Po přečtení třetího dílu Bratrstva krve s názvem Mega hustej nářez mě polilo horko. Nohy zdřevěněly, srdce se rozbušilo a v hlavě mi běžely ty nejhorší scénáře. Asi po třech dnech, když jsem se uklidnil a zjistil, že uzávěrka recenze je ještě daleko, jsem začal jednat pragmaticky. Do vchodových dveří jsem namontoval bezpečnostní zámky a předsíň pečlivě zaminoval. Na balkón umístil velkorážní kulomet, standardní žaluzie vyměnil za ocelové, do každé místnosti umístil po dvou samopalech a na skrytá místa uschoval několik nožů. Pak už jsem jen týden schraňoval jídlo a pitnou vodu a asi předevčírem shledal všechny přípravy za hotové. Nalil jsem si Jamesona, za ret strčil list žvýkacího tabáku a dal se do psaní. Snad se udržím do doby, než se Armáda ČR zorientuje a pošle tanky. I když se obávám, že ani ty Kotletu nezastaví. Ale já to prostě musím říct. Mega hustej nářez je úplně nejvíc nejslabší díl celé série.
.

Kniha navazuje prakticky tam, kde minulý díl skončil. Jan Bezzemek se vrátil do Čech a spojil se s „lidským“ odbojem. A to nejen se skupinou mladíků-hackerů, ale i se špičkami v armádě, kterým Kartanská nadvláda taky pěkně leze krkem. Na scénu se navíc vrací JUDr. Tomáš Uhřík ve své mutantní podobě (být upír, kuřák marihuany a pár desítek metrů od epicentra jaderné exploze prostě nedělá dobře na pleť). Společně s celosvětovou sítí odporu a skupinou transsexuálních upírů se tak vydávají na cestu osvobození celé země z nadvlády žluťásků. Už tedy žádné partyzánské akce. Nastává čas na buď a nebo.
.

Další popisování děje asi nemá moc význam. Stejně jako v předchozích dílech je to typická akčňárna, kde se jde z jedné akce do druhé. A to je první problém. Jistě u takové literatury to jde dělat pořád dokola. Už samotný praotec tohoto žánru mistr Kulhánek psal prakticky podle stejného mustru. Hrdina co vydrží ultra nálož, ale je rozbitý na pokraj zničení, regenerace, vyzbrojení a další akce. Takhle to může fungovat a funguje, když jsou kulisy a postavy jedny na knihu, na dvě. Gradovat, nebo alespoň udržet, kvalitu na sérii o třech kouscích už je o hodně složitější. Opět si dovolím srovnání s Kulhánkem, jeho série Divocí a zlí mi vyloženě přišla přepálená. Poslední díly už celé dílo stahovaly dolů až neúměrně.

.

A aby toho nebylo málo, pustím se rovnou do toho, co mě zklamalo v tomhle dílu nejvíc. Akce. Můžete mě za to prohlášenímega hustej narez kamenovat, nebo vařit v horké smůle, ale jsou jedním slovem vyčpělé. První dvě akce jsou doslova bez adrenalinu. Všechno jde jak na drátku, nikde žádný zádrhel. Do svého doupěte se všichni vrací bez nějakých potíží a nepřátelé, přes ještě stále trvající nadvládu je vyhmátnou, až když to vyhovuje zápletce.

Další akce už přitvrzují. Kartani už se nechovají jako cíle na střelnici a snad i objevili kouzlo vysílačky, protože na útok reagují přivoláním posil. Ale ať je bum sebevětší, pořád je to takové bum do prázdna. I jaderný výbuch v poušti je pořád jen v poušti. Kouknete, řeknete si, jako jo, rána slušný, ale adrenalin?

Závěr už přece jen přináší něco zajímavého. A to Freda Channona. Původně jihoafrický žoldák, přeměněný v upírského zabijáka Kartanskou technologií na závěr převezme velení okupační armády a přichystá pořádné vyvrcholení. Alespoň, že tak.

.

Nejhorší na tom ale teď bude mé přiznání. Tuto knihu jsem přelouskal za cca 46 hodin. Takže se vlastně sám sebe musím ptát: Na co tu vlastně dštím ten oheň a síru?

Inu rozmazlenost je rozmazlenost. Akční eskapády z pera Kulhánka, Schinka, Kopřivy a teď Kotlety nás, nebo alespoň mě, tak namlsaly, že jakékoli zvolnění bije do očí už ode dveří. Byť je to ku dobru celé série. Otevřený konec, který dává tušit, že se lidstvo pod vedením upírů vydá na trestnou výpravu na Kartanskou planetu, je víc než slibný a určitě by vlil hodně oleje do trochu skomírajícího ohně.

.

Takže závěrem? Stačí asi jediné slovo. Kotleta. Vše, co od toho očekáváte tam je. Již ne tak zběsilé, ale je to tam. Jediné, čeho opravdu lituji, je, že se další Kotletovy knihy (Hněv Perunův) nedožiju. Myslím, že změna kulis přinese příjemné oživení a potvrdí autorovy kvality.

Mějte se krásně. Jdu zamknout, stáhnout žaluzie a čekat… Bez boje mě ale nedostane.

.

S partyzánštinou je konec. Je na čase rozpoutat válku. Absolutní válku lidí proti mimozemským okupantům. Jestli má být planeta Země svobodná, je třeba obětovat všechno, včetně vlastních životů – a to platí nejen pro lidi, ale i pro upíry. Jan Bezzemek, Gerhard, Petra, Lucie i Diana a jeho partička upířích transvestitů a dalších jejich spojenců stojí na prahu poslední bitvy se žlutými parchanty z vesmíru a vědí, že není cesty zpět. Čeká je buď smrt, nebo svoboda.

„Tak jo, sežeňte mi granáty a nějaký hulení. Tohle bude epický,“ říká JUDr. Tomáš Uhřík.

Upíři proti mimozemšťanům potřetí a naposled. Na konci knihy zůstanou jenom jedni a cesta k tomu stojí za to. (Anotace)
.

Název:  Mega hustej nářez (Bratrstvo krve – kniha třetí)

Autor: František Kotleta

Obálka: Piotr Cieslinski

Počet stran: 328

Vazba: brožovaná

Vydavatelství: Epocha 2013

Doporučená cena: 289 Kč

.

Zdroj obrázků: legie.info

Komentáře

komentářů

About The Author