Jméno větru je jedna z těch fantasy knih, pro které tlučou srdce fanoušků. Při hledání takovýchhle příběhů se nám vyplatí pátrat a číst tisíce stránek. Tedy v případě, že nemusíte mít knihu plnou elfů, trpaslíků a jiné fantastické zvířeny nebo vyprávění, jež se bude větvit a zasahovat do všech důležitých historických událostí, které ve fantasy světě proběhnou.

.

Kvothe je, jak se zdá, jeden z těch lidí, jejichž život je předobrazem velkého příběhu. Je ale Kvothe hrdina, padouch, nebo obyčejný člověk? Lidé vlastně ani neví jistě, jestli náš hrdina skutečně žil. Balady ho zobrazují různě, my se ale můžeme podívat na to, jak svůj život vidí on sám.

.

Jméno větru v prvním, dvousvazkovém vydání (díl první)

Jméno větru v prvním, dvousvazkovém vydání (díl první)

Po nic neříkajícím úvodu, který svůj smysl prokáže až později, začneme Kvotheho dětstvím. Chlapec vyrůstá s kočovnou společností s milovanými a milujícími rodiči a jeho tajným snem je studovat na universitě v Arkanu. Možná je to osud, že se jedním z jeho učitelů, a také blízkým přítelem, stává arkanik, který ve zvídavém rošťákovi  nalézá nemalý potenciál. Naneštěstí se do Kvothova života zapletou také temné síly, které ho připraví o rodinu. Osamělému chlapci nezůstane víc než otcova loutna a láska k hudbě. Život ale není jednoduchý, a tak chlapci vezme i to. Začíná boj o přežití mezi žebráky a zloději města Tarbean, pak malé nadechnutí a naděje na lepší budoucnost a nakonec opět boj o přežití tentokrát v universitním prostředí. V celém vyprávění hrají svou roli důležitá setkání s nedůležitými lidmi, špatná či dobrá rozhodnutí, láska, přátelství a hudba – ne nutně v tomto pořadí.

Velmi umně je do příběhu zapleteno představování historie, legend a tajemných postav, tak aby se čtenář nezdržoval dlouhými nudnými pasážemi. Autor se také šikovně vyhýbá zdlouhavým popisům a geografii a nahrazuje je svižnými dialogy.

.

Jméno větru v prvním, dvousvazkovém vydání (díl druhý)

Jméno větru v prvním, dvousvazkovém vydání (díl druhý)

V prvním díle série dostaneme jen malou ochutnávku Kvotha jako hrdiny, či lépe řečeno postavy důležité v rámci historických událostí. Ve skutečnosti je po většinu času poměrně protivným človíčkem, který si svůj těžký život vyslouží vlastní pýchou. Přesto, nebo právě proto, jsou jeho reakce čtenáři sympatické a pochopitelné. Vedlejších postav se do knihy takového rozsahu vešlo opravdu hodně a autorovi se je podařilo vykreslit v lidské rozmanitosti, ať už jde o přátele, nepřátele, či lásku v podání sličné ale nestálé Denny.

.

Ač fantasy, je Jméno větru, kniha především lidská, citlivá místy dojemná, přesto si v některých pasážích zachovává určitou reálnou ostrost až drsnost. Fantasy svět je stvořený s lehkostí a bez zbytečných fantasy klišé. Příběh ubíhá příjemně, jen místy, zejména v okamžicích osudového míjení a setkávání mladého Kvotha s Dennou, se stává poněkud repetitivním a zdlouhavým, přesto ani náhodou nudným.

.

Název: Jméno větru (Kroniky královraha I)

Autor: Rothfuss, Patrick

Nakladatel: TritonArgo

Další díl v sérii: Strach moudrého muže (Kroniky královraha II)
Překlad: Jana Rečková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 648
Provedení­: hardback
Stav: nové vydání

.

Zdroj obrázků: legie.info