Zdravotní sestřička Edie Spenceová pracuje v Okresní nemocnici na tajném oddělení Y4, kde personál léčí převážně rozpadající se zombie, syfilitického drakodlaka, pomáhá s proměnou upírovi nebo uklidňuje schizofrenického měňavce. Edie nedopatřením zabije jednoho pacienta, ale ještě před smrtí ji stihne požádat o záchranu dívky jménem Anna. Při pátrání po dotyčné zkříží zdravotnice cestu velice nebezpečným bytostem a riskuje nejen vlastní život, ale i duši.

Edie je obyčejná pětadvacetiletá smrtelnice, která se pokouší zapadnout mezi nové kolegy a splácet studentskou půjčku z nízkého platu. Během nočních směn se učí přežívat v nadpřirozeném světě a poznávat jeho neobvyklé obyvatele. Houževnatá zdravotní sestra není žádná bojovnice, ale ani slaboška. Práci v Okresní nemocnici přijala, aby zachránila život svému bratrovi, který se už několikrát předávkoval. Jake se díky nadpřirozenému zásahu nemůže sjet, ale to mu nebrání v tom, aby to zkoušel znovu a znovu. Vztah sourozenců je vypjatý a odtažitý, za což může Jakeovo sobecké a destruktivní chování, přesto nelze pochybovat o vzájemné náklonnosti.

Kromě několika zasvěcených osob nemají lidé o existenci nadpřirozených bytostí ponětí. Okresní nemocnice je stejná jako každá jiná, až na to, že se tam nachází oddělení plné paranormálních bytostí se zdravotními problémy. V pozadí toho všeho stojí Stíny, strážci nemocnice, o nichž kolují zvěsti jako o králi Artušovi. Dokážou vzít vzpomínky stejně snadno jako život. Tyto bytosti dodávají příběhu notnou dávku napětí a záhad.

 .

nocni-smena_thumbPrvní kniha série Edie Spenceová nabízí čtenáři dramatické a napínavé okamžiky, mocenské intriky, ironii, nadsázku a černý humor. Fantasy příběh s temnější atmosférou vykazuje prvky hororu, romantiky a detektivky. Hlavní hrdinka si ráda povyrazí z kopýtka, a proto se zaplete hned se dvěma muži. Erotické a akční scény slouží spíš jako taková kulisa a nejsou příliš časté. Slabší povahy se však nemusí obávat o obsah svého žaludku, protože i když se jedná o krvavé a mnohdy až nechutné momenty, nikdy nepřekročí hranu únosnosti.

Americká autorka Cassie Alexander vysvětluje nadpřirozené záležitosti pozvolna a srozumitelně, takže čtenář nemá problém pochopit, jak co funguje. Bytosti mají silné i slabé stránky, pročež podléhají různým omezením – v případě upírů je to denní světlo a pozvání do domu, což se shoduje se zažitými mýty. Okolí popisuje stručněji, ale stačí k utvoření představy, jak dané místo či osoba vypadá. Rozmanitý charakter postav i nadpřirozený svět autorka pečlivě propracovala, stejně jako informace týkající se chodu nemocnice, včetně porovnání rozdílu zrození upíra doma a v nemocnici. V případě úmrtí upíra se nabízí jednoduché řešení: přijde koroner a jeho ostatky vyluxuje.

.

Poutavý román z amerického lékařského prostředí je vyprávěn v první osobě z pohledu Edie a dává čtenáři možnost nahlédnout do mysli a pocitů protagonistky. Nemocniční postupy a léčba pacientů, může některé čtenáře nudit, ale díky tomu působí příběh realističtěji. Pokud máte v oblibě sérii Šerochodec , Hlídka, Cassie Palmerová, Alex Craftová, Horečka nebo Rachel Morganová, jistě u vás uspěje i tato kniha. Bonusem je krásné věnování českým čtenářům a možnost napsat autorce svůj názor na e-mail y4writer@gmail.com.

.

Vydal: Fantom Print; 2013
Autor: Alexander Cassie
Série: Edie Spence 1
Překladatel: Petra Kubašková
Obálka: Angela Waters
Redakce: Libor Marchlík, Jiří Popiolek
Běžná cena: 229 Kč
Počet stran: 224

Komentáře

komentářů

About The Author

V současné době patří mezi mé oblíbené autory Patricia Briggsová, Laurell K. Hamiltonová, Kim Harrisonová, Petra Neomillnerová, R. E. Feist a mnoho dalších. Co se týče žánru, kromě fantasy mám v oblibě také paranormal romanci, thrillery a pohádky (např. Oksa Pollocková či Percy Jackson).