Brit Joe Abercrombie se narodil na Silvestra roku 1974. V mládí se věnoval videohrám, Dračímu doupěti a očkem již pokukoval po fantasy. Po vysoké škole (obor psychologie)
se přestěhoval do hlavního města, kde za minimální plat pracoval pro produkční filmovou společnost. O dva roky později se stal filmovým střihačem na volné noze a pracoval hned na několika filmech, dokumentech či záznamech z koncertů. V roce 2002 se pustil do psaní trilogie, kterou rozepsal již během studií na vysoké škole. Začal vznikat První zákon. V roce 2004 trilogii dokončil a trvalo dva roky, než vyšel první díl Sama čepel. Poté už to šlo jako na drátkách, následoval díl druhý (Až budou viset) a třetí (Poslední argument králů). A zrodila se hvězda. Mistr žánru, velikán noir fantasy a tak dále. Superlativy sbírá po celé Evropě i Americe dodnes. Psaní se stalo jeho profesí. V roce 2009 vyšla kniha Nejlépe chutná za studena, samostatný příběh ze světa Prvního zákona. Další kniha, Hrdinové, vyšla v roce 2011 . A protože Abercrombie nelení, jeho další dílo vyšlo již loni a jmenuje se Red Country (u nás vychází letos).

Je pro Vás psaní stále koníčkem, nebo je to už spíše práce?

Rozhodně práce. Vlastně jsem spisovatelem na plný úvazek více než poslední tři roky. Neřekl bych, že zmizelo všechno nadšení, ale je to velmi odlišné od pocitu, kdy jsem poprvé sednul ke psaní před nějakými osmi či devíti lety a byl překvapen z toho, co mi vzniká pod rukama.

Co rád děláte ve volném čase? Kromě psaní, samozřejmě.

Mám tři děti, takže volného času je málo, ale užívám si TV. Přijde mi, že za posledních deset let prožila televizní tvorba opravdovou revoluci. Existuje spousta zajímavých a podnětných pořadů. Také jsem více jak 30 let nadšeným hráčem videoher.

Kde píšete? Za velkým dubovým stolem nebo v malé, útulné místnůstce?

Dříve jsem psal v podkrovním pokoji, čirou náhodou skutečně za velkým dubovým stolem, který patřil mému pradědečkovi. Ale nebylo to ideální místo pro psaní. Dnes píši v nově vybudované místnosti s mechanickým stolem (jedná se o stůl, jehož výška a sklon se dají jakkoli regulovat, pozn. red.), u kterého se dá sedět i stát – mám problémy se zády a je dobré mít možnost změnit polohu.

joe abercrombie

Kterou postavu z Vašich románů máte nejradši? Se kterou se Vám nejlépe pracovalo?

„Mít rád“ je zajímavá fráze a má mnoho významů. Překvapivě jste celkem nepříznivě nakloněn postavám, na kterých právě pracujete. Možná je to tím, jak se jim snažíte dát nějakou formu. A to platí především o hlavních charakterech, na které pohlížíte z mnoha úhlů a v průběhu času, takže musí být nejpropracovanější a nejkomplexnější. Obecně jednodušší jsou ty, které vystupují relativně na okraji, ale bývají nějakým způsobem důležité. Rozhodně Psí čumák byl nejsnazší z trilogie, dále  Dobrák, Morveer s desátníkem Tunny, kteří se také tvořili snadno hned od začátku.

Chtěl byste někdy napsat knihu jiného žánru? Například horor, sci-fi nebo něco úplně odlišného?

Jasně, třeba skutečný historický román, až bude čas. Ale on není velký rozdíl mezi stylem, kterým píši fantasy, a stylem, kterým jsou psané historické romány. Takže momentálně neplánuji fantasy opustit.

Joe-suit-72Jak tvoříte své příběhy? Máte připravenou pevnou příběhovou osu, nebo necháváte charaktery žít svým vlastním životem?

Rozhodně jsem spíše pro pevnou příběhovou kostru. Nemohl bych začít psát knihu, aniž bych si předtím nepřipravil příběhovou osu. Tak jako by zedník nezačal stavět dům bez nakreslených plánů.

Musí tam však zůstat nějaký prostor k manévrování. Vztah k postavám si vytvoříte až během psaní a s tím přichází i další nápady, které musíte chytit a nepustit. Větší volnost jsem zažil u jednotlivých novel, kde máte ten luxus celý příběh upravovat, což u trilogie nešlo. U mé poslední knihy (Red Country, pozn. red.) jsem neměl tušení, jak skončí, dokud jsem nezačal psát poslední část.

Jaká byla práce na Red Country? Byly nějaké těžké momenty, nebo vše šlo jak na drátkách?

Velice těžké, řekl bych. Po Nejlépe chutná za studena to byla druhá nejtěžší kniha, kterou jsem napsal. Jsou v ní dva hlavní charaktery, přičemž jeden mi dělal zezačátku velké problémy a přidávala mi starosti ohledně celého projektu. Prošel třemi nebo čtyřmi radikálními úpravami. Ale jsem potěšen (a ulevilo se mi), že mohu říct, že s ním snad vše dobře dopadlo.

Je pravda, že připravujete další trilogii? Pokračování k Prvnímu zákonu? Můžete nám o ní něco povědět? Pokud možno, co nejvíce 🙂

Je to pravda, ačkoli s přípravami nejsem příliš daleko. Při psaní každé knihy si říkám, že jakmile ji dokončím, dám si pauzu, budu číst, přemýšlet, dobiju baterky, možná se pustím do nějakých jiných projektů, ale pokaždé nakonec skončím u psaní dalšího díla. Tentokrát si ale myslím, že si pauzu skutečně udělám.

Jestli to bude možné, velice rád bych měl hotovou celou trilogii v momentě, kdy vyjde první díl, abych měl možnost celou práci upravovat a odevzdal ji tak propracovanou a ucelenou, jak jen to bude možné. Tím pádem ještě potrvá, než se objeví první díl.

Mohu zatím říct jen to, že děj se bude odehrávat nějakých dvacet třicet let po událostech Prvního zákona a bude sledovat novou generaci postav.

Velice Vám děkuji za Váš čas.

Nápodobně. Bylo mi potěšením.

fotky použité z oficiálního webu J. Abercrombieho joeabercrombie.com

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).