Redaktorka: Lucie Finková

Americký spisovatel Kevin Hearne opět rozehrál akční a zábavnou urban fantasy, která potěší všechny ctitele tohoto žánru bez ohledu na věk. Už potřetí je nám průvodcem zrzavý irský mladík Atticus O’Sullivan, ve kterém by málokdo hledal starého druida Siodhachana Ó Súilleabháina.

.

V Tempe, městečku v rozpálené Arizoně, začíná být pořádně horko. K Attikovým protivníkům z druhého dílu se přidávají další, jeho karmický dluh se zvětšuje, a příslovečné sračky začínají být hlubší a hlubší. Hrozí, že druida zcela pohltí. Závazky jsou zapeklitá věc a jejich dodržení je otázkou cti. Bohužel se tím vymění jedny potíže za druhé, mnohem větší. Už ve druhém dílu bylo zřejmé, že výprava do Ásgardu a vyřízení účtů s bohem hromu Thórem, je nevyhnutelné. Stejně tak je jasné, že po druidovi půjde kdekdo, a tak jeho poklidné desetileté působení v Tempe definitivně končí.

Praštěném, stejně jako v předešlých dílech Prohnaný a Proklatý, si užijeme souboje akční, testosteronové, ale i slovní. Atticus oplývá břitkým humorem, miluje hrátky se slovy, dvojsmysly a souboje v citacích Shakespeara, jehož genialita spočívá v tom, že se dá citovat v téměř jakékoli situaci. Zdárně mu sekunduje upír Leif Helgarson nebo chytrý irský vlkodav Oberon, jemuž ovšem autor nedal mnoho prostoru, stejně jako hrdinům z předchozích dílů. V případě Oberona je to určitě rozhodnutí správné. Přestože jeho neustálé slovní přestřelky s Attikem byly vtipné, bylo jich už dost. Nejen v tom je ale třetí díl jiný. Je zde tentokrát méně akce (i když v závěru knihy je vše vynahrazeno) a nedočkáme se ani erotiky, které jsme si s náruživým Attikem užili v předešlých dílech. Na druhou stranu je třeba říct, že se Hearne věnuje některým postavám víc do hloubky. A to je moc dobře.

.

prastenyPraštěný zaujme i něčím, co v prvních dvou dílech scházelo. Jsou to zajímavé informace z minulosti, ve kterých se dozvíme leccos z Attikova dlouhého života. Prastarý Ir nám poodhalí své soukromí, stejně jako svět druidského učení. Nás Čechy potěší návštěva České republiky, zapadlé vesničky v hlubokých hvozdech kousek na sever od hlavního města (cha!), i výlet do samotné Prahy za starým upírem stvořitelem Zdeňkem. Všichni jsme milovníky příběhů, proto si vychutnáme samostatná vyprávění vlkodlaka Gunnara Magnussona, čaroděje Väinämöinena, boha hromu Peruna, alchymisty Zhang Guo Laoa hlavně překvapivý příběh upíra Leifa… a bude nám hned jasné, proč je Thór takový pleskomrd (autorem výstižného označení je Perun) a všichni ho touží zabít.

Uvažovala jsem, proč se tento díl jmenuje Praštěný. Attik si tak po konečné epické bitvě musel připadat, protože kdyby poslechl svůj rozum, stejně jako varování Ježíše Krista (ano, i ten se objeví) a Mórrígan, bohyně války, osudu a smrti…no, konečně přečtěte si to sami.

Příběh je završen. Stejně jako něco končí, tak něco nového začíná. Děj tohoto dílu byl předvídatelný, zatímco další bude překvapením. Vím jen to, že Atticus s přáteli se bude muset skrývat, nebo zemřít. Název čtvrtého dílu Napálený, ve mně vzbuzuje trochu obavy. Ovšem lepší Napálený než Mrtvý, ne?

.

Nakladatel: Laser-books; 2013
Překlad: Roman Tilcer
Obálka: Gene Molicca
Redakce: Tomáš Jirkovský, Helena Šebestová
Počet stran: 304