Poduškou nám dvěma jest
i jedním ložem jeden trs,
ve dvojí hrudi jedna čest
i srdce jedno naveskrz…

.

Ne, neocitli jste se na špatných stránkách, ale věřte, že citace ze Shakespearovy hry „Sen noci svatojánské“ tu není náhodou. V této knize totiž potkáte nejednoho protagonistu z tohoto díla a dostanete možnost poznat pohádkové postavy zase trochu v jiném světle.

.

Za sedmero horami…

Žila jednou žena jménem Garet Jamesová. Byla to opravdu nadaná šperkařka, milující dcera, a aniž by to tušila, také potomek velice mocného a starého rodu. Naneštěstí jí ale toto tajemství zůstalo skryto až do věku šestadvaceti let, do okamžiku, kdy se její život změnil.

Zjištění, že její otec si v době finanční krize půjčil na nákup obrazů pro jejich společnou galerii a ručil za půjčku jejich domem, Garet moc nenadchlo. Proto, když dostala v náhle se objevivším starožitnictví nabídku otevřít za pomoci svého jemného šperkařského umění zapečetěnou skříňku za směšně vysokou cenu, ani moc neváhala. Ale tato skříňka byla vpravdě Pandořina a kvůli jejímu otevření do světa pronikli démoni. Garet o tom neměla ani tušení, ale po sérii podivných a velice nešťastných příhod jí nezbývá nic jiného, než uznat, že na příbězích, které jí kdysi vyprávěla matka, něco bude…

.

Magickým zrakem neobdařeným vstup zakázán

Přesto, že se v této knize nějaký výraznější projev magie skoro neobjeví (zapomeňte na ohnivé koule a sršící blesky), pro magickou atmosféru se skoro nedá dýchat. Kouzla tu nejsou na efekt, nemají na čtenáře udělat dojem, místo toho jsou účelná a poměrně nenápadná. Koneckonců magických bytostí ubývá a snaží se skrývat. Přesto je tu ale magie cítit z každého řádku. V každé osobě jako by se skrývala pohádková postava a i ten nejmenší detail může být důkazem, že kouzla existují i dnes.

.

Musím se přiznat, že jsem z knihy stále ještě poněkud rozpolcená. Nachází se v ní pasáže, které jsou popsané tak skvěle, že je vidíte přímo před sebou, jako by je před vámi právě maloval malíř pestrými barvami. Jedná se především o pasáže, kdy je popisován magický svět, a v takových okamžicích jsem si připadala, jako bych spadla do jednoho z obrázků Thomase Kinkadea. Zde byla autorka ve svém živlu a takových popisů jsem se nemohla nabažit. Oproti tomu ale spousta dalších scén, jako bylo například Garetino učení, postrádala hloubku. Měla jsem pocit, jako by autorku nebavily, tak se jimi příliš nezabývala.

V knize také skoro chybí akční prvky. Našlo se jich tu jen pár. Stejně tak napětí je nedostatkovým zbožím a veškerá odhalení sičerná labuť odbudeme víceméně náhodou, jen tak mezi řečí. Děj plyne stále stejně, bez nějaké větší akcelerace. Poklidné tempo zase ale umožňuje vychutnat si pořádně některé části knihy…

Na jednu stranu je dobře, že je hrdinka klidná a není to žádná hysterka, na druhou stranu mi tu chyběly výraznější emoce. Jak jsem psala výše – jsem z toho prostě rozpolcená.

Co mě ale hodně zamrzelo, bylo prostředí. Všechny nadpřirozené postavy, ale i další použité prvky jsou veskrze evropského původu – ať už se jedná o postavy z bájí, pohádek jako je například Jezerní panna, nebo děl Williama Shakespeara, o alchymistická jména či Jantarovou komnatu –, a autorka měla všechno očividně dobře prostudované. Proč se tedy děj odehrává v Americe? Jako by král elfů neměl na práci nic lepšího, než se procházet po Manhattanu…

.

Ovšem ať je to, jak chce, kniha „Černá labuť vzlétá“ přináší do urban fantasy čerstvý vítr. Žádná zběsilá akce, která je vyloženě odpočinková a čtenář u ní může vypnout, žádné divoké přestřelky, samoúčelné hektolitry krve, utržené končetiny a zástupy upírů a vlkodlaků. Ale pohádkové osvěžení, které sází na atmosféru a znalost mýtů a pohádek.

Ať už to autorka zamýšlela, nebo ne, z její knihy na vás padne pocit toho, že když se budete starat více o lidi kolem a občas jim pomůžete, život hned bude o něco veselejším… Když budete k jiným ohleduplní, možná to zlo, co je v nás a přiživuje démony, zmizí a svět se stane lepším místem… A možná, když pohlédnete pod roušku všednosti, spatříte svět plný barev a najdete vnitřní klid. Jen pozor na mlhu…, ta nevěstí nic dobrého.

.

Název: Černá labuť vzlétá (Garet Jamesová I)

Autor: Carroll, Lee

Nakladatel: Albatros Media – Motto
Překlad: Jana Jašová
Rok vydání: 2013
Počet stran: 400

.

Zdroj obrázků: legie.info