Hodnocení se pomalu chýlí ke konci, a tak už můžeme skoro s jistotou říct, kteří porotci se letos pročtou celou hromadou povídek. Ovšem nevylučujeme, že se tento seznam ještě může na poslední chvíli změnit (rozuměj ztenčit). Vzhledem k rozdělení na kategorie sci-fi a fantasy věnujte pozornost i tomu, kterou kategorii porotce hodnotí.

Někteří porotci již svá hodnocení odevzdali, jiní je ještě dokončují. Výsledky (s výjimkou pořadí cenami odměněných míst) můžete očekávat v prvním dubnovém týdnu. Letos se pokusíme neopakovat zpoždění z minulého roku. 🙂

Karolina Francová – předsedkyně poroty

Spisovatelka

(F+SF)

Bydlí v Liberci, kde pracuje jako právnička. Kromě psaní ji zajímá hlavně literatura a film. S prvními literárními pokusy začala před patnácti lety.

Debutovala v roce 1999 v Ikarii s povídkou Vražda ještě pod rodným jménem Tobišková. V Ikarii publikovala ještě povídku Sídliště (2001) a povídka s názvem Poznej sám sebe byla uveřejněna v antologii 2101: Česká odysea, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta (2002). Brzy se ale začala orientovat na delší práce.

První román Algar tarch vyšel v nakladatelství Straky na vrbě (2001).

V roce 2002 následovalo ocenění Mlokem v CKČ za román Život je rafinované peklo, který vyšel ve Sbírce vítězných prací Ceny Karla Čapka MLOK 2002 tentýž rok.

V roce 2003 publikovala již v nakladatelství Triton román Arien. V roce 2004 jí byla udělena cena Trifid v literární soutěži vyhlášené tímto nakladatelstvím za román Kaynova doba (vydal Triton 2006). V roce 2007 vyšla Trifidem oceněná kniha Zrádce. Cenu Trifid získal i další román Zlatý plamen.

V roce 2007 přijala účast v cyklu M. Žambocha a J. W. Procházky o agentovi JFK. Výsledkem této spolupráce je patnáctý díl série s názvem Věk mloků, který obsahuje i bonusovou povídku Zřídlo moci, povídka Navěky v antologii Svůj svět si musíme zasloužit (2009) a dvacátý pátý díl série s názvem Soumrak Camelotu (2011)

Autorsky se podílela na antologii tak trochu jiné městské fantasy Tajná kniha Šerosvitu, která vyšla v květnu 2011 v nakladatelství Albatros. Její povídka z této antologie O chlapci, který kreslil komiks obdržela cenu Akademie SFFH v kategorii původní povídka za rok 2011.

Hana Fruhwirtová

Editorka a redaktorka nakladatelství Zoner Press

(F)

Osobně mám ráda dobrodružné fantasy, neotřelé nápady i dobře zpracovanou klasiku, mám ráda humor ve fantasy, momentálně se zajímám o autory ze střední a východní Evropy. Mezi mé dlouholeté oblíbence patří Andrzej Sapkowski a Simon Hawke. Připadá mi zajímavé sledovat ženské hrdinky ve fantasy literatuře.

Františka Vrbenská

Spisovatelka

(F+SF)

Františka Vrbenská začala vydávat své sci-fi příběhy v různých periodikách v průběhu 80. let. Následoval první díl její historické fantasy trilogie Labyrint půlnočního draka – Král z Hlubiny půlnoci, který v roce 1995 zajistil Františce Vrbenské rytířský titul v soutěži o nejlepší fantasy Klubu Julese Vernea a o tři roky později došlo na knižní vydání tohoto románu. Kromě toho se Františka Vrbenská podílela na třídílné publikaci Čas hradů v Čechách historickými příběhy s prvky fantasy.

Mezi její další počiny patří romány Vítr v piniích (spoluautor Jakub D. Kočí) a Stín modrého býka (spoluautor Leonard Medek) nebo příspěvek do série Agent JFK: Naganty a vlčí máky. V roce 2009 dala jakožto koordinátorka projektu vzniknout sérii historických románů Kroniky karmínových kamenů.

Jan Kravčík

Šéfredaktor nakladatelství Gorgona

(F)

Literárně debutoval v Dechu draka povídkou Krev a zlato (1996). Vzděláním slavista, překládá ze srbochorvatštiny, polštiny a ruštiny. Nakladatelství Gorgona založil se skromným záměrem přispět ke kultivaci fantasy literatury v českých zemích. Spolutvůrce fantastického světa Vukogvazdu a hybatel série Letopisy Vukogvazdské družiny (2011) – nehrdinské špinavé fantasy čerpající z drsné reality středověku a baltoslovanského folklóru.

