Nakladatelství Crew nás zásobuje nejen tím nejlepším z amerického komiksu, ale prostřednictvím edice Mistrovská díla evropského komiksu nám servíruje největší pecky, z našeho kontinentu. Jednou z nich je i beze sporu Blacksad tvůrčího dua Díaz Canales a Guarnido.

 

Z obálky se na nás šklebí černý kocour a první myšlenka, která člověka pravděpodobně napadne, je, že se Crew zbláznila a servíruje nám komiks o zvířátkách. Inu, ano. O zvířátkách to je, ale žádné roztomilosti nečekejte. Canales totiž ve svém díle spojil dva na první pohled nespojitelné žánry – bajku s detektivkou americké drsné školy. A výsledné dílo je opravdovou lahůdkou pro všechny čtenáře komiksu a detektivek.

Blacksad obsahuje čtyři příběhy, které sice kdysi vyšly v magazínu Crew, ale rozhodně byste neměli pohrdnout souborným vydáním. A to nejen proto, že je to komplet, ale obsahuje i dvě takřka neznámé krátké epizody, které – ano, hádáte správně – jinde neseženete.

Všemi příběhy nás provede titulní hrdina Blacksad. John Blacksad – panteří soukromé očko, který žije v první polovině 20. století. A pokud jste při hodinách dějepisu dávali pozor anebo znáte alespoň trochu noirové filmy, pak víte, že to rozhodně nebyla žádná sluníčková éra. Nebylo tu totiž nouze o vraždy, vydírání a hustou atmosféru podtrženou vzrůstajícím rasismem a blížícím se válečným konfliktem. Všechno tohle Blacksad obsahuje a jde mnohem dál, protože nás zavádí i do poválečné doby, kdy všemi zmítal rostoucí strach z použití jaderných zbraní.  Zvířata tu nejsou za milá stvoření, ale stejně jako lidi dokážou být pěkní parchanti a neštítí se ničeho. Dokonce ani vraždy ne.

A tak třeba v prvním příběhu nazvaném Kdesi uprostřed stínů Blacksad vyšetřuje smrt svojí bývalé milenky. Celý prostor de facto Canales využije k tomu, aby nám představil hrdinův svět a hlavně samotného hrdinu. blacksadUž během prvních stránek je vám jasné, že Blacksad by si mohl bez problémů sednout k jednomu stolu se Samem Spadem či Jackem Taylorem. Je to ten typ, co mám já osobně v příbězích tohohle druhu tak rád. Tedy chlápka, co pomáhá lidem v nouzi, rozdává spoustu ran a pár jich taky schytá, protože to je jen obyčejný člověk – v našem případě panter. Plus se jako bonus nebojí ukázat prostředníček mocnějším lidem a pořádně s nimi zatočit, pokud systém přivře oči. Ačkoliv nutno podotknout, že se to neděje s takovou dávkou brutality a ponurosti jako třeba u Millerova Sin City.

Blacksad tedy představuje opravdovou lahůdku, kterou si navíc můžete vybrat v pevné či paperbackové verzi, z níž budou nadšeni jak fanoušci komiksů, tak fanoušci detektivek.