Musím se k něčemu přiznat. Nemám k Marvelovským superhrdinům nějaký zvláštní vztah. Ať už je to Thor, Hulk, Iron Man…, ale Spider-Man, to je něco jiného. Když jsem byl malý kluk, běžel na TV Nova kreslený seriál s Peterem Parkerem v hlavní roli a jeho sličnou zrzavou přítelkyní MJ jako femme fatale. Kvůli tomuto seriálu jsem každou sobotu vstával nekřesťansky brzo a užíval si každý díl. Společně s Batmanem byl Spider-Man můj oblíbený komiksový hrdina (a to jsem tehdy možná ani o žádných komiksech neměl ponětí). Dá se tedy říct, že Spideyho mám rád, stejně tak jeho nepřátele. Zejména Venom mi utkvěl v paměti a dodnes je to můj oblíbený komiksový záporák.

spidermanLoni v únoru začalo nakladatelství CREW vydávat nový časopis s názvem Ultimate Spider-Man a spol. V úvodu se dozvíme, co znamená to slůvko „ULTIMATE“ – jedná se o jakési znovu vyprávění celého příběhu Marvelovských hrdinů, který je ovšem zasazen do paralelního vesmíru = děj se značně odlišuje od původní verze, ale to hlavní zůstává při starém. To vše se odehrává v moderní době a nikoliv v době vzniku komiksu (v tomto případě tedy 60. léta minulého století). Dnešnímu čtenáři je tak servírován známý příběh v novém, líbivějším kabátu a s některými změnami, které překvapí i znalce útrap neultimátního Spider-Mana.

A aby v tom Peter Parker nebyl sám, nakladatelství CREW mu sehnalo na pomoc další hrdiny marvelovského universa, kteří se skrývají pod tím „a spol.“. V prvním čísle se jedná o Ultimate Fantastic Four. A jaké tedy je první číslo tohoto ultimátního dvouměsíčníku?

Příběh Spider-Mana si vychutnáváme od naprostého začátku – nesmělý mladík Peter Parker je typický šprt, který dostává nakládačku od třídních frikulínů a je tajně (?) zamilovaný do zrzavé spolužačky Mary Jane. Při školní exkurzi do Osbornových závodů na MJ skočí velký pavouk, kterého Peter hrdinsky smete na sebe a… všichni to známe. Peter postupně objevuje své nové schopnosti, hlavně svůj pavoučí instinkt, a jen se diví, co vše dovede.

Fantastická čtyřka pokračuje po událostech, které si můžete načíst v Ultimate Fantastic Four: Zrod (vydalo CREW 2011) – tedy poté, co pětice vědců a přátel díky (nebo kvůli) nevydařenému pokusu o „prostorový přesun pomocí n-zóny“ získá schopnosti, o kterých se jim ani nesnilo a ani si je nejspíš nepřáli.

Jak Spider-Man, tak Fantastic Four jsou dobře zpracované. O kresbu Pavoučího muže se postaral Mark Bagley (který přes pět let kreslil sérii Amazing Spider-Man), na zoubek Fantastické čtyřky se podíval Stuart Immonen (ten zase stojí za mnoha a mnoha Supermany). Zatímco Bagley nešetří barvami a dynamickou kresbou, Immonen zachycuje scény o něco realističtěji. Dějově se ultimátní restart také povedl, dialogy mají hlavu a patu a pomáhají nám poznat jednotlivé charaktery. U Fantastické čtyřky se ale víc zasmějete, zejména když se Reed snaží s The Thing vypáčit, jestli chodí na záchod.

Oba vybrané kusy se povedly a je dobře, že mají čtenáři možnosti skočit do Ultimate série rovnou po hlavě. A nebojte, staré díly tohoto časopisu lze sehnat například zde.

Název: Ultimate Spider-Man a spol. číslo 1

Nakladatel: Crew

Autoři: (scénář) Bendis, Brian Michael; Ellis, Warren; (kresba) Bagley, Mark; Immonen, Stuart

Překlad: Jiří Pavlovský

Rok vydání: 2012