Na začátek musím zmínit, že Miroslav Žamboch je člověk, který mě přivedl k české fantasy. Kniha Bez slitování, byla první česká fantasy kniha, kterou jsem četl. Následovalo Na ostřích čepelí, které považuji za jedno z nejlepších fantasy děl, k jakým jsem se kdy dostal. Od té doby mě však žádná Žambochova kniha nezaujala natolik, abych o ní pěl ódy. Až doteď. Neexistovat Na ostřích čepelí, je Ve službách klanu Žambochovo vrcholné dílo.

Hlavní hrdinou tohoto románu je Herbert Ducatti. Horník, nepříliš silný čaroděj a tak trochu otrok.Ve službě čarodějnického klanu musí zůstat ještě přes dvacet let a před sebou má jen vidinu hornické práce, nic víc. Jenomže jak už to tak bývá, život má pro něj připraveno spoustu překvapení. Lásku, nenávist, přátelství, zradu i válku. Se vším se Ducatti setká a ke každé nesnázi se postaví jak umí nejlépe.

Žambochovi se povedlo vybudovat excelentní atmosféru, která jeho knihám v posledních letech často chyběla. Znovu nás zavedl do svého surového světa, který má k tradiční fantasy daleko a zároveň dost blízko, aby se v něm čtenář cítil příjemně. První desítky stran převládá popis hornických prací a, světe div se, není to nuda. Hornické výrazy se na nás valí ze všech stran a přidává to na autentičnosti. Epizoda, při které jsou horníci zavaleni a vydáni napospas tmě, nedostatku vzduchu, klaustrofobii a ponorkové nemoci je bezkonkurenčně nejvydařenějším kusem románu – funguje a nevyznívá do ztracena.

.

Ve službách klanuRomantická linka je mile naivní. Ve chvíli, kdy hlavní hrdina myslí na svou milovanou, mění se z drsného horníka na pubertálního troubu a místy to působí až úsměvně. Jako kontrast krutého světa a podmínek, ve kterých hrdina žije, to ale funguje dobře. Stejně tak momenty, kdy si Ducatti svlékne hornické špinavé hadry a vyráží do města plného lidí a nových zážitků.

Herb Ducatti není klasická Žambochova mlátička. Prodělá skutečný charakterový vývoj, sledujeme ho od věku mladého muže po úplnou dospělost (jak věkem tak životními lekcemi). A dobrá zpráva: i ortodoxní fandy dokáže Žamboch překvapit a ty citlivější možná i dojmout. Navzdory brilantním prvním třem čtvrtinám knihy je však finále trochu uspěchané a k úplnému konci naopak roztahané. Čtenář už tak nějak ví, co bude dál a jak to celé dopadne. Vytrácí se tempo a s ním i napětí.

Jenomže do té doby příběh tak odsejpá a funguje, že si knihu budou užívat nejen Žambochovi fanoušci – ona to totiž není typická “Žambochárna”, ale zároveň z ní autor přímo sálá.  Ve službách klanu je brilantní kniha a nechat ji ležet ladem by byla veliká, zásadní chyba. Tenhle román se stane kultovním, to mi věřte.

.

Název: Ve službách klanu

Autor: Žamboch, Miroslav

Nakladatel: Triton

Rok vydání: 2013

Počet stran: 312