Nakladatelství Laser-books obohatilo edici „Style“ o samostatný román jihoafrické spisovatelky Lauren Beukesové, který si vysloužil prestižní cenu Arthura C. Clarka. V Zoo City poznáte zločince poznáte podle toho, že sebou vláčí svého zvířecího společníka, k němuž je po zbytek života připoután.

.

Zinzi Decemberová se živí nacházením ztracených věcí, což pro ni představuje poslání i povolání zároveň. Nyní má vypátrat ztracený prsten staré paní, ale někdo klientku zavraždí dřív, než jí jej stihne předat. Policie Zinzi zabaví šek s výplatou, a ona proto přijímá zakázku pro samotářského hudebního producenta, který pohřešuje popovou zpěvačku. Nic netušíc zabředává do intrik mocného nepřítele a nahrává mu do karet. V sázce však není pouze její reputace, ale život.

zoo-cityZinzi patří ke zvířetníkům, a tak sebou všude vláčí svého lenochoda (odkládá ho pouze doma). Nic nevypovídá o vině dotyčného tak spolehlivě, jako kouzelná příšerka po jeho boku. Autorka vystihuje reakce lenochoda na Zinzino chování realisticky a poutavě. Ve vymýšlení dojemných historek inspirovaných aktuálním děním se Zinzi vypracovala na naprostou špičku – v předešlém životě zprávy vůbec nesledovala (před zvířetem), a nyní žije psaním podvodných e-mailů. Nic jiného jí nezbývá, když si musí odpracovat svůj drogový dluh pro místního zloděje Vuya. Cynická hrdinka s temnou minulostí a ironickými komentáři rozhodně patří k nevšedním postavám. Její milenec Bonoȋt za ní v ničem nezaostává. Tajuplný muž s promykou má za sebou děsivou minulost, a proto se toho o něm touží čtenář dozvědět víc.

.

Příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu Zinzi. Pomalý rozjezd přechází ve svižné tempo. Děj se odehrává v blízké budoucnosti v jihoafrickém velkoměstě Johannesburgu. Autorka do postav promítá prvky osob, které zná včetně sebe samé, ale tvrdí, že hlavní hrdinka je naprostý originál. Srozumitelně popisuje, jak fungují schopnosti zvířetníků, ale magické záležitosti mohou čtenáře mást pro svou komplikovanost. Není od věci si napřed prostudovat slovníček vybraných místních výrazů, který se nachází na konci knihy. Okolí popisuje barvitě a emoční rozpoložení protagonistů dodává příběhu větší hloubku. Propracovaný charakter postav je pestrý a oživený specifikou mluvou.

Lauren Beukesová vysvětluje některé záležitosti za pomoci intertextových prvků v podobě e-mailů, flashbacků nebo textů. Online databáze dokumentárních filmů s názvem Naživo nebo noviny The Daily Truth, jí umožňují větší míru nejednoznačnosti a alternativních výkladů. Tyto vsuvky jsou poměrně časté a mnohdy zdlouhavé, a proto budou některé čtenáře iritovat, zatímco další je uvítají.

Román se odehrává v duchu žánru noir a kombinuje v sobě hned několik různorodých stylů jako nadpřirozeno, detektivku, psychologii, popkulturu, horor, městskou fantasy či dobrodružnou science fiction. Kniha s temnější atmosférou je plná dramat, černého humoru, břitkých dialogů, nadsázky, magie a politikaření. Zoo City otevírá dveře do zcela odlišného světa, který ovšem není určen pro každého návštěvníka. Toto město je nebezpečné, špinavé a plné předsudků. Může vás nudit, stejně jako fascinovat.

.

Vydal: Laser-books; 2013
Překlad Daniela Orlando
Obálka John Picacio
Počet stran: 336
Cena: 289 Kč