Nedávno vyšel čtvrtý díl série Údolí stínů, jejíž hrdinkou je sedmnáctiletá Kylie, která teprve nedávno objevila svou nadpřirozenou schopnost – umí mluvit s duchy. Byla poslána na tábor pro stejně nadpřirozené teenagery a v jeho průběhu objevovala další a další schopnosti, které má. Vrtalo jí hlavou, jak je možné, že jich má tolik, když všichni ostatní mají jen některé (například upíři umí lítat, spasitelé ochraňovat své bližní, vlkodlaci výt na měsíc). Na konci třetího dílu Kylie její mrtvý otec prozradí, že je chameleon. A my celý čtvrtý díl sledujeme, jak Kylie přemýšlí nad tím, co to vlastně znamená.

Pozornému (rozuměj snad každému) čtenáři dojde už během druhého dílu, že Kylie je jakýmsi záhadným mixem všech nadpřirozených druhů, ale dívce nic takového nedojde. A nedojde to ani vedoucí tábora, dokonce ani agentovi vládní agentury, zabývající se problematikou nadpřirozených lidí. Aby toho Kylie neměla na starosti málo, stále má binec ve svých emocích – jistě, chodí s vlkodlakem Lucasem, ale stále ji přitahuje elf Derek. Opakuje se tedy váhání z minulých dílů, ale nutno podotknou, že tyto čtyři knihy mapují jen pár týdnů a není se co divit, že má mladá dívka v hlavě takový nepořádek.

 .

Kvalita série klesá každým dílem více a více – autorka se sice už méně opakuje v rámci jedné knihy, ale o to více se opakuje v rámcihlas mesicniho svitu série – už čtyři knihy sledujeme stejné situace stále dokola a dokola, nejnudnější pak jsou opět dialogy s vedoucí tábora, které jen shrnují předchozí události (naštěstí je jich méně než ve třetí knize). Kniha má přes 400 stran, což je na podobný žánr enormně vysoké číslo, zejména proto, že příběh vyplňují odstavce a odstavce nepodstatného balastu. Bohužel také téměř zmizel humor, který dokázal udržet čtenářovu pozornost v minulých knihách.

 .

Na druhou stranu je třeba poznamenat, že po první polovině kniha dostane spád a čte se svižněji. Rozhodně by ale neškodilo trochu seškrtat některé pasáže a jistojistě zapracovat na postavách, které jsou velmi ploché a neosobité, až na čestné výjimky. Hlavní záporák, upír Mario, také není charakter, kterého bychom se celých 400 stran obávali – spíše čekáme, jestli se objeví a jak se s ním obyvatelé tábora vypořádají.

 .

Série s Kylie se blíží ke svému konci a musím přiznat, že jsem zvědav, jak to celé dopadne. Budiž velkým kladem, že se nejedná o jednu z těch nekonečných sérií, ale finále se dočkáme již v páté knize. Inu, držme Kylie palce ať se vypořádá se všemi nástrahami adolescentního života nadpřirozeného tvora a svými vnitřními rozpory.

.

Název: Hlas měsíčního svitu (Údolí stínů IV)

Autor: Hunter, C. C.

Nakladatel: Baronet

Překlad: Ivana Čejková

Rok vydání: 2013

Počet stran: 440