Američanka Kresley Cole patří k velmi úspěšným autorkám současnosti. Její doménou jsou historické a paranormální romance. Proslavila se především volnou sérií V říši Lorů, která čtenáře zavádí do světa nadpřirozených bytostí, jež se nepoznaně pohybují mezi lidmi.

.

Conrad Wroth, válečník ze sedmnáctého století, se kvůli krvelačnosti ocitá na pokraji šílenství. Jako člověk náležel k řádu Kapsliga, jehož cílem je vyhladit všechny upíry. Řád teď Conrada coby upíra považuje za zrůdu, a snaží se ho zlikvidovat. Za tři sta let nenáviděného života už si Conrad stihl nadělat spoustu nepřátel. Pokusí se zabít své bratry, ale namísto toho skončí uvězněn v opuštěné usedlosti, v níž poletuje duch překrásné tanečnice Néomi Laressové. Protože se Conrad domnívá, že je Néomi výplodem jeho choré mysli, snaží se ji ignorovat. Jenže Néomi se nedá jen tak odbýt a brzy začne oba dva obyvatele domu spalovat touha.

„To je Conrad Wroth, bývalý válečník… Je šílenější než všichni upíři dohromady.“
„Je to nájemný zabiják. Kdekoli se objeví, tam začnou mizet Lorové.“
Mizet? Někdy chci, aby je našli.
„Slyšel jsem, že je vysává do dna… až z nich nic nezbude.“
Nejsem vybíravý. (s. 15)

Nedostizny prizrakNéomi zavraždil bývalý snoubenec v pouhých šestadvaceti letech. Duchem se stala před osmdesáti lety, a od té doby každý měsíc znovu a znovu prožívá svou smrt. Společenskou baletku pomatený upír sice fascinuje, ale hlavně má radost, že si má s kým povídat. S Conradem si připadá skutečněji a živěji, zatímco on se začíná stydět za svou současnou situaci a zubožený stav. Sexuálně nezkušený, dvoumetrový, úchvatný upír Conrad, nejraději vysává své oběti až do dna. Společně s krví však nasává také jejich vzpomínky. Pouze po boku Néomi se mu vrací příčetnost.

.

Román se věnuje především snaze zbavit Conrada krvelačnosti a vzkvétajícímu přátelství ústředního páru, jež pomalu přechází v touhu a lásku. Pokud se tak ovšem dá nazvat vztah nehmotné ženy, připoutané k sídlu a upíra, který je v něm uvězněný. Na erotické scény dochází až ve třetí části knihy a oproti předchozím dílům je jich poskrovnu (těch pár chvil, kdy Conradovi projíždí ruce duchem, nepočítám). Hlavní hrdinové tentokrát nepatří k nepřátelskému táboru, ani mezi nimi nepanuje averze či předpojatost, nýbrž propast v podobě fyzikálních zákonů.

Paranormální romance s vedlejší akční zápletkou ubíhá svižným tempem. Čtvrtá kniha z dosud jedenáctidílného cyklu V říši Lorů je plná překvapení, humoru, dramat, zvratů, romantiky a nadpřirozena. Kresley Cole bravurně poukazuje na změny nálad a emoce hrdinů. Okolí popisuje stručněji, ale charakter postav propracovala. Připomíná historii Lorů včetně mezidruhové problematiky, akcese nebo války, ale sděluje i nové informace. Píše lehkým a čtivým stylem.

Děj se odehrává v současném New Orleans a pozvolna navazuje na třetí díl s názvem Závod o život. Příběh je vyprávěn ve třetí osobě ze střídajících se úhlů pohledu Néomi a Conrada, ale chvílemi se slova ujímá také zuřivý démon Cadeon Woede, jeho bratr Rydstrom, čarodějka Mariketa nebo valkýra Nïx. Rydstrom chce získat zpět svou královskou korunu, ale jediná osoba, která ví, jak zlikvidovat nepřítele, je mrtvá. Vysál ji rudooký upír Conrad. Propojení těchto dvou linií čtenáře upoutá a navnadí na pokračování.

.

Nedostižný přízrak je samostatný příběh s jednoduchou zápletkou, který by se mohl líbit příznivcům série Bratrstvo černé dýky od J. R. Ward, Svět nočního lovce od Jeaniene Frost, Půlnoční rasy od Lary Adrian nebo Strážci temnoty od Alexandry Ivy.

.

Autorka: Cole, Kresley
Název: Nedostižný přízrak (Dark Needs at Night’s Edge)
Nakladatel: Baronet; 2013
Překlad: Dagmar Brejlová
Počet stran: 328
Cena: 299 Kč

V současné době patří mezi mé oblíbené autory Patricia Briggsová, Laurell K. Hamiltonová, Kim Harrisonová, Petra Neomillnerová, R. E. Feist a mnoho dalších. Co se týče žánru, kromě fantasy mám v oblibě také paranormal romanci, thrillery a pohádky (např. Oksa Pollocková či Percy Jackson).

About The Author

V současné době patří mezi mé oblíbené autory Patricia Briggsová, Laurell K. Hamiltonová, Kim Harrisonová, Petra Neomillnerová, R. E. Feist a mnoho dalších. Co se týče žánru, kromě fantasy mám v oblibě také paranormal romanci, thrillery a pohádky (např. Oksa Pollocková či Percy Jackson).