Drsná oživovatelka mrtvých Anita Blakeová s přehledem zvládá roztodivné situace.  Třeba konfrontaci s bohatým klientem, který ji v přítomnosti své ozbrojené stráže požádá, aby pro něj oživila zombie za využití bílého kůzlete. Bílé kůzle je v oživovatelském a magickém žargonu jen jiný výraz pro lidskou oběť. Ovšem do mdlob upadá v okamžiku, kdy je nucena vejít do svatebního salónu a navléknout na sebe růžové šaty s volánky, jen aby udělala radost své kamarádce – budoucí nevěstě.

„Po tvářích mi stékaly slzy. Nepláču, jen mi tečou oči. Tečou mi oči, protože moje hračky jsou zasviněné zbytky zombií. Ježíšikriste.“

Ve sluncem rozpáleném St. Luise řádí sériový vrah. Anitu do domu, ve kterém byla zmasakrována celá rodina, samozřejmě nevolají jen tak. Externí spolupracovnice Místního oddělení pro supernaturální trestné činy (MOST) přichází na řadu jen v okamžiku, kdy je předpokládaným pachatelem nadpřirozená bytost. Pokud drsná paní popravčí na místě činu zvrací, znamená to opravdu spoustu krve a kusů těl. Jestliže v domě řádila zombie, kdo ji vyvolal? A tak se Anita vydává do doupěte obávané vaduanské kněžky, aby si při osobním setkání ověřila, že Dominga Salvadorová sice může na první pohled vypadat jako milá babička, ale jen kousek pod povrchem její vrásčité kůže vře zlo.

.

Rozesmátá mrtvola se asi nejvíce z celé dosud v českém jazyce vyšlé série zabývá zombiemi. Kromě spousty hnijícího masa a mrtvých a oživlých oživovatelů se navíc Anita zabývá svými nekromantskými schopnostmi. Zdají se být větší, než vůbec tušila. Poprvé zde přichází na řadu dilemata, kdy Anita pod tlakem okolností posouvá své morální zásady. Zatím jsou však ve hře jen smrt a násilí, sex ještě neočekávejte.

anita blake 2V druhém dílu série se upíří vládce města Jean-Claude mihne jen na okamžik, a tak se vzájemné vztahy mezi ním a jeho nedobrovolnou lidskou služebnicí téměř nepohnou z místa. Pod pokličku lykantropímu národu v knize nenahlédneme vůbec.

Jedna ze štíhlejších knih o Anitě Blakeové dává prostor především hlavní hrdince, která příběh bez problémů utáhne sama. Stačí jí, aby ostatní postavy nadhazovaly repliky. Nesmí chybět brzké ranní telefonáty seržanta Storra, Zebrowskiho pošťuchování, podpora kamarádky Ronnie ani přílišná zvědavost vlkodlačího novináře Irvinga.

.

Na co se tedy můžete těšit? Na napínavý a propracovaný detektivní příběh, ve kterém všechno souvisí se vším, ale nic není na první pohled zřejmé. Na nechutné a mlaskavé popisy míst činů, ve kterých svou roli hrají zkrvavení plyšoví medvídci a lidská střeva. Na suchý humor paní popravčí. Na záblesk Jean-Claudova sexappealu. Na nekromantskou magii a kouzla střelných zbraní v mnoha akčních scénách. A v neposlední řadě samozřejmě na lehký autorčin vypravěčský styl.

.

Název: Rozesmátá mrtvola
Originální název: The Laughing Corpse
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Žánr: urban fantasy/detektivka
Série: Anita Blakeová, Lovkyně upírů
Nakladatelství: Epocha
Počet stran: 288
Provedení: váz. s přebalem
Překladatel: Lucie Lukačovičová
Autor obálky: Dorothea Bylica
Běžná cena: 269 Kč