Druhá kniha o Ferdovi Kůstkovi Oči bouře nás přivádí do známého údolí ve chvíli, kdy Lucius, Kůstci a Trnka dokončují opravy na babiččině ranči. Podfa a Švanda se poté vrací do Sudové odpracovat si u Lucia dluh z kravích dostihů. Cestou je ohrožují nejen krysáci, ale i velká bouře. Při té na ranči Trnka s Ferdou dávají dohromady své zvláštní sny a nakonec se o ně podělí i s babičkou Ben. Díky tomu se konečně dozvídáme něco o minulosti babičky a Trnky.

Zezačátku se tento díl nese ve stejném duchu jako Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy. Všichni opravují ranč, objevují se zdejší podivuhodná stvoření a Ferda píše neumělé milostné dopisy Trnce. Na Podfově protivném chování se nic nezměnilo a stále vymýšlí, jak si práci co nejvíce ulehčit. Vrací se také párek krysáků z předchozího dílu, aby nás na pár stránkách pobavil. Po úvodních prosluněných okénkách se ovšem ke slovu dostávají i lidské postavy, které jsou propracovanější a složitější než Kůstci.

kustek_oci_boureJeff Smith umí perfektně udržovat napětí, takže už tak od poloviny knihy cítíme nebezpečí visící ve vzduchu. Až do konce se však nedozvíme, co přesně postavám hrozí. Snad v dalším díle.

Celý komiks na mě působí jako způsob přemostění k dalším dílům. Většina postav se po celou knihu nikam neposune, jen přibude pár puzzlů do skládačky, kterou jsme rozestavěli v prvním díle. Na chybějící kousky z historie našich hrdinů si ovšem ještě budeme muset počkat, protože se dozvíme jen jednu nebo dvě důležité informace.

Tím nechci říct, že by mi komiks přišel špatný. Naopak. Stále se jedná o ukázku skvělého řemesla. Například při čtení stránek, na kterých je zachycena bouře, se vás zmocní pocit, že se nutně musíte jít schovat někam do sucha a tepla. Kresbám se opravdu nedá nic vytknout. Smith umí vtisknout život, jak Kůstkům, kteří mají v podstatě jen obrysy, tak i lidem, vyobrazeným mnohem pečlivěji. Když k tomu ještě přidáte autorův smysl pro humor, vyjde vám komiks, u něhož se rozhodně pobavíte. A po dočtení zatoužíte po pokračování, abyste zjistili, jak to tedy vlastně je.

Marta Poky Novotná

Název: Kůstek 2: Oči bouře

Nakladatel: Crew

Autor: Jeff Smith

Překlad: Michael Bronec

Rok vydání: 2011