V temných hlubinách vod se ukrývá a číhá. Smrtelně nebezpečný. První svého druhu. Udeří ze skrytu a jeho oběti padnou, aniž by jen na chvíli tušili, co způsobilo jejich zkázu. Tak útočí a tak vítězí Ganymédes.

.

Kdesi v jezeře Pontchartrain leží vynález, první svého druhu. Ponorka Ganymédes. Plně funkční, poháněna moderním dieselovým motorem, vyzbrojená kulometem a velkou zásobou torpéd. Stroj, který vyrobili jižani, aby zvrátili nepříznivý vývin války, se však stal smrtící pastí pro své vynálezce i první posádku.

New Orleans je město, kde se setkávají snad všechny zúčastněné strany. Město, na které neměli rebelové z jihu dost sil, je obsazené vojáky oficiálně neutrálního Texasu. Podpora okupantů je však minimální a otázka, která strana zde má víc špehů, je jen těžko zodpověditelná. Zátoka Barataria, nacházející se jen několik desítek mil od města, je navíc prakticky nezávislým územním celkem, kde si sami sobě vládnou piráti a námořníci.

Josephine Earlyová vede vlastní penzion v New Orleans. Takový ten muži oblíbený penzion. Kromě toho je jednou z hlavních unionistických špehů ve městě. Momentálně na jejích bedrech leží jeden z nejtěžších, ale zároveň i nejdůležitějších úkolů její tajné kariéry. To ona a její lidé našli potopený Ganymédes, vyzvedli ho a teď ho připravují na předání do rukou Unie.

Ponorku však není tak jednoduché zkrotit. Již několik takových pokusů skončilo tragicky a termín předání se blíží. Josephine v posledním zoufalém pokusu osloví Andana Clye, vzdušného piráta, který by snad mohl mít dost zkušeností a schopností na to, aby nezvladatelné plavidlo přiměl k poslušnosti.

.

Silné prostředí dominuje celému cyklu Mechanické století.

Cherie Priestová nás již počtvrté přivádí do svého světa cyklu Mechanické století. Dějiny v tomto světě se vyvíjejí poněkud odlišně od těch našich. Tak třeba občanská válka v Americe neskončila vítězstvím Unie. Trvá stále a to již několik desítek let. A samozřejmě brzdí tak USA na vzestupu v mezinárodní politice. Naopak. Jako každá správná válka vytváří prostředí, kde o nové technické vynálezy není nouze.

Autorka nás už ve svých románech protáhla po obloze v gondolách vzducholodí (Clementine), po kolejích ve vagónech tažených ocelovými monstry (Bitevník) a nyní přichází s dalším prostředím, v kterém se vývoj té doby hnal zběsilou rychlostí. Jako u jiných vynálezů, popisovaných autorkou i u ponorky Ganymédes se inspirovala skutečným vynálezem. Ovšem v rámci jejího oblíbeného žonglování s historií jsou technické možnosti podmořského člunu o dost dál.

Oproti předchozím románům, ve kterých byly postavy svou historií projižanští (a podle toho i jednaly), tak dnes fandíme modrokabátníkům. Plně a cele. Postavy mají svůj politický názor, staví se jasně na tu, nebo onu stranu a podle toho jednají. Standardní větší důraz na ženské postavy a na druhou stranu plochost postav mužských už asi zůstane u této autorky věčným problémem. Pokud to tedy jako problém vnímáme.

Prostředí New Orleans je hodně specifické a je mi trochu líto, že není vykresleno barvitěji. Rozhodně by si to zasloužilo. Místo toho je jen stále dokola opakováno, jak dusno a vedro je v povodí Mississippi. Z města tak poznáme jen Francouzskou čtvrť. Ani těžkosti okupace nejsou probrány příliš barvitě a důvody tak velké averze zůstanou čtenáři utajeny.

.

Akční stránka knihy trochu pokulhává.

Děj navíc trpí dost výraznou nevyvážeností. Dvě třetiny knihy se o Ganymédovi prakticky jen mluví a mluví. Potom se objeví. Nová posádka se po necelém dni naučí loď ovládat a relativně v klidu s ní odplují na místo setkání. Jakoby náhodou u toho potopí čtyři texaské čluny. Žádný zvrat, žádné drama. Žádný zrádce v řadách, žádná potíž při transportu přes souš, žádná potíž při plavbě. Loď, u které je několikrát zmiňováno, kolik mužů snažících se ji ovládnout za to zaplatilo životem, se sice chová občas jankovitě, ale nic, u čeho by se mi z nadledvinek vylil mikrogram adrenalinu.

A dvě ženy přebírající v ponorce torpéda, jako by to byly rohlíky? Uf… Tyhle situace Priestová opravdu nezvládá.

Co říct o Ganymédovi závěrem? Tiché přání, že některé věci nebudou tížit romány této autorky stále dokola, nebylo vyslyšeno. To však neznamená, že se jedná o špatnou knihu. Exotičnost prostředí a doby udělá hodně. Netradičnost vyprávění pak můžeme brát positivně i negativně. Rozhodně však knihu odlišuje od běžné tvorby.

.

Anotace:

Na dně jezera Pontchartrain spočívá děs budící ponorka Ganymédes. Válečný stroj, který by dokázal ukončit válku, kdyby se našel někdo, kdo by jej dokázal ovládat. A kdyby v jeho útrobách nenašel smrt každý, kdo do něj kdy vstoupil… New Orleans není zrovna místem, které by Andan Cly toužil znovu navštívit, ale poté, co dostane telegram s pracovní nabídkou, naskytne se mu možnost spojit dva výnosné obchody. Tomu nelze odolat! Vydává se tedy na cestu, aniž by měl tušení, do čeho se pouští.

.

Název: Ganymédes (Mechanické století, kniha čtvrtá)

Název originálu: Ganymede (The Cloackwork century, book four)

Autor: Cherie Priestová

Obálka: Jon Foster

Překlad: Zdeněk Uherčík

Redakce: Petr Mušálek

Počet stran: 309

Nakladatelství: Triton 2013

Cena: 209 Kč