Epický fantasy příběh, ve kterém se bojí bohové smrtelníků. Na zem přichází nová rasa, Mabdeni, kteří jsou krutí, nemají cit pro krásu a hlavně baží po krvi. Především po krvi prastarých ras, které nyní žijí v míru a užívají si krás světa. Mabdeni vyhladí celou rasu Vadhagh, tedy skoro. Zůstane jeden: kníže Corum, který stěží přežije Mabdenské mučení a přísahá pomstu.

 .

Děj je vskutku pěkné až mistrovské dílo. Nenarazíte v něm na vatu. Místo toho jde Moorcock až na dřeň. Akci střídá akce. Epičnost celého díla lze cítit v každé větě. Text se čte příjemně a z hlavní dějové linie občas odbočí malá nitka. Je to příběh, ve kterém nechybí logika, napětí, zvraty, akce a hlavně atmosféra. Kniha je tak čtivá a podmanivá, že nakonec litujeme, že je tak krátká, a o to více se těšíme na další díl.

 .

Postavy jsou brilantně zpracovány. Chovají se logicky a působí jako živé bytosti. Ačkoliv zde představuje autor několik nových ras, nepůsobí to křečovitě ani uměle, ba naopak. Vypravěčské a řemeslné schopnosti Moorcocka jsou na vysoké úrovni a každá stránka je toho důkazem, stejně jako postavy, které stvořil. Žádná není černo-bíla a vysloveně kladná či záporná. Ba co víc, jsou tak realistické, že jim jde hlavně o své blaho a dobro a pak teprve o to světové. Padouši jsou zde zobrazeni zajímavým způsobem. Hlavní hrdina Corum přísahal pomstu hraběti Glandythovi, který je poskokem Chaosu, jemuž velí dva páni a jedna paní.

Je tu krásně zpracované to, jak se hlavní hrdina vrhá do boje a chce vykonat pomstu, ale postupně odhalí spoustu věcí, které mu změní pohled na svět, tak jak ho znal, a dokáže se přinutit pomstu dočasně odložit a bojovat za vyšší dobro. I když bude Corum mnohdy na pochybách.

 .

Jak už jsem psal výše, Michael Moorcock je mistrem vyprávění a popisů. Krajina, kterou stvořil, a všech patnáct Plánů, které nám představuje, působí velkolepě145177_big a přitom uvěřitelně. Veškeré principy servíruje tak, aby se jevily logické a čtenář neměl potřebu se ptát: Proč to tak funguje? Všechny popisy jsou psány tak, že nezpomalují tempo příběhu, neodvádí pozornost a přitom si pak v hlavě dokážeme představit celý svět i se všemi postavami.

 .

O této knize bych mohl básnit dlouho, ale místo toho vám ji doporučím k přečtení. A to snad všem. Nejvíce udělá radost lidem s velkou představivostí, kteří už ve fantasy něco přečetli a nebojí se trochu jiného pohledu na věc. Ale i jiní čtenáři dokážou ocenit kvalitu tohoto díla.

.

.

Název: Kníže mečů

Autor: Michael Moorcock

Překlad: J. Pilch, A. Koval

Počet stran: 207

Typ vazby: Měkká

Vydal: Laser Books