Útěku z Kůstkova se seznámíme s postavami, které nás budou provázet celým příběhem. V prvních obrazcích jsme hozeni rovnou do děje ve chvíli, kdy Ferda Kůstek s bratranci Švandou a Podfou utíkají před rozlícenými vesničany. Sotva je poznáme, dostávají se do dalšího průšvihu, který vede k jejich dočasnému rozdělení. Od této chvíle začínáme sledovat putování hlavní postavy, a sice Ferdy Kůstka. Jediné, po čem Ferda touží, je najít bratrance a vrátit se zpět do Kůstkova. Jeho priority se ale krapet změní, když pozná krásnou Trnku, která by mu jediná mohla pomoci najít cestu domů.

Konec Útěku z Kůstkova zanechává několik otázek – Co má Podfa v úmyslu? Co jsou slavné kraví dostihy? Budou si moci krysáci konečně udělat zapékanky? A proč chtějí chytit Kůstka s hvězdou na hrudi? Inu čtěme dál, protože nakladatelství Crew se nám rozhodlo zkrátit trápení při čekání na další Kůstky, a tak v první knize vydalo hned dva díly. Po Útěku z Kůstkova následují Velké kraví dostihy.

UKÁZKA

Podfa i Švanda si odpracovávají svůj dluh v hostinci U Sudu. Ovšem Podfa už má v hlavě další ze svých geniálních plánů, jak přijít k obrovskému bohatství. Nejlépe samozřejmě tak, že obere co nejvíce místních. Zdá se však, že hostinský Lucius jeho plán prohlédl.  Konečně je tu den dostihů. Kam se poděli krysáci? A drak? Vyjde Podfovi jeho plán? Podaří se Ferdovi napsat Trnce báseň? To už si budete muset přečíst sami. Zaručuji vám, že nudit se nebudete. Okénka totiž svižně ubývají a jsou naplněná osobitými postavičkami. Např. takoví Krysáci spíš pobaví, než vyděsí, zvláště jako jednotlivci.

Kůstek 1 Útěk z KůstkovaKomiks je černobílý a přiřadit barvy si tak můžeme pouze podle pestrých obálek. Klasická komiksová okénka se střídají s celými stránkami věnovanými jedné kresbě. Ty působí skoro jako dětské omalovánky. Maličcí Kůstci jsou totiž sympaticky jednodušší. Ostatní postavy i prostředí je vykresleno podrobněji. Ovšem nijak přehnaně detailně. Přesto se Smithovi podařilo výborně zachytit nálady a pocity postav. A to například i u chlupatých krysáků, ze kterých jsou vidět v podstatě jen oči. Co nezvládnou obrázky, dokreslují dialogy. Každá postava jedná tak, jak odpovídá jejímu charakteru. O hlášky i komické scény beze slov tu není nouze. V kombinaci s napínavým příběhem tvoří celek, od kterého se nebudete chtít odtrhnout.

Sérii tvoří devět dílů, každý ale představuje uzavřený příběh, obsahující pár náznaků lákajících k dalšímu čtení, v němž budete chtít pokračovat.

Marta Poky Novotná

Název: Kůstek 1: Útěk z Kůstkova

Autor: Jeff Smith

Nakladatel: Crew

Překlad: Michael Bronec

Rok vydání: 2010

více info na seqoy.cz