Jednou z knižních novinek posledních týdnů byla kniha americké spisovatelky Marie Lu, která nese název Legenda. Legendou zde nejsou ušlechtilí bojovníci za spravedlnost, ale stávají se jí Spojené státy americké…

.

Zápletka knihy není ve své podstatě nijak výjimečná. Bohatá, dobře postavená dívka se zaplete s chudým, nemajetným mladíkem ze špinavých ulic Los Angeles. Zprvu se jedná o úhlavní nepřátele, ale postupem času se z nich stanou spojenci proti hnijící Republice, ve které oba žijí.

Totalitní stát Republika, který se nachází zhruba na území dnešního USA, kontroluje životy svých občanů pomocí zkoušek. Tyto zkoušky probíhají pouze jednou, a to ve chvíli, kdy člověk dovrší desátý rok života. Ti, co projdou s nadprůměrným výsledkem, mohou studovat na univerzitách a v budoucnu se těšit skvělému postavení ve společnosti. Ovšem ti, kterým se nepodaří předvést dobrý výkon, končí v továrnách nebo pracovních táborech. Tak to alespoň tvrdí Republika …

A právě jeden z našich hlavních hrdinů, Day, u zkoušky propadl na plné čáře. Měl být poslán do pracovního tábora a už nikdy nespatřit svou rodinu. Místo toho ale skončil v laboratořích jako pokusná krysa, ale když už ho vědci pokládali za mrtvého, utekl z komplexu a vrátil se zpět do rodného Los Angeles, kde se skrýval na ulicích.

.

Oproti tomu June, dívka z vyšších poměrů, prospěla u zkoušky s plným počtem bodů, což se ještě nikdy nikomu nepodařilo. Taklegenda skvělým výsledkem si zajistila nejenom výborná studia na univerzitě, ale zároveň skvělé místo v armádě a luxusní dům.

.

Ptáte se, jak mohli tihle dva vůbec přijít do styku? Zřejmě by se nikdy nesetkali, nebýt toho, že se Day stal hlavním podezřelým v případu zabití bratra June Iparisové. Je ale Day skutečným vrahem? Je Republika taková, jak se tváří navenek? A opravdu Day propadl v den svých zkoušek, nebo byl pouze nehodícím se článkem ve zkorumpovaném státě?

Jak už jsem naznačila na začátku své recenze, nemyslím si, že se jedná o nějak extra originální zápletku a hlavní hrdiny. Bojovníků za spravedlnost z chudých poměrů a bohatých krásek co se spustí s těmito “chudáky“ tu byly mraky. Musím ale pochválit styl psaní autorky Marie Lu. Spisovatelka původem z Číny, nyní žijící v Kalifornii, dokázala ve svém dystopickém románu skloubit akci, mnohdy až krvavé scény a romantiku. Zároveň bych ocenila i způsob vyprávění. V knize se totiž střídají pohledy Daye a June.

.

Osobně bych tuto knihu hodnotila velice kladně, protože i přes má, nepříliš vysoká, očekávání mě dílo velmi překvapilo. Podle mého názoru se nejedná o ryze dívčí literaturu, a tak se na čtení Legendy mohou s klidem vrhnout i pánové (co se věku týče, doporučovala bych čtenářům 14+).

Všem, kteří již s napětím očekávají další díl série Legenda, jen prozradím, že druhý titul nese originální název Prodigy a na české vydání se můžeme zatím jen těšit. Daye a June čekají další dobrodružství a nejenom naše hlavní hrdiny překvapí jedna šokující událost, a to smrt nejvyššího Elektrona Prima…

.

Název: Legenda (Legend)

Autor: Marie Lu

Překlad: Tomáš Bíla

Díl: první

Počet stran: 279

Vazba: vázaná

Nakladatelství: CooBoo

.

Zdroj obrázků: legie.info