Jana Poláčková (Elinor)

Šéfredaktorka ScifiZinu

(F+SF)

K fantastice jsem se, pokud nemám počítat první nesmělé koketování prostřednictvím Stráže času, povídek Konráda Fialowského nebo série o Kedrigernovi, dostala v prvních ročnících osmiletého gymnázia. Vina padá zcela na hlavu Ikarie, později i Pevnosti, bez nich by se předsudek “fantastika je poslední oblast literatury, která umožňuje svobodně vyprávět příběh” rozhodně nevytvořil.

Po prvních, převážně beletristických, krůčcích jsem se přestěhovala do hájemství publicistiky a tam s úspěchem bivakuji dodnes (ocenění skokan v druhém ročníku recenzentské soutěže, působení na několika webzinech o fantastice). Vedle toho holduji betareadingu, čtení amatérských povídek a sem tam nějakému menšímu porotcování. Vlastní psaní se povětšinou krčí někde ve stínu publicistiky, takže jsem se v posledních letech účastnila pouze prvních Žoldnéřů fantasie a až loni Dračího řádu.

Přestože ze subžánrů jsem si asi nejvíc oblíbila military, space operu, temnou fantasy a pozornost si získá cokoli, co nejde jednoznačně nacpat do škatulek či šablon (steampunk, new weird, science fantasy…) , snadná cesta k získání bodů tudy nevede. Vyžaduji funkční, pokud možno i dobrý příběh, logické, propracované prostředí, věrohodné postavy nerecitující repliky z čtvrtiřadých scénářů – a ideálně ještě nějakou tu jiskru navíc.

Eva Vokůrková (Cukýna)

Redaktorka MFantasy.cz

(F)

Od dětství jsem známá pod přezdívkou Cukýna, na níž jsem si postupem času zvykla natolik, že jsem byla líná ji změnit. Často se mě lidi ptají, jak vlastně taková zkomolenina vznikla. Nu, bylo to takhle: kdysi dávno v jednom malém městečku v Jižních Čechách žila skupinka přátel. Každý musel mít přezdívku, a protože z příjmení Vokůrková není daleko k okurce a odsud k cuketě, Cukýna byla na světě.

K fantasy žánru mě přivedl jeden z oněch kamarádů, který mi půjčil Mága Učedníka od R. E. Feista, a já byla lapena. Před několika lety jsem začala psát své postřehy na různá fóra, což byl v mém případě jakýsi odrazový můstek pro recenzování knih. Chválit nebo kritizovat, to já umím velice dobře. Soutěž „O Dračí řád“ je něco, v čem se chci angažovat, protože mě zajímá, jak jsou na tom začínající čeští autoři nebo rádoby spisovatelé v oblasti fantastiky.

Karel Doležal (Sikar)

Redaktor MFantasy.cz

(F+SF)

Zapadlá internetová doupata mě znají jako Sikara, ovšem jak něco publikuji oficiálněji (včetně MFantasy), nestydím se za občanské jméno Karel Doležal.

Hodnotil jsem loni a vrhám se na to i letos. Proč? Lidé zlatí, slovní komentář je přesně to, co mi loni chybělo. Až teď mám možnost vytahat za uši všechny hříšníky. Jsem rýpal. A cynik. Navíc docela nevybíravý, co se hodnocení týká. Řídím se tím, co na mně praktikoval vlastní otec – jak píšete špatně, buď vás posunu dál nebo vás donutím s psaním přestat. Píšete dobře? Fajn.

Chcete mě zaujmout? Pamatujte, méně je někdy více. Za každou cenu epika neznamená dobrou povídku. Proto také zase doufám v nějakou opravdu dobrou komorní fantasy. U mého kritického oka vítězí originalita, vtip a nějaká hlubší myšlenka.

Pokud byste se (jako správní hnidopiši) ptali, co jsem sám napsal, proplesknu vás Mlokem 2011, kam jsem vpašoval pro jistotu hned tři povídky.

Stručně, jsem zlý, žeru malé děti, trhám mouchám křídla a pisálkům ideály. A někdy taky hrozně přeháním.

Ján Ščigulinský (Max)

Redaktor MFantasy.cz

(F+SF)

Moje meno je Ján Ščigulinský a pod menom Max už niekoľko rokov píšem pre mfantasy.cz recenzie na hry a občas sa mi podarí článok o filme alebo soundtracku. Z tejto vety je myslím jasne pochopiteľné, že z fantastiky ma predovšetkým zaujímajú videohry – a tých je v žánre fantasy vlastne väčšina. Cudzie mi však niesú ani knižné príbehy, momentálne sa napríklad snažím prehrýzť ságou Song of Ice and Fire. Filmy obdivujem predovšetkým animované, ak by som mal byť konkrétny, tak napríklad Beowulf, How to Train Your Dragon alebo 9 majú môjmu vkusu najbližšie.

