scénáristicky zvládnutý vývoj jednotlivých charakterů, což je nesmírné plus této knihy.

Můžete se těšit i na známá jména, jako je Valeera, stormwindský král Varian, Jaine Proudmoore nebo velekněžka Tyrande Whisperwind. Slovo padne i o Malfurionovi, který je v době, kdy se příběh odehrává, stále ještě lapen ve smaragdovém snu (O čemž pojednává kniha Stormrage – Fantom Print 2013).

 .

S historií světa WarCraft se tu tolik nepracuje, jedná se spíše o akční řež, kdy boj následuje boj a skrze ně se postupně dostáváme k jádru toho, kým je náš lidský válečník a jaké úkoly tedy ještě před skupinkou hrdinů leží.

Vše je v plnobarevných kresbách Lullabiho, které dávají vyniknout rasové rozmanitosti – co národ, to jiná barva pleti. Kresba je sice kolorovaná poměrně jednoduše, bez výraznějšího stínování, ale ničemu to nevadí. Je zde již zřetelně patrný odklon od manga stylu, v němž vycházely některé předchozí komiksy (Sluneční studna a Hodina stínů), což je jen a jen dobře. I když sem tam jsou nějaké rysy manga kresby ještě stále patrné (Se snahami o přiblížení se asijskému trhu asi nic neuděláme…). Jednotlivé panely jsou přehledné, a to i v případě bojů, s nimiž bývá jinde často problém. Kresba má místy sice trochu strohé linie, ale rozhodně není chudá na detaily, především, co se zbrojí týče.

 .

Co říci závěrem? Je to zkrátka WarCraft se vším všudy – s nabušenými válečníky, různými chlupatými a rohatými potvůrkami a spoustou magie… Je zde plno odhalených a obdařených ženštin, svítících očí, krásných, leč v reálu nepoužitelných zbrojí a enormně velkých zbraní… Ano, takový je WarCraft, a takový ho taky máme rádi.

.

Název: World of WarCraft – kniha první

Scénář: Simonson, Walter

Kresba: Lullabi, Ludo

Kolorování: Hope, Sandra

Nakladatel: Crew

Překlad: Martin D. Antonín

Obálka: Samwise Didier

Rok vydání: 2013

Počet stran: 176