Alex Craftová je čarodějka nadaná mocí povolávat stíny mrtvých, aby mohly vypovídat – o tom, co se jim stalo, kde mají ukrytou poslední vůli, … či v řadě dalších záležitostí. Je to docela slušný byznys. Tedy za předpokladu, že se klienti nakonec nerozhodnou odstoupit od smlouvy, protože se jim nelíbí, co jim jejich nebožtíci řekli. Práce pro polici se tak zdá mnohem výnosnější. Jenže jen do té doby, než se Alex zaplete na žádost svého klienta do nebezpečného policejního případu vraždy guvernéra vládní strany, která stojí v opozici proti čarodějům a všem nadpřirozeným bytostem – fae.

.

Kulisy a originalita

Hned na začátek musím učinit prohlášení, které vzápětí budu rozebírat, polemizovat s ním a možná ho nakonec i obrátím ve prospěch příběhu… Kniha „Čarodějka stínů“ totiž jen vzdáleně běžela kolem něčeho, čemu by se dalo říkat originalita.

Jedná se o další typickou urban fantasy ze současnosti, která je spíš detektivkou s prvky nadpřirozena. Autorka si navíc práci značně usnadnila tím, že se jedná o naši realitu, takže nemusí vysvětlovat existenci většiny prvků, ale nachází se v ní jedno fiktivní město, kde čarodějové žijí pohromadě s lidmi. Tím je ušetřeno vesměs popisování toho, jak se lidé s fae a čaroději vyrovnávají, protože ve městě Nekros jsou na ně už celkem zvyklí. Navíc fae jako takoví jsou v poslední době také prvkem nebudícím dojem originality, neboť jsou rozebíráni takřka všude (Jeden tu nemá kousek soukromí!). Musím ale uznat, že folklór, který autorka do značné míry využívá, má nastudovaný pěkně a dokáže ho vhodně použít.

V kontrastu s tím se tu nachází velice dobře propracovaný systém magie, který je zajímavou směsí klasické nekromancie a dalších druhů magie, jak je známe z různých knih. A Kalayna Price také nešetřila s přidáním vlastních prvků, takže se to tu jen hemží amulety a dalšími magickými proprietami. Tento systém se sice zpočátku může zdát poněkud nepřehledný kvůli značnému množství kategorií, ale brzy se v něm začnete orientovat a pak je nutné uznat, že tato klasifikace není vůbec špatná. Zde navíc autorka projevila svůj um a přechody do světa mrtvých jsou působivé – mají atmosféru a jejich popisy jsou velice živé.

.

Jednoduché kulisy, které nepotřebují žádnou větší péči, ale dovolily autorce věnovat prostor velkému množství postav a vytváření vztahů mezi nimi, kouzelnickým vychytávkám a především zápletce. Detektivní motiv je tu vystavěn opravdu dobře a díky použitíčarodějak stínů nadpřirozených prvků skutečně do posledních stránek nevíte s jistotou, kdo za vším stojí. A že se nejedná jen o obyčejné vraždy, ale i brutální rituály spojené s černou magií, je snad všem jasné. I zde autorka děj zvládla překvapivě dobře – nešetřila s popisy násilností, ale nikdy nesklouzla k laciné krvavé show.

Co se postav týče, jedná se většinou o staré známé archetypy, které jsou ale využity šikovně a čtenáři ani nevadí, že tu před nimi stojí další z řad drsných a nerudných mužských postav, hledajících si cestu k hlavní hrdince. Sama Alex mi byla zpočátku poněkud nesympatická – zdálo se mi, že se do ní autorka až zbytečně projektuje a snaží se z postavy dělat něco, co není. Naštěstí se Alex ale nedala, a brzy se začala chovat jako lidská bytost – se svými silnými i slabými stránkami, tužbami a problémy. (A přestala trpět chorobnou touhou popisovat nám, co všechno má na sobě.) Trochu akorát zamrzel další uměle vytvořený milostný trojúhelník – je to zbytečné a příběhu by v tomto směru mnohem více slušela jednodušší linie. Navíc tu ani není příliš prostoru pro pochyby, jak se Alex někdy v budoucnu rozhodne.

.

Konečný verdikt

„Čarodějka stínů“ je sice klasická urban fantasy v soudobém slova smyslu, ale především je to dobře promyšlená a kvalitně napsaná detektivka. Akčních prvků je tu sice méně (žádné zběsilé přestřelky), ale zato se hodně pracuje s magií a dedukcí hrdinů, což je celkem příjemné osvěžení. Autorka ví, že čtenáři mají do značné míry rádi klišé, a tak se ho nebojí používat. Činí tak ale s rozmyslem a prokládá ho nenásilným humorem, lehkou erotikou a lidovým folklórem. Styl je sice jednodušší, ale je velice čtivý a po prvních, poněkud rozvláčnějších seznamovacích, stránkách jsem knihu zhltla během chviličky a už se těším na další díl!

.

A tak, i když jsem na začátku prohlásila, že se jedná o další klasickou „urbanku“, musím nakonec tento názor poněkud upravit. Je to sice ukázkový exemplář tohoto subžárnu, ale zároveň přináší nový pohled na čarodějnictví, zatahuje nás hlouběji do faeského světa a přináší počtení, u něhož musíte nad zápletkou trochu přemýšlet, což je jedině dobře. Pokud máte urban fantasy rádi, tuto sérii vám doporučuji. A mám dobrou zprávu i pro romantické duše: nebojte, hrdinka není zas tak drsná, jak se nám snaží tvrdit…

.

Název: Čarodějka stínů (Alex Craftová I)

Autor: Price, Kalayna

Nakladatel: Baronet
Překlad: Zuzana Ľalíková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 304

.

Zdroj obrázků: legie.info