Všeobecne by sa dalo povedať, že ma oslovuje všetko, čo oplýva dobrým dejom, realisticky vykreslenými postavami a/alebo silnou atmosférou. Osobne mám radšej „klasickejšiu“ fantasy, ale nevadí ani niečo inovatívne, pokiaľ to dáva zmysel a nie je to nuda.

Na hodnotenie vašich výtvorov v literárnej súťaži ma pripravila nielen moja schopnosť vytvoriť si a vyjadriť názor na vec – vytrénovaná dlhoročnou recenzetskou činnosťou a ocenená účasťou vo finále súťaže Gandalfovo Brko – ale aj zopár vlastných literárnych výtvorov, výborná znalosť slovenského jazyka – som ozajstný grammar Nazi, takže pozor na hrubice – a samozrejme minuloročná účasť v porote tejto súťaže.

Na záver dodám, že sa veľmi teším na príval ovocia vašej predstavivosti a všetkým, ktorí plánujú bojovať o Dračí řád, prajem veľa zdaru!

Martin Caha (Macík)

Zástupce šéfredaktora MFantasy.cz

(F+SF)

Též zvaný Macík. Fantasy mne oslovilo před sedmi lety, do té doby jsem četl převážně historické romány. Tehdy jsem poprvé otevřel knihu z žánru fantasy a podlehl jí. Dodnes nezapomenu na Tajemnou komnatu od Rowlingové. Tenkrát jsem ani nevěděl, že je to druhý díl, kniha se mi dostala do ruky náhodou a fantasy svět mě pohltil. Začal jsem číst jiné autory, jiné příběhy v jiných světech. A dodnes se v mém srdci nejvíce podepsali Tolkien, Martin, Pratchett, Sapkowski a King. Z českých autorů pak Šlechta a Žamboch.

Ve fantasy se nebráním kouzlům, ba co víc, když jsou na dobrém principu, mám je rád. Nejvíce se mi líbí fantasy zasazené do středověku.

Miroslav Sendlai (Maijro)

Redaktor MFantasy.cz

(F+SF)

Prvé kroky ku hviezdam urobil spolu s Asimovom a Lemom, vesmír spoznal cez Douglasa. Literárne debutoval v zborníku Poviedka Istroconu 2 s poviedkou Valles Marineris. Fanúšik fantastiky vo všetkých podobách, redaktor MFantasy a ScifiZinu. V súčasnej dobe sa venuje literárnej tvorbe a prehľadu fantasy a sci-fi noviniek.

Ondřej Hartman (Walome)

Redaktor MFantasy.cz

(F)

Jmenuji se Ondřej Hartman, píši už léta pod přezdívkou Walome (ne, nic to neznamená) a členem redakce MFantasy jsem od jara roku 2012. Mezi mé záliby samozřejmě patří čtení i psaní, zúčastnil jsem se několika workshopů (i toho, který vede Míla Linc) a dokonce se mi povedlo umístit se na prvním místě v literární soutěži na webu fangtasia.cz. Hodnotím jen povídky žánru fantasy a mám rád díla, která mají hlavu a patu, jasný děj, zajímavé a propracované charaktery.

Jiří Rác

Zástupce šéfredaktorky ScifiZinu

(SF)

Kdybych měl ve třech stručných pojmech vyobrazit mou maličkost, tak jimi nejspíše budou čest, literární tvorba a Star Wars. Přesto si dovolím prozradit něco více, ale jistě jste si již domysleli, že mým denním chlebem je sci-fi, byť sem tam neváhám vnořit se do nějakého světa fantasy. Pokud byste mi chtěli udělat radost, tak silným příběhem, hlubokou myšlenkou v pozadí nebo plánem v plánu jiného plánu, ale tak, aby to nebylo bludiště.

Možná bych mohl říct, že mám jistou slabinu pro military, paradoxně však nemusím cestování časem. Proč paradoxně, protože právě na toto téma se mi povedlo ukořistit druhé místo v soutěži O stříbřitělesklý halmochron, kam víceméně pravidelně přispívám.

Jako porotce se sice budu prezentovat skoro poprvé, ale zkušenosti s kritikou a hodnocením cizích prací mám opravdu dost, takže se nemusíte bát, že byste se dočkali pouhých komentářů “líbí, nelíbí, vyhodit přetlakovou komorou”.

Mezi své oblíbené autory řadím jistojistě Franka Herberta, Timothyho Zahna, zlatou generaci autorů Sci-fi nebo třeba taky Williama Shakespeara. Z filmové tvorby určitě originální trilogii Star Wars, Vodní svět, 300 nebo novější Iron Sky a Sherlocka Holmese, milerád však sleduji i seriály(StarGate, BSG, TBBT, HIMYM …) nebo anime. Takže se těším na vaše příspěvky a Vy se zase těšte na hodnocení.

Partneři soutěže

Partneři soutěže O Dračí řád 2012