Reuben Golding je mladý, nadějný reportér, který přijíždí do starého sídla rodiny Nidecků, aby o domu napsal článek do Sanfranciského pozorovatele, a dům se tak snáze prodal. Jeho majitelka má na dům nepříjemné vzpomínky – žil tu její strýc, jenž se před dvaceti lety beze stopy ztratil –, kterých se chce zbavit. Reuben se do domu okamžitě zamiluje a je rozhodnut ho koupit. To ale ještě netuší, že za dveřmi číhá tragédie…

Reuben je při brutálním útoku těžce zraněn a navíc pokousán jakýmsi zvířetem. My už, jak napovídá sám název, tušíme, že to nebylo zvíře, ale vlkodlak. Je nasnadě, že Reuben se brzy začne také měnit v chlupatou potvůrku.

.

Klasické dílo

Každá kniha Anne Rice nese své určité charakteristické prvky, díky nimž je nezaměnitelná. Jedním z těch nejvýraznějších je skutečnost, že Rice píše naprosto ukázkové gotické romány, zasazené ovšem do kulis soudobého světa. Využívá odlehlá majestátní sídla, plná starožitností a zašlé slávy, husté lesy a ponuré počasí. Přidejte barvitý jazyk, plný bohatých přirovnání, špetku nadpřirozena, které je umně schováno před hrdiny, ale nikoli před čtenáři, (Rice si na nic nehraje a fakta neskrývá přehnaně dlouho – vzhledem ke svým zkušenostem ví, kdy je třeba co odhalit) a máte kombinaci silné a příjemné atmosféry.

Autorka se zabývá hodně psychickými pochody hlavních hrdinů, často si pohrává s otázkami morálky a filosofuje nad smyslem života. K tomu všemu přidává i víru v Boha, což z knihy dělá dílo s poměrně hlubokou filosofií myšlenky, staré jako lidstvo samo: co je dobro a co zlo. I tato filosofická rovina je klasickým prvkem knih Anne Rice.dar vlka

.

Světlé a tmavé okamžiky

Když jsem se začetla do prvních stránek knihy, má čtenářská dušička milovníka atmosférických, gotických románů zaplesala. Jak úžasné popisy, jak skvělá atmosféra…! Knihu jsem přečetla během chviličky, a to jsem se snažila si ji šetřit. Bylo velice osvěžující, konečně narazit na hrdinu, který se většinu knihy nepral se svým osudem, neskučel a nehroutil se z toho, co se mu stalo. Reuben vzal skutečnost, že se mění ve vlkodlaka (on sám si říká vlčí muž) velice chladně, racionálně a nakonec i radostně. Dokázal se těšit z toho, co mu jeho nový život přináší, a plně toho využívat. (Těch rozervaných hrdinů je přeci jen už trochu moc…) Reubenův život není rozhodně tak zajímavý, jako například Lestatův, ale nepůsobí ani dojmem nudného patrona. Je to prostě sympaťák… a hezounek.

.

Ale mám-li být objektivní, musím odhlédnout od svého nadšení, protože to, co jsem před chvíli vychválila, je zároveň i největší slabinou knihy.

Těžko totiž říct, zda kniha u dnešních čtenářů obstojí. Anne Rice je takříkajíc „ze staré školy“ – její pojetí akce je zcela odlišné od toho, na co jsme běžně zvyklí. Sice nešetří krví a utrženými končetinami, ale přesto tyto scény působí podivně sofistikovaně oproti ostatním řezničinám, které často můžeme v knize potkat. Autorka si vyhrává s atmosférou, hlubokými emocemi a snaží se neopomíjet žádný detail. Kvůli tomu ale dílo působí rozvláčným dojmem. A i sympatický Reuben se nechová na svých třiadvacet, ale minimálně na padesát – jeho pohled na svět prostě neodpovídá mladému člověku, ale člověku velice moudrému a zkušenému (a tyto zkušenosti ve svých letech ještě nabrat nemohl – věřte mi, vzhledem ke svému věku o tom něco vím…).

.

Myslím, že „Dar vlka“ není pro každého. Pokud chcete něco „modernějšího“ sáhněte spíše po knize „Poslední vlkodlak“, která je v jistých směrech velice podobná.

Za sebe ale mohu říci jen jedno: Víc takových!

.

Název: Dar vlka

Autor: Rice, Anne

Nakladatel: Baronet
Překlad: Olajda Prokešová
Rok vydání: 2013
Počet stran: 488

.

Zdroj obrázků: legie.info 

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál.

Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších…

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...