O tom, že být šestnáctiletou puberťačkou není nic snadného, by Nora Greyová mohla vyprávět. A co teprve, když se zamiluje do nebezpečně vyhlížejícího spolužáka, který se ukáže být padlým andělem… Inu, v takovém případě tu máme paranormální romanci jako vyšitou.

.

Ne, pokud…

Předchozí odstavec mluví za vše. Pokud jste ve věku, na nějž série Nora Greyová cílí (tedy 15-17), bude se vám kniha líbit. Stejně tak, pokud jste fanynkou paranormálních romancí (ženský rod je tu zcela záměrně). V opačném případě raději sáhněte po jiné knize.

.

Příběh je vcelku jednoduchý – Nora řeší opravdu velký problém: na hodinách biologie musí sedět s Patchem, spolužákem, který si ji dobírá, je záhadný a neuvěřitelně sexy… a odmítá pracovat na společném úkolu. Jelikož je biologie Nořin nejhorší předmět (chápejte, má z ní dvojku), nehodlá se s Patchovou neaktivitou smířit a je mu neustále v patách. Při tom se ale pomalu začíná ocitat ve světě, který je tomu našemu na hony vzdálen. A co se teprve stane ve chvíli, kdy se několikrát po sobě stane obětí záhadného útoku…?

Příběh je svou jednoduchostí vhodný opravdu spíše pro mladší čtenářky, které budou na vrcholu blaha z popisu Patchových temných pohledů a hrdinčiných úvah, jak moc je asi zlý a zkažený a jak moc je tedy špatné se do něj pomalu ale jistě zamilovávat. Já osobně tedy hrdinům vzájemnou lásku zpočátku moc nevěřila. Přišlo mi, že se mezi nimi nijak nevyvinula, prostě tam najednou byla a zdála se zcela neopodstatněná – ani bláznivé hormony, natož nějaký hlubší cit a osud raději zcela vynechejme. Příběhu to škodí, hlavně v první polovině, kdy se zdá celá zápletka, včetně lásky, uměle vykonstruovaná: autorka to prostě potřebovala, tak to tak bylo. Je to škoda, protože v druhé polovině knihy vztah už docela šlape a mezi hrdiny to opravdu jiskří. Vypadá to pak, jako by si autorka potřebovalaZavrzeny-obalka_cz.indd dát necelých dvě stě stran na rozjezd a pak nám teprve ukázala, co v ní je.

Další vykonstruovanou věcí jsou i výše zmiňovaná přepadení. Jistě, jsou záhadná, tak trochu děsivá, ale nakonec se tam zdá být nepřátel nějak moc. Navíc čtenář zpočátku (chápejte tak do posledních šedesáti stránek) nemá vůbec tušení, proč na Noru někdo útočí, co od ní chce a čím je hrdinka zvláštní (klasická tuctová hrdinka, do níž se ale nutně musí většina sexy kluků v okolí z neznámých důvodů zamilovat…). I tak tajemství, že je Patch padlý anděl, zůstává neprozrazeno příliš dlouho, když vezmeme v potaz, že toto tajemství vyjeví už anotace a obálka knihy. Celé je to pak frustrující. Zpočátku se to může zdát zajímavé a může to vyvolávat patřičné otázky, ale pokud se na ně nedostávají odpovědi a autorka své záhady jen dále a dále vrší, postrádá to smysl.

.

Klady

Na knize by se dalo najít mnoho záporů, z nichž ty největší jsem vypsala výše a jako další vidím například onu proslulou „idylickou americkou mentalitu“ (aneb Amerika, země snů, kde každý šestnáctiletý student má vlastní auto a i chudá hrdinka si může dovolovat kupovat prádlo ve Victoria’s Secret), která je na poměry našich luhů a hájů prostě značně odlišná – neustálé boje mezi studenty a řada dalších eskapád, které všichni z americké produkce, ať knižní nebo filmové, dobře známe. I přesto má ale kniha klady. Když se autorce chce, umí vyvolat příjemnou tajemnou atmosféru a docela i některými drobnostmi překvapit. Jak jsem již psala, v druhé polovině to mezi hrdiny jiskří a já jim konečně byla schopna jejich vtah uvěřit. Příběh se také přesouvá do zajímavější roviny, kdy dochází na řešení detektivního konfliktu a ne jen na hrdinčina (nevěrohodně) roztřesená kolena.

Kromě toho je kniha napsaná poměrně svižným způsobem a dobře se čte.

.

I když kniha vyznívá v závěru přeci jen poněkud naivně, rozhodně ji nemám v úmyslu jako celek odsoudit. Má několik opravdu dobrých momentů a nápadů a ke konci má velice dobře našlápnuto. Pro cílovou skupinu je podle mého zcela ideální a věřím, že náctiletým čtenářkám má co nabídnout a ony se knihu oblíbí (Koneckonců ke konci Patch dostal párkrát i mě…). Pro starší čtenářky, které už mají trochu načteno, nebude tato kniha ničím překvapující, ale jako zpříjemnění volného odpoledne rozhodně neurazí.

.

Název: Zavržený (Zavržený I)

Autor: Fitzpatrick, Becca

Nakladatel: Egmont ČR
Překlad: Petra Babuláková
Rok vydání: 2010
Počet stran: 368