Po událostech předchozího dílu se Nora probudila na hřbitově opředeném mlhou. Sama, špinavá a zanedbaná. Jak záhy zjistila, stala se obětí únosu a někdo ji skoro tři měsíce držel zamčenou bůhví kde. Má to ale jeden problém, Nora si nic z toho nepamatuje…

.

Dobrý náběh

Jak už jsme si u autorky mohli zvyknout, začátky nejsou rozhodně silnou stránkou jejího umu. Každá kniha se znovu a znovu pomalu rozjíždí, jako by se jednalo o knihu první. Třetí díl se zdá být jen výjimkou potvrzující pravidlo.

Hned na začátku jsme totiž prudce konfrontováni s Nořinou amnézií. V některých momentech je popisována opravdu věrohodně, ale pak přijdou okamžiky, kdy se Nora se vším vyrovnává až nadlidsky dobře. V jejím životě chybí vzpomínky nejen na události uplynulých měsíců, ale také na osoby… Takže o tom, že existoval nějaký Patch, nemá ani potuchy. Vzápětí nám tedy musí dojít, že si budeme muset znovu protrpět všechna Nořina zjištění a objevy ohledně padlých andělů a Nefilim. Naštěstí pro nás autorka nejspíš netrpí takovým literárním narcisismem, aby se neustále dokola opakovala, takže tato zjištění proběhnou v relativně krátkém časovém úseku. Ovšem naneštěstí, se Nora ocitá de facto ve stejných situacích jako dříve a zpočátku je řeší stále stejným, nedospělým a naivním způsobem.

Bodem, který autorka zvládla docela dobře, jsou vztahy mezi postavami. Jelikož vztah nejen s Patchem, ale i se Scottem a dalšími postavami hrdince zkomplikovala až do takové míry, že jejich záchrana by byla velice obtížná, prostě dala Noře šanci začít znovu. Možná to sama Becca Fitzpatrick brala jako opravný pokus, protože vztahy jsou náhle vyzrálejší, propracovanější, méně hysterické a teatrální a rozhodně působí uvěřitelněji.

.

Poučení

Jako by se snad autorka poučila z mé předchozí rady: v knize je mnohem více Patche, který je rozhodně tahounem série, a méněticho hysterické Nory. Tedy, kniha je stále vyprávěna z jejího pohledu, jen ty výstupy chybí, což příběhu jedině prospívá. Po počátečním nevyrovnaném chování se Nora dostala konečně pořádně do ráže: začíná si vzpomínat a prahnout po pomstě. Naivní, nerozhodná, ufňukaná středoškolačka, která se zbytečně do hloubky zaobírala malichernostmi, je pryč a místo ní nastupuje na scénu dívka, která ví, co chce a jde si za tím. I její znovuobjevování vztahu k Patchovi je jiné – její přístup je vyzrálejší, bez zbytečných scén, a mezi hrdiny konečně probíhá uvěřitelná chemie.

Celkově je kniha osekaná o zbytečné tlachání a středoškolský život amerických teenagerů, a není tedy vycpaná nadbytečnou vatou. Prostor je věnován nejen jednotlivým postavám, ale také akci a zajímavým vhledům do minulosti. Konečně jsou více poodhalena některá pravidla a dostáváme se tak více do hloubky tohoto nadpozemského andělského světa.

.

Závěr knihy „Ticho“ rozhodně navnadí na poslední díl série a slibuje pořádnou jízdu. Zda autorka dokáže tato očekávání naplnit, ovšem zůstává otázkou.

.

Název: Ticho (Zavržený III)

Autor: Fitzpatrick, Becca

Nakladatel: Egmont ČR
Překlad: Petra Babuláková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 416

.

Zdroj obrázků: legie